• Посилання скопійовано

Дивіденди від нерезидента

Фізособа — резидент України є власником компанії в Естонії. Отримала дивіденди за 2022 рік. Чи зобов’язана фізособа подавати декларацію за цими коштами в Україні? Чи потрібно ще в Україні сплачувати якісь податки? Чи має вона, як власник іноземної компанії, подавати про це інформацію до будь-яких органів в Україні?

Податок в Україні з дивідендів від нерезидента

Підпунктом 163.1.3 ПКУ передбачено, що об’єктом оподаткування резидента є іноземні доходи — доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.

Дохід, отриманий із джерел за межами України, — це будь-який дохід, отриманий резидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності за межами митної території України, включаючи, зокрема, дивіденди за акціями та/або інвестиційними сертифікатами, корпоративними правами, нараховані нерезидентами, інститутами спільного інвестування та суб’єктами господарювання, які не є платниками податку на прибуток.

При цьому під час нарахування (отримання) доходів, отриманих у вигляді валютних цінностей або інших активів (вартість яких виражена в іноземній валюті або міжнародних розрахункових одиницях), такі доходи перераховують у гривні за валютним курсом Національного банку України, що діє на момент нарахування (отримання) таких доходів (п. 164.4 ПКУ).

Тож дивіденди, отримані фізособою-резидентом від нерезидента, є об’єктом оподаткування військовим збором (пп. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ) за ставкою 1,5%. Крім того, сума дивідендів підлягає оподаткуванню ПДФО за ставкою 9% (пп. 167.5.4 та 170.1.1 ПКУ).

Якщо нерезидент виконав свої обов’язки як податковий агент, то фізособа може скористатися пп. 170.11.2 ПКУ та зменшити суму річного податкового зобов’язання з ПДФО на суму податків, сплачених за кордоном, і визначити суму такого зменшення за зазначеними підставами у річній податковій декларації.

Зауважмо, що сплата податку з дивідендів в наведеній ситуації регулюється в тому числі ст. 10 Конвенції між Урядом України і Урядом Естонської Республіки про уникнення подвійного оподаткування. Якщо сума сплаченого в Естонії податку буде більшою за суму податку, визначеного в Україні, то від’ємне значення не виникає і повернення різниці з бюджету не буде.

Подання декларації про доходи

Отриману суму дивідендів та розраховані суми податків фізособа самостійно декларує в річній декларації про майновий стан і доходи (пп. 168.2.1 та 170.11.1 ПКУ).

Отже, іноземні дивіденди, отримані у 2022 році, потрібно показати в гривнях у декларації про доходи у рядку 10.10, ПДФО у графі 13 та ВЗ у графі 21.1. Якщо фізособа має право на зменшення суми річного податкового зобов’язання з ПДФО на суму податків, сплачених за кордоном, то таку суму зазначає у рядку 18 декларації про доходи.

Консультують податківці

З якого часу фізичні особи — резиденти подають повідомлення про набуття участі у контрольованих іноземних компаніях (КІК)?

<...>

Законом України від 16 січня 2020 року №466-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» зі змінами та доповненнями розд. I Податкового кодексу України доповнено ст. 39 прим. 2 «Контрольовані іноземні компанії», яка відповідно до Закону України від 17 грудня 2020 року №1117-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збору даних та інформації, необхідних для декларування окремих об’єктів оподаткування» набрала чинності з 01 січня 2022 року. <...>

Отже, якщо частку в контрольованій іноземній компанії набуто до 31.12.2021, то підстав для подання Повідомлення не виникає, адже Повідомлення подається до контролюючого органу, зокрема, фізособами — резидентами України за фактом такого набуття, що відбулося починаючи з 01.01.2022.

ГУ ДПС в Івано-Франківській області 13.09.2022

Подання інформації про КІК

Іноземна компанія визнається КІК, якщо фізособа — резидент України або юрособа — резидент України (далі — контролююча особа):

а) володіє часткою в іноземній юрособі у розмірі більше ніж 50 відсотків, або

б) володіє часткою в іноземній юрособі у розмірі більше ніж 10 відсотків, за умови що декілька фізосіб — резидентів України та/або юросіб — резидентів України володіють частками в іноземній юрособі, розмір яких у сукупності становить 50 і більше відсотків, або

в) окремо чи разом з іншими резидентами України — пов’язаними особами здійснює фактичний контроль над іноземною юрособою.

Проте для 2022 — 2023 років пп. «б» пп. 39‑2.1.2 ПКУ застосовується в такій редакції (див. п. 54 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ):

«б) володіє часткою в іноземній юридичній особі у розмірі 25 і більше відсотків за умови, що декілька фізичних осіб — резидентів України та/або юридичних осіб — резидентів України володіють частками в іноземній юридичній особі, розмір яких у сукупності становить 50 і більше відсотків, або».

При цьому пп. 39-2.1.3 ПКУ передбачено, що під часткою в іноземній юрособі маються на увазі корпоративні права, права в утворенні без статусу юрособи, до активів якої входить частка в юрособі, чи будь-які інші аналогічні права та/або правомочності, що надають фізичній або юрособі право:

а) впливу на відповідну частку голосів у вищому органі управління іноземної юрособи (загальних зборах акціонерів, учасників або іншому аналогічному органі), та/або

б) на отримання відповідної частини прибутку іноземної юрособи, та/або

в) блокування рішення про розподіл частини прибутку іноземної юрособи, та/або

г) на отримання відповідної частини активів іноземної юрособи у разі її ліквідації чи припинення.

Так, фізособа — резидент України або юрособа — резидент України зобов’язана повідомляти контролюючий орган про:

— кожне безпосереднє або опосередковане набуття частки в іноземній юрособі або початок здійснення фактичного контролю над іноземною юрособою, що спричинюється до визнання такої юрособи контролюючою особою відповідно до вимог ст. 39-2 ПКУ;

— заснування, створення або набуття майнових прав на частку в активах, доходах чи прибутку утворення без статусу юрособи;

— кожне відчуження частки в іноземній юрособі або припинення здійснення фактичного контролю над іноземною юрособою, що спричинюється до втрати визнання такої юрособи контролюючою особою відповідно до вимог ст. 39-2 ПКУ;

— ліквідацію або відчуження майнових прав на частку в активах, доходах чи прибутку утворення без статусу юрособи.

Повідомлення надсилається до контролюючого органу протягом 60 днів з дня такого набуття (початку здійснення фактичного контролю) або відчуження (припинення фактичного контролю).

Форма та порядок подання повідомлення затверджені Наказом №512.

Фізособа — резидент України не визнається контролюючою особою, якщо її володіння часткою у контрольованій іноземній компанії реалізовано через пряме або опосередковане володіння в іншій юрособі — резиденті України, за умови якщо остання визнається контролюючою особою та на неї покладається зобов’язання щодо оподаткування скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії.

А та фізособа-резидент, яка є прямим власником КІК, вважається контрольованою особою та повинна надіслати повідомлення до контролюючого органу за формою, встановленою Наказом №512.

Нормативна база

  • ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 №2755-VI.
  • Наказ №512 — Наказ Мінфіну від 22.09.2021 №512 «Про затвердження форми та Порядку надсилання до контролюючого органу Повідомлення про набуття (початок здійснення фактичного контролю) або відчуження частки (припинення фактичного контролю) резидентом в іноземній юридичній особі або майнових прав на частку в активах, доходах чи прибутку утворення без статусу юридичної особи».

Автор: Олександр Золотухін

До змісту номеру