• Посилання скопійовано

Як користуватися єдиним рахунком

Як у 2021 році можна буде користуватися єдиним рахунком для сплати податків та ЄСВ? Які кошти вважатимуться помилково сплаченими та як вони повертатимуться платникові? Дізнаємося зі свіжого Порядку №321, затвердженого КМУ.

Нагадаємо, що 28 жовтня 2019 року Президент В. Зеленський підписав Закон №190. Згідно з ним платники податків з 1 січня 2021 року за бажанням зможуть сплачувати ЄСВ та податки на єдиний рахунок.

16 квітня 2020 року повернуто з підписом Президента Закон від 13.04.2020 р. №559-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження єдиного рахунку для сплати податків і зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування». 17 квітня цей закон було опубліковано в «Голосі України» №67 (7324).

А 29 квітня 2020 року уряд затвердив своєю Постановою №321 порядок функціонування єдиного рахунку для сплати податків і зборів, ЄСВ та інших платежів, які контролюються ДПС. Цей порядок також діятиме з 01.01.2021 р.

Для яких платежів єдиний рахунок не використовуватиметься?

За Законом №190 єдиний рахунок не може використовуватися платником податків для сплати:

— грошових зобов'язань та/або податкового боргу з ПДВ,

— акцизного податку з реалізації пального та спирту етилового,

— частини чистого прибутку (доходу) до бюджету державними та комунальними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями.

А ось решту податків, зборів, передбачених ПКУ, та ЄСВ можна буде платити за допомогою єдиного рахунку. Хоча, як ми вже зазначили вище, це не буде обов'язковим, і ті, кому ця новація не до вподоби, зможуть застосовувати наявний спосіб сплати цих платежів і надалі. А ті, кому ця новація подобається, зможуть нею скористатися, якщо користуються Електронним кабінетом платника податків.

Зверніть увагу!

Для зарахування коштів на єдиний рахунок зі свого поточного рахунку в банку платник заповнює розрахунковий документ на переказ відповідно до вимог Порядку №666. Тобто платіжне доручення. Наразі до цього порядку змін не вносилося. Проте до кінця року ще є час, тож почекаємо і ще повернемося наприкінці 2020 року до цієї теми.

Відкриття єдиного рахунку

Позаяк це єдиний рахунок для всіх платників, то відкриватиметься він не за заявою платника і не окремо для кожного, а на підставі Закону №190 для всіх. Зробить це Казначейство, і це буде рахунок на ім'я ДПС.

Щоб мати можливість сплачувати податки, збори та ЄСВ на цей рахунок, платник повинен повідомити про це податківців. А якщо потім передумає і вирішить сплачувати по-старому, то мусить повідомити податківців про відмову.

Повідомлення про використання або про відмову від використання єдиного рахунку подається платником в електронній формі через Електронний кабінет.

Платник має право повідомити про використання або про відмову від використання єдиного рахунку один раз протягом календарного року.

Якщо платник — юридична особа має відокремлені підрозділи, то повідомлення про використання або про відмову від використання єдиного рахунку подає щодо кожного відокремленого підрозділу окремо.

Використання єдиного рахунку платником розпочинається з робочого дня за днем подання ним повідомлення про використання єдиного рахунку.

У разі відмови платника від використання єдиного рахунку таке використання припиняється починаючи з 1 січня наступного календарного року на підставі повідомлення про відмову від використання єдиного рахунку.

На підставі повідомлення про використання єдиного рахунку ДПС не пізніше наступного робочого дня після його подання платником включає такого платника до реєстру платників, які використовують єдиний рахунок.

На підставі повідомлення про відмову від використання єдиного рахунку ДПС не пізніше наступного робочого дня після подання платником зазначеного повідомлення вносить до реєстру платників, які використовують єдиний рахунок, інформацію про вилучення такого платника з реєстру з 1 січня календарного року, наступного за роком, в якому було подано повідомлення про відмову від використання єдиного рахунку.

Отже, податківці вестимуть реєстр тих, хто користується єдиним рахунком (або користувався, а потім відмовився від цього). Iнформація з цього реєстру (крім реєстраційного номера облікової картки платника податків або серії (за наявності) та номера паспорта фізособи), буде доступна на офіційному вебпорталі ДПС.

Iнформація про рух коштів на єдиному рахунку буде доступна платникові в Електронному кабінеті.

Увага!

Під час використання платником єдиного рахунку такий платник не матиме права сплачувати кошти по-старому, тобто на інші рахунки, відкриті Казначейством для сплати грошових зобов'язань та/або податкового боргу (заборгованості) з податків і зборів, ЄСВ та інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на ДПС.

