• Посилання скопійовано

Норма робочого часу при підсумованому обліку

Як правильно оплачувати робочий час за підсумованим обліком: за окладом за місяць чи за годинною ставкою? Чим відрізняються ці види розрахунку? Як визначається норма робочого часу за підсумованим обліком, у разі якщо обліковий період — місяць?

При підсумованому обліку робочого часу встановлена відповідно до законодавства щоденна або щотижнева норма робочого часу може не дотримуватися. Але при цьому загальна тривалість робочого часу за обліковий період не повинна перевищувати нормальної кількості робочих годин.

Обліковий період — це відрізок часу (період часу), за який працівник повинен відпрацювати нормальну кількість робочих годин.

Обліковий період може дорівнювати, наприклад, місяцю, кварталу, півріччю, року тощо (п. 6 Методрекомендацій №1381). Проте рекомендується максимально «розтягувати» обліковий період до півріччя/року.

1 Методичні рекомендації щодо застосування підсумованого обліку робочого часу, затверджені наказом Мінпраці від 19.04.2006 р. №138.

При підсумованому обліку робочого часу робота працівників регулюється графіками роботи (змінності), які розробляються роботодавцем і погоджуються з виборним органом первинної профспілкової організації, а в разі його відсутності можуть бути передбачені в колективному договорі. Графіки роботи (змінності) розробляються таким чином, щоб тривалість робочого часу за обліковий період не перевищувала нормальної кількості робочих годин, передбаченої ст. 50 та 51 КЗпП (п. 3 Методрекомендацій №138).

Своєю чергою, згідно з п. 6 Методрекомендацій №138, підсумований облік робочого часу кожного працівника здійснюється за табелем виходів на роботу та затвердженим графіком роботи (змінності) за обліковий період. Облік робочого часу за кожним працівником має провадитися наростаючим підсумком з початку встановленого облікового періоду.

Отже, підсумований облік робочого часу передбачає саме облік годин. Відповідно, і оплата праці відбувається за відпрацьовані години. А ось від якого показника слід відштовхуватися — від посадового окладу чи годинної тарифної ставки, це визначається за домовленістю між працівником та роботодавцем.

Отже, працівнику, який працює за підсумованим обліком, може бути встановлено погодинну тарифну ставку. I оплата його праці відбуватиметься за схемою: кількість відпрацьованих годин х тарифна ставка.

Але цілком можливо, що такому працівникові буде встановлено тарифну ставку за день або місяць чи місячний посадовий оклад. Тоді тарифну ставку (оклад) доведеться поділити на кількість годин у певному місяці, за які вона чи він встановлені. I далі вже це співвідношення множити на кількість відпрацьованих годин.

Зокрема, відповідно до листа Міністерства соціальної політики від 02.07.2018 р. №1139/0/101-18/28 (див. «ДК» №41-42/2018) при визначенні годинної ставки для оплати відпрацьованого часу необхідно місячний оклад працівника поділити на місячну норму тривалості робочого часу на відповідний місяць, затверджену правилами внутрішнього трудового розпорядку для цього підрозділу (працівника), тобто це буде норма, визначена графіком виходу на роботу саме для цього працівника.

Таким чином, оклад при підсумованому обліку робочого часу виплачується повністю, якщо норма робочого часу за обліковий період відпрацьована. Якщо ж ні — оплачуються фактично відпрацьовані години, але за годинною ставкою, яку визначають, поділивши оклад на норму робочих годин, установлену графіком виходу на роботу працівника.

Михайло СТЕПАНОВ, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру