Чому виникло це запитання?
Це найцікавіше. Річ у тім, що з 5 січня 2022 року діє оновлена форма повідомлення. Воно вже має назву «Повідомлення про прийняття працівника на роботу/укладення гіг-контракту», про що ми писали ще в «ДК» №4/2022. Цю зміну спричинило прийняття минулого року Закону про «Дія Сіті», про що ми писали в статті «Дія Сіті» — віртуальне порто-франко» в «ДК» №35/2021. Гіг-контракти — це якраз одна з новацій цього Закону.
А гіг-контракт — це за визначенням цивільно-правовий договір. Отже, повідомлення тепер подають і за укладеними договорами ЦПХ. Але хто? Тільки резиденти «Дія Сіті» чи всі роботодавці? Тільки за гіг-контрактами чи за всіма видами договорів ЦПХ на надання послуг або виконання робіт?
Ось ці запитання були поставлені трьом державним органам, так чи інакше причетним до цієї теми. Зразу скажемо: всі вони від цього відхрестилися — кожен по-своєму.
Позиція ДПСУ
Центральний податковий орган у листі від 01.02.2022 р. №144/2/99-00-04-03-03-02 заявив, що ДПСУ лише приймає від суб’єктів господарювання повідомлення про прийняття працівника на роботу/укладення гіг-контракту, проте не регулює трудові відносини, встановлені ст. 24 КЗпП.
А надання роз’яснень щодо законодавства про працю в частині заповнення та подання повідомлення перебуває у правовому полі Мінекономіки.
Позиція Держпраці
Держпраці в листі від 04.02.2022 р. №702/4.1/4.1-22 теж заявила, що здійснює контроль за поданням суб’єктами господарювання повідомлень про прийняття найманих працівників. І то лише в межах трудового законодавства, тобто за основним місцем роботи та за сумісництвом. Інші викладені у запиті питання не належать до повноважень Держпраці.
І теж порадила звернутися до Мінекономіки як до головного органу в системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері праці, зайнятості населення, трудової міграції, трудових відносин, соціального діалогу.
Позиція Мінекономіки
Мінекономіки в листі від 21.01.2022 р. №4711-06/3082-07 нагадало норми законодавства та сам порядок подання повідомлення.
Відповідно до частини четвертої статті 24 КЗпП працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування ЄСВ про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому КМУ.
Згідно з частиною першою статті 23 Закону «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» до початку виконання робіт (надання послуг) гіг-спеціалістом резидент «Дія Сіті» повідомляє про укладення гіг-контракту центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з адміністрування ЄСВ, у порядку, встановленому КМУ.
Пояснимо від себе, що органом, якому слід подати повідомлення, наразі є ДПС. Тобто повідомлення подається до ДПС за податковою адресою роботодавця. А порядок, за яким треба подати повідомлення, затверджено постановою КМУ від 17.06.2015 р. №413. Саме до неї внесено зміни, які набрали чинності з 5 січня.
Водночас, як наголошує Мінекономіки, цими законодавчими актами, а також цивільним законодавством не передбачено обов’язку будь-якої зі сторін цивільно-правового договору інформувати Державну податкову службу та її територіальні органи про його укладення, а також відповідальності за невчинення таких дій!
І здавалося б, на цьому можна було б поставити крапку. Про договори ЦПХ повідомляти не треба. Лише резиденти «Дія Сіті» повідомляють про укладені гіг-контракти, і край!
Про це свідчить навіть чинна форма повідомлення, у графах 9 та 10 якої зазначено лише два види договорів: трудовий договір та гіг-контракт. Втулити туди ще й інформацію про інші договори ЦПХ просто неможливо!
Проте, як це часто буває, на цьому Мінекономіки у своєму листі не зупинилося і почало суперечити саме собі. Нібито.
Хто має повідомляти податкову про нових працівників?
Мінекономіки нагадало, що з огляду на зміст абзаців 2 і 3 пункту 1 частини першої статті 4 Закону про ЄСВ юрособи, фізособи-підприємці, які використовують працю інших осіб за цивільно-правовим договором (крім цивільно-правового договору, укладеного з ФОПом, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань), є платниками ЄСВ. За таких працівників, уточнимо ми від себе.
З огляду на це міністерство вирішило, що повідомлення ДПС та її територіальним органам про укладення цивільно-правових договорів доцільно подавати особам, які використовують працю інших осіб на підставі цих договорів та є платниками ЄСВ.
Що означає цей висновок?
По-перше, яких «цих» договорів він стосується? Платниками ЄСВ є всі без винятку роботодавці. То що ж, маються на увазі всі види договорів ЦПХ на роботи та послуги (крім тих, які укладаються з ФОПами, які з цих видів робіт та послуг сплачують ЄСВ самостійно)?
По-друге, що таке «доцільно» в цьому випадку? При тім, що коло випадків, за якими подається повідомлення, про яке Мінекономіки запитували, міністерство вже чітко окреслило на початку листа. І чітко зазначило: щодо цивільно-правових договорів цей обов’язок поширюється лише на гіг-контракти. Хіба що це знову наше улюблене «за законом не треба, а ви все одно подавайте»?
По-третє, як це зробити? Адже оновлена форма повідомлення такої можливості не надає.
Мінекономіки завершує лист так: зміни, внесені до порядку подання повідомлення, розроблені з метою забезпечення оперативного надходження відомостей до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування. А розробником проєкту цих змін було Мінсоцполітики, яке забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері загальнообов’язкового державного соціального страхування. Тож для отримання додаткових роз’яснень щодо повідомлення про прийняття працівника на роботу/укладення гіг-контракту рекомендуємо звернутися до Мінсоцполітики.
Можна, звісно, звернутися до Мінсоцполітики і почути ще точку зору цього міністерства. А тепер, до появи нових роз’яснень, що робити?
Позиція редакції
На нашу думку, роботодавцям слід застосовувати першу частину листа і не перейматися питанням, як повідомити про укладений договір ЦПХ. Тому що окремо про нього повідомляти наразі закон не вимагає.
Щодо доцільності повідомлення про такі договори податківців з метою соцстрахування та сплати ЄСВ, то це реалізовано іншим шляхом і виконується роботодавцями щокварталу. Адже податківці і ПФУ щокварталу отримують єдину «зарплатну» звітність — Податковий розрахунок з ПДФО, ВЗ та ЄСВ. У додатку Д5 якого наводиться вся потрібна інформація.
Нагадаємо!
Додаток Д5 до Розрахунку подається платником єдиного внеску, якщо протягом звітного періоду, зокрема, укладено або розірвано трудовий договір (цивільно-правовий договір, крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою — підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань) із застрахованою особою.