• Посилання скопійовано

Платіжки і дані про КБВ: зміни з 1 грудня

З 1 грудня у реквізиті платіжок «Призначення платежу» треба буде зазначати лише код сплати податків та ЄСВ, назву податку або ЄСВ та період, за який він сплачується. З цієї самої дати Мін’юст почне штрафувати за недостовірні дані про КБВ в ЄДР.

Призначення платежу в платіжках

Нагадаємо, що хоча новий Порядок №148 чинний ще з 1 квітня, проте до 1 грудня у платіжках на сплату податків, зборів, ЄСВ заповнювати реквізит «Призначення платежу» можна за старими правилами.

Що зміниться з 1 грудня?

Кількість обов’язкових полів, що їх заповнюють платники у реквізиті «Призначення платежу» платіжної інструкції, зменшено до 2 полів — для платників на бюджетні/небюджетні/депозитний рахунки («Код виду сплати», «Додаткова інформація запису») та до 1 поля — для платників на єдиний рахунок («Додаткова інформація запису»).

Приклади для юросіб

1. Приклад сплати ЄСВ

По-новому у реквізиті «Призначення платежу» зазначаємо:

101 сплата ЄСВ за [І чи ІІ половину відповідного місяця]

По-старому потрібно було заповнювати так:

*;101;30120659;єдиний внесок за [І чи ІІ] половину грудня 2023 року;;;

2. Приклад сплати ЄП

По-новому у реквізиті «Призначення платежу» зазначаємо:

101 єдиний податок за ІV квартал 2023 року

По-старому потрібно було зазначати:

*;101;30120659;єдиний податок за ІV квартал 2023 року;;;

3. Приклад сплати ПДФО

По-новому у реквізиті «Призначення платежу» зазначаємо:

101 сплата ПДФО за [І чи ІІ половину відповідного місяця]

По-старому потрібно було заповнювати так:

*;101;30120659; ПДФО за [І чи ІІ] половину грудня 2023 року;;;

Приклади для ФОПів

1. Сплата ЄП 1 та 2 групами

По-новому у реквізиті «Призначення платежу» зазначаємо:

101 єдиний податок за листопад 2023 року

По-старому потрібно було зазначати:

*;101;2271416551;сплата єдиного податку за листопад 2023 року;;;

2. Сплата ЄСВ

По-новому у реквізиті «Призначення платежу» зазначаємо:

101 ЄСВ за ІV квартал 2023 року

По-старому потрібно було зазначати:

*;101;2271416551;сплата ЄСВ за ІV квартал 2023 року;;;

Сплата фізособами через Е-кабінет

Окремо ДПС наводила правила заповнення платіжок за новим Порядком для фізосіб в Е‑кабінеті.

Так, у полі «Призначення платежу» платіжки в Е-кабінеті слід зазначати «Код виду сплати», який обирається з переліку кодів, що пропонується ІКС, та «Додаткова інформація запису» у довільній формі.

У разі сплати податків третіми особами

Якщо податки сплачує представник (за рахунок та від імені платника податків), то у полях «платник» та «фактичний платник» платіжки для сплати податків зазначається виключно податковий номер платника.

Сплата податків через єдиний рахунок

Порядком №148 запроваджено використання структурованого формату реквізиту «Призначення платежу» платіжної інструкції, зокрема і для платників, які використовують єдиний рахунок, що передбачає заповнення одного обов’язкового поля «Додаткова інформація запису». Тобто при сплаті коштів на єдиний рахунок платники заповнюють це поле таким чином: «сплата на єдиний рахунок».

Якщо платник, який використовує єдиний рахунок, має потребу сплатити кошти зі спрямуванням їх належному отримувачу, то у платіжній інструкції слід заповнити 2 обов’язкових поля, зазначивши у них номер рахунку отримувача та суму.

Також для платників, які використовують єдиний рахунок, передбачено можливість сплати коштів однією платіжною інструкцією одночасно більш як одному отримувачу, із зазначенням у реквізиті «Призначення платежу» номера бюджетних та/або небюджетних рахунків таких отримувачів та відповідних сум.

Запитання — відповідь

Як по-новому заповнити платіжку на сплату за ліцензію на тютюн?

Податківці навели приклад заповнення реквізиту «Призначення платежу» платіжки для сплати за ліцензію на виробництво тютюну. А саме: «101 сплата за ліцензію на виробництво тютюнових виробів за 2024 рік, ліцензія №ХХХХХХ».

Як за новими правилами заповнити платіжку для сплати боргу з податків та ЄСВ?

За новими правилами у призначенні платежу платіжки слід зазначати лише «Код виду сплати», «Додаткова інформація запису». Так, для сплати боргу з ЄСВ потрібно зазначити: 140 заборгованість з єдиного внеску.

При заповненні платіжки на сплату податкового боргу у полі «Призначення платежу» необхідно зазначити код виду сплати 140 та прописати — податковий борг з податку (відповідний вид податку).

Як за новими правилами заповнити платіжки для сплати податків за філію?

Для сплати податків та ЄСВ юрособами за свої відокремлені підрозділи слід зазначати «Код фактичного платника» (код ЄДРПОУ відокремленого підрозділу), а в реквізиті «Код платника» — власний код ЄДРПОУ.

Штрафи за недостовірні дані про бенефіціарів в ЄДР!

Ми вже наголосили (див. «ДК» №40/2023, №41/2023), що Мін’юст затвердив Порядок №2542/5, який визначає процедуру повідомлення Мін’юсту про виявлення розбіжностей між отриманими СПФМ внаслідок здійснення належної перевірки та розміщеними в ЄДР відомостями про кінцевих бенефіціарних власників та/або структуру власності юрособи.

Цей Порядок мав запрацювати з 1 жовтня. Але в останню мить Мін’юст передумав та переніс дату набрання чинності Порядком №2542/5 з 1 жовтня на 1 грудня.

Тим часом уже з 6 листопада діють Порядок №3265/5 і Порядок №3258/5.

Тож з 1 грудня Мін’юст усе-таки почне накладати штрафи за розбіжності між поданими даними про КБВ і даними ЄДР.

Нагадаємо, що в «ДК» №41/2023 можна ознайомитися із затвердженою НБУ та КМУ методологією визначення юридичною особою кінцевого бенефіціара, а у «ДК» №48/2023 — із нашим коментарем до неї.

Нормативна база

  • Порядок №148 — Порядок заповнення реквізиту «Призначення платежу» платіжної інструкції під час сплати (стягнення) податків, зборів, митних, інших платежів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, внесення авансових платежів (передоплати), грошової застави, а також у разі їх повернення, затверджений наказом Мінфіну від 22.03.2023 №148.
  • Порядок №2542/5 — Порядок повідомлення держателя Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань про виявлення розбіжностей між отриманими суб’єктом первинного фінансового моніторингу в результаті здійснення належної перевірки та розміщеними в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань відомостями про кінцевих бенефіціарних власників та/або структуру власності юридичної особи, затверджений наказом Мін’юсту від 12.07.2023 №2542/5.
  • Порядок №3258/5 — Порядок притягнення до відповідальності та порядок визначення розмірів штрафів за порушення у сфері державної реєстрації юридичних осіб, затверджений наказом Мін’юсту від 13.09.2023 №3258/5.
  • Порядок №3265/5 — Порядок проведення перевірки інформації, наданої юридичною особою у поясненні та документах для підтвердження відомостей про кінцевого бенефіціарного власника та/або структуру власності юридичної особи, затверджений наказом Мін’юсту від 14.09.2023 №3265/5.

Автор: Русанова Ганна

До змісту номеру