Авансові внески при виплаті дивідендів
Авансові внески при виплаті дивідендів сплачують згідно з нормами п. 57.1-1 ПКУ, за певними винятками. Наприклад, не сплачують авансові внески при виплаті дивідендів фізособам, платникам єдиного податку тощо.
Cума попередньо сплачених протягом податкового (звітного) періоду авансових внесків з податку на прибуток під час виплати дивідендів підлягає зарахуванню на зменшення нарахованого податкового зобов’язання з податку на прибуток, задекларованого у податковій декларації за такий податковий (звітний) період (пп. 57.1-1.2 ПКУ).
Якщо сума авансового внеску, попередньо сплаченого протягом звітного періоду, перевищує суму нарахованого податкового зобов’язання підприємством — емітентом корпоративних прав за такий податковий (звітний) період, сума такого перевищення переноситься на зменшення податкових зобов’язань наступних податкових (звітних) періодів до повного його погашення, а під час отримання від’ємного значення об’єкта оподаткування такого наступного періоду — на зменшення податкових зобов’язань майбутніх податкових (звітних) періодів до повного його погашення.
Тобто, якщо у звітному періоді сплатили авансових внесків, наприклад, 20 000 грн, а податок на прибуток за звітний період нараховано в сумі 15 000 грн, то на зменшення нарахованого податку звітного періоду піде тільки 15 000 грн сплаченого авансового внеску, а 5 000 грн (20 000 - 15 000) піде в рахунок зменшення податку на прибуток наступних періодів.
Відображення в додатку ЗП та декларації
Розраховують авансовий внесок за звітний період у додатку АВ до декларації з податку на прибуток підприємств. Суму, що має бути сплачена у звітному періоді, наводять у рядку 6 додатка АВ. Квартальні платники показують тут показник наростаючим періодом з початку року.
Цю суму переносять до рядка 16.2 додатка ЗП.
У рядку 16.3 додатка ЗП записують показник рядка 16.4.2 додатка ЗП минулого звітного року. Тобто і квартальні платники показують тут показник минулого звітного року. Таким чином, цей показник буде однаковий у всіх проміжних деклараціях за звітний рік.
У рядку 16.4 додатка ЗП записуємо суму показників 16.2 і 16.3.
У рядку 16.4.1 додатка ЗП — показник з рядка 16.4, який не має бути більшим за суму нарахованого податку на прибуток за звітний період.
Нарахована сума податку на прибуток — це сума таких показників декларації: рядок 06 + рядок 06.1 КІК + рядок 06.2 МПЗ + рядок 08 + рядок 10 + рядок 12 + рядок 15.
Якщо показник у рядку 16.4 не перевищує нарахованої суми податку на прибуток, до рядка 16.4.1 вносимо весь показник рядка 16.4.
Якщо перевищує, то до рядка 16.4.1 вносимо частину показника з рядка 16.4 у розмірі нарахованої суми податку на прибуток.
Показник з рядка 16.4.1 додатка ЗП за звітний період переносимо до рядка 16 ЗП декларації з податку на прибуток.
У рядку 16.4.2 додатка ЗП записуємо різницю між показниками в рядках 16.4 і 16.4.1, за умови що в рядку 16.4 більший показник, ніж у рядку 16.4.1. Квартальні платники протягом року накопичують значення в рядку 16.4.2. Показник у цьому рядку у додатку ЗП за звітний рік переноситиметься до рядка 16.3 декларації наступного року.
Якщо платник помилився, заповнюючи додаток, декларацію, він може виправити помилку, подавши уточнюючу декларацію чи зробивши це у звітній декларації.