Нагадуємо, що з 1 січня 2021 року діють нові реквізити рахунків для сплати ЄСВ. А за І квартал 2021 року сума ЄСВ становить 3960 грн. Але коли його слід сплатити? Розповімо про це докладно.
Нові рахунки для сплати
Сплачувати ЄСВ ФОПи мають на нові рахунки, відкриті з 1 січня 2021 року. З ними можна ознайомитися тут.
Кошти, сплачені платниками на старі рахунки, не зараховуватимуться, а повертатимуться платникам як нез'ясовані надходження.
Для зручності вибору правильного рахунку нагадуємо, що для категорії платників ЄСВ — ФОПів та самозайнятих осіб передбачено символ 204. А при перерахунку ЄСВ символ рахунку (цифри з дев'ятнадцятої до двадцять першої літерно-цифрового номера рахунку) відповідає категорії платника ЄСВ.
Розмір ЄСВ за I квартал — 3960 грн
За Законом про Держбюджет-2021 з 1 вересня розмір мінімальної зарплати збільшився до 6000 грн. Про це ми писали в «ДК» №1-2/2021.
Відповідно мінімальний страховий внесок з ЄСВ з 1 січня становить: 6000 х 22% = 1320 грн.
Максимальна база для нарахування ЄСВ з 1 січня 2021 року — 90000 грн.
Тож за І квартал 2021 року мінімальна сума ЄСВ до сплати за себе у ФОПів, незалежно від системи оподаткування і групи, становитиме 3960 грн.
До речі, ФОПи — платники єдиного податку першої групи звільняються від сплати єдиного податку за січень — травень 2021 року. Відповідно ці платники ЄСВ не сплачуватимуть ЄСВ за I квартал.
Хто ще з ФОПів звільняється від сплати ЄСВ?
Крім сплати ЄСВ за працівників, ФОПи сплачують ЄСВ і за себе. Проте у 2021 році правила такої сплати зміняться.
З 1 січня 2021 року самозайняті особи (ФОПи, фізособи, які здійснюють незалежну професійну діяльність, члени фермерського господарства), які перебувають на загальній системі оподаткування, зможуть не сплачувати за себе ЄСВ у разі відсутності прибутку.
Тобто якщо ФОП не отримає доходу (прибутку) у звітному періоді або окремому місяці звітного періоду, він матиме право самостійно визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування ЄСВ. І сума ЄСВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Якщо в певному місяці (або навіть у році) чистого доходу, що оподатковується ПДФО та ВЗ, самозайнята особа не матиме, то вона має право не визначати базу нарахування ЄСВ, а отже, і не платити ЄСВ за такий період. Проте слід пам'ятати правило: немає сплати ЄСВ - немає і страхового стажу за цей період!
ФОПи-працівники
Якщо ФОПи (як «загальники», так і «єдинники») або фізособи, які здійснюють незалежну профдіяльність, одночасно перебуватимуть у трудових відносинах, то вони зможуть не платити ЄСВ за себе.
Увага!
З 1 січня 2021 р. ФОП або фізособа, яка здійснює незалежну профдіяльність, які перебувають у трудових відносинах, мають право не платити ЄСВ за себе — за умови що роботодавець сплатив за них ЄСВ у розмірі, не меншому за мінімальній страховий внесок.
Якщо роботодавець сплатив ЄСВ, але менше від мінімального страхового внеску, то такі самозайняті особи ЄСВ платитимуть. Проте менше, ніж зазвичай.
Такі особи можуть бути платниками ЄСВ за умови самостійного визначення за місяці звітного періоду, за які роботодавець сплатив страховий внесок за таких осіб у розмірі, меншому за мінімальний страховий внесок, бази нарахування, але не більше від максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. І сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Тобто в такому разі самозайнята особа зможе доплатити за себе лише різницю до мінімального страхового внеску (а може сплатити й більше, проте не більше ніж максимальний страховий внесок).
ФОП-«незалежник»
З 1 січня 2021 р., якщо фізособа зареєстрована як підприємець і провадить незалежну професійну діяльність, то вона обліковується ДПС як фізособа-підприємець з ознакою провадження незалежної професійної діяльності.
ФОП-«незалежник», який отримує пенсію або соціальну допомогу, ЄСВ за себе не сплачуватиме. Хоча може і платити — за умови добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Звичайна фізособа, яка здійснює незалежну професійну діяльність і статусу ФОПа не має, такої пільги не матиме. Про це ми докладно розповідали в статті «Сплячі» ФОПи, або Як не платити ЄСВ» у «ДК» №24/2020.
ФОПи-пенсіонери та особи з інвалідністю
Також звільняються від сплати ЄСВ за себе ФОПи, якщо вони отримують пенсію за віком чи за вислугу років, або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого статтею 26 Закону №1058, та отримують відповідно до закону пенсію чи соціальну допомогу.
До якого числа сплачується ЄСВ за I квартал?
Закон про ЄСВ (абз. 3 ч. 8 ст. 9) каже, що ФОПи сплачують ЄСВ до 20 числа місяця, наступного за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
За інформацією територіальних податківців, останнім днем є 19 квітня, але за календарем ДПС останнім днем сплати ЄСВ ФОПами за I квартал є 20 квітня.
Думка запорізьких податківців
Який термін сплати єдиного внеску підприємцями — платниками єдиного податку за себе?
Платники єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування фізичні особи — підприємці — платники єдиного податку зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний податок (абз. третій част. восьмої ст. 9 Закону [про ЄСВ]).
Отже, граничний термін сплати єдиного внеску за себе підприємцями — платниками єдиного податку — 19 число місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
У разі якщо останній день строків сплати єдиного внеску припадає на вихідний або святковий день, останнім днем таких строків сплати вважається перший робочий день, що настає за вихідним або святковим днем (п. 12 розділу ІV [Інструкції №449]).
Тобто якщо останній строк сплати єдиного внеску припадає на вихідний (святковий) день, то останнім днем сплати вважається перший робочий день, що настає за таким вихідним (святковим) днем.
Через неоднозначність визначення податківцями граничних термінів рекомендуємо сплатити ЄСВ до 19 квітня включно.
А що як ФОП не сплатить ЄСВ у зазначені строки?
Законом №540 та Законом №591 передбачається, що за несвоєчасну сплату ЄСВ штрафи і пеня не застосовуються до останнього дня місяця включно, в якому завершується дія карантину. Наразі карантин діє до 30 квітня. Тож до цієї дати фінансових штрафів не буде.
Але податківці в роз'ясненні наголошували на можливості притягнення ФОПів до адміністративної відповідальності за несплату ЄСВ під час карантину. Наразі адміністративний штраф становить від 40 до 80 н. м. д. г. (від 680 до 1360 грн).
Нормативна база
- Закон про бюджет-2021 — Закон України від 15.12.2020 р. №1082-IX «Про Державний бюджет України на 2021 рік».
- Закон про ЄСВ — Закон України від 08.07.2010 р. №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
- Закон №540 — Закон України від 30.03.2020 р. №540-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)».
- Закон №591 — Закон України від 13.05.2020 р. №591-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)».
- Закон №1058 — Закон України від 09.07.2003 р. №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
- Інструкція №449 — Інструкція про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затверджена наказом Мінфіну від 20.04.2015 р. №449.
Ганна РУСАНОВА, «Дебет-Кредит»