Процедуру оскарження відмови у реєстрації ПН/РК в ЄРПН прописано у п. 56.23 ПКУ. Фактично строки для подання скарги за ст. 56 ПКУ зупинено на період дії карантину. А от із судом ситуація складніша.
* Постанова ВС від 30.09.2021 р. у справі №320/3307/21.
Які строки для оскарження рішення комісії ДПСУ до суду?
З прийняттям чинної редакції КАСУ та відмінним правовим регулюванням, визначеним ч. 4 ст. 122 КАСУ, інші рішення контролюючих органів, які не стосуються нарахування грошових зобов’язань платника податків, за умови попереднього використання позивачем досудового порядку вирішення спору (застосування процедури адміністративного оскарження — абзац третій п. 56.18 ПКУ), оскаржуються в судовому порядку в такі строки:
а) тримісячний строк для звернення до суду встановлюється за умови, якщо рішення контролюючого органу за результатами розгляду скарги було прийнято і вручено платникові податків (скаржнику) у строки, встановлені ПКУ. Такий строк обчислюється з дня вручення скаржникові рішення за результатами розгляду його скарги на рішення контролюючого органу;
б) шестимісячний строк для звернення до суду встановлюється за умови, якщо рішення контролюючого органу за результатами розгляду скарги не було прийнято та/або вручено платникові податків (скаржнику) у строки, встановлені ПКУ. Такий строк обчислюється з дня звернення скаржника до контролюючого органу зі скаргою на його рішення.
А якщо є лише рішення комісії регіонального рівня про зупинення реєстрації ПН в ЄРПН?
У коментованому нами рішенні підприємство не мало можливості своєчасно звернутися до суду, адже через запроваджений жорсткий карантин усі перебували на дистанційному режимі роботи. А для того щоби подати позов до суду, слід підготувати не лише копії отриманих через електронний кабінет рішень про зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, а й зібрати всі документи, у т. ч. договори, акти, інші документи, які стосувалися цієї госпоперації, за якою й було заблоковано ПН. І всі ці документи додаються до позову як обґрунтування реальності операції та протиправних дій органу ДПС, який заблокував реєстрацію ПН/РК в ЄРПН.
У період жорсткого карантину зібратися в офісі буває доволі складно. Тож не дивно, що підприємство мимоволі пропустило строк для звернення до суду. Але ж у цій справі ТОВ не подавало скарги до комісії ДПСУ на рішення комісії регіонального рівня. Тож фактично вся історія з блокуванням ПН/РК в ЄРПН зупинилася на рівні ГУ ДПС області.
Що робити?
Якщо платник податків не оскаржував рішення про зупинення реєстрації до комісії ДПСУ, слід згадати про п. 52-8 підрозділу 10 розд. ХХ ПКУ.
Так, зупиняється перебіг строків, установлених ст. 56 ПКУ (в частині процедури адміністративного оскарження) щодо скарг платників податків (крім скарг щодо законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету ПДВ та/або щодо від’ємного значення з ПДВ), що надійшли (надійдуть) до останнього календарного дня місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого КМУ на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), та/або які не розглянуті станом на 18.03.2020 р. Таке зупинення не породжує жодних наслідків, передбачених статтею 56 ПКУ.
Відповідно до п. 6 Порядку №520, письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, наступних за датою виникнення податкового зобов’язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.
Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу згідно з пунктом 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня (п. 9 Порядку).
Рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку (п. 13 Порядку).
Отже, в такому разі платник податків має вибір: або ДПСУ, або суд. Як і сталося у коментованій нами справі — ТОВ обрало суд.
Проте навіть у такому разі можна продовжити строки для звернення до суду.
Цікаво, що в разі оскарження до суду строк за ст. 122 КАСУ розраховується не від дати отримання рішення регіонального рівня, а саме від дати отримання рішення про правомірність зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН від ДПСУ. Адже саме подання скарги до ДПСУ є адміністративною процедурою оскарження.
Щодо строків подання скарги до ДПСУ, то слід врахувати, що вони не встановлені п. 56.23 ПКУ. Натомість відповідно до п. 56.3 ПКУ скаргу до комісії центрального рівня ДПСУ подають протягом 10 р. д. з дня набрання чинності рішенням про зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН регіонального рівня.
Зверніть увагу!
На думку автора, можна не поспішати зі скаргою у разі отримання квитанції №2 про зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН. Для цього платник ПДВ має аж 365 днів. Цей час варто використати для збору належних документів, отримання правової допомоги та підготовки всіх документів та пояснень щодо майбутнього спору з податковою.
Позаяк під час карантину зупинено й строки для адміноскарження за ст. 56 ПКУ, то навіть якщо платник ПДВ надасть пояснення та первинні документи, проте отримає рішення комісії регіонального рівня про зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, у будь-якому разі він може не поспішати й на цьому етапі. Адже після отримання рішення комісії регіонального рівня для звернення до суду встановлюється загальний строк для звернення до суду — шість місяців (ч. 2 ст. 122 КАСУ).
Як можна продовжити строки?
Підіб’ємо підсумки вищенаведеного для розрахунку продовження строків звернення до суду:
1) подання пояснень та документів до комісії регіонального рівня — 365 днів;
2) оскарження комісії регіонального рівня до ДПСУ — 10 робочих днів, але строк за п. 56.3 ПКУ зупинено до закінчення карантину;
3) оскарження комісії регіонального рівня до суду — 6 місяців (загальний строк для звернення до суду) або адміністративне оскарження (подання скарги до комісії ДПСУ);
4) подання скарги на рішення комісії регіонального рівня до ДПСУ в останні дні закінчення 6-місячного строку продовжує строк для звернення до суду ще на 3 місяці (три місяці відлічуються з дати отримання рішення ДПСУ на подану скаргу);
5) якщо рішення від ДПС не отримано — шість місяців з дня звернення зі скаргою до ДПСУ на рішення комісії регіонального рівня;
6) якщо після отримання квитанції №2 про зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН пояснення та документи подавати в останні дні закінчення строку 365 днів, а потім подати скаргу до ДПСУ в останні дні закінчення шестимісячного строку, то строк для звернення до суду продовжується до 1 року 9 місяців з дати отримання квитанції про зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН.
Отже, всі наведені строки слід коригувати з урахуванням строку продовження карантину.
Нормативна база
- КАСУ — Кодекс адміністративного судочинства України від 06.07.2005 р. №2747-IV.
- ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. №2755-VI.
- Порядок №520 — Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений наказом Мінфіну від 12.12.2019 р. №520.