Кошти, сплачені на інші рахунки, у цьому разі вважатимуться помилково сплаченими та підлягатимуть поверненню платнику. Порядок повернення цих коштів прописано у ст. 43 ПКУ.

I навпаки, якщо на єдиний рахунок надійшли кошти від платника, не включеного до реєстру платників, які використовують єдиний рахунок, та/або ДПС не може ідентифікувати платника з інформації про рух коштів на єдиному рахунку, такі кошти повертатимуться ДПС на рахунок платника, відкритий в установі банку, через який здійснено таке зарахування. Зазначені кошти не вважатимуться зарахованими на єдиний рахунок та не підлягатимуть відображенню в єдиній картці платника.

Як можна буде поповнювати єдиний рахунок?

Для сплати грошових зобов'язань та/або податкового боргу (заборгованості) з податків і зборів, ЄСВ та інших платежів на єдиний рахунок у національній валюті зараховуватимуться:

— кошти, сплачені платником з поточного рахунка в установі банку;

— кошти, стягнуті з поточного рахунка платника в установі банку органами ДПС;

— кошти, стягнуті у межах виконавчого провадження за податками і зборами, єдиним внеском та іншими платежами, контроль за справлянням яких покладено на ДПС, що надійшли з депозитних рахунків органів державної виконавчої служби;

— помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання та пені у порядку, визначеному статтею 43 Кодексу;

— помилково сплачені суми єдиного внеску.

А далі з єдиного рахунку кошти перераховуються:

— на бюджетні рахунки для зарахування надходжень та/або на небюджетні рахунки органів ДПС, відкриті в Казначействі для зарахування ЄСВ;

— на поточний рахунок платника в установі банку — помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання та пені у порядку, визначеному ст. 43 Кодексу, та помилково сплачені суми ЄСВ.

Про зарахування коштів на єдиний рахунок та перерахування з єдиного рахунку Казначейство буде надавати ДПС інформацію про рух коштів на єдиному рахунку.

На підставі інформації про рух коштів на єдиному рахунку ДПС відображатиме ці кошти в єдиній картці платника у режимі реального часу, але не пізніше наступного робочого дня після отримання інформації від Казначейства.

Якщо у платіжному дорученні виявлено помилку…

У разі виявлення помилок чи розбіжностей у зазначеній платником податків інформації у розрахунковому документі на зарахування коштів на єдиний рахунок такі кошти теж вважатимуться помилково сплаченими грошовими зобов'язаннями. Державна податкова служба не пізніше наступного робочого дня з дня зарахування таких коштів на єдиний рахунок надсилатиме платнику через Електронний кабінет платника податків повідомлення про виявлені помилки чи розбіжності за таким розрахунковим документом.

Платник не пізніше наступного робочого дня після отримання від ДПС такого повідомлення визначатиме через Електронний кабінет належність платежу відповідному одержувачу. Найімовірніше, для цього в Електронному кабінеті платника податків з'явиться відповідний функціонал про стан розрахунків із бюджетом. Про що ми, щойно з'явиться така інформація від ДПС, обов'язково повідомимо!

Якщо платник протягом зазначеного строку не визначив належність платежу відповідному одержувачу, це зробить сама ДПС. I зверніть увагу, як суми такого помилкового платежу включатимуться ДПС до реєстру платежів з єдиного рахунку в розрізі окремого платника у складі зведеного реєстру платежів з єдиного рахунку з урахуванням черговості сплати. Тобто така невизначена сума піде на погашення того платежу, який буде наступний за строком сплати.

Але такий механізм спрямування податківцями невизначених коштів не позбавляє платника права на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань і пені у порядку, визначеному ст. 43 ПКУ.

Тож платнику податків після сплати податків та єдиного соціального внеску слід буде щоразу наступного дня переглядати в Електронному кабінеті платника податків, чи зараховано сплачені кошти правильно.

Нормативна база

  • ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. №2755-VI.
  • Закон №190 — Закон України від 04.10.2019 р. №190-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо запровадження єдиного рахунку для сплати податків і зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
  • Закон №559 — Закон України від 13.04.2020 р. №559-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження єдиного рахунку для сплати податків і зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
  • Порядок №321 — Порядок функціонування єдиного рахунка та виконання норм статті 35-1 Податкового кодексу України центральними органами виконавчої влади, затверджений постановою КМУ від 29.04.2020 р. №321.
  • Порядок №666 — Порядок заповнення документів на переказ у разі сплати (стягнення) податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску, здійснення бюджетного відшкодування податку на додану вартість, повернення помилково або надміру зарахованих коштів, затверджений наказом Мінфіну від 24.07.2015 р. №666.

Ганна РУСАНОВА, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру