• Посилання скопійовано

З відпустки для догляду у відпустку по вагітності

Працівниця перебуває у відпустці для догляду за дитиною до 3 років, але знову йде у відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами. Як розрахувати суму допомоги?

На початку слід згадати, що допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у формі страхових виплат, які повністю або частково компенсують втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами (абз. 1 ч. 1 ст. 18 Закону №1105).

Тому перед розрахунком допомоги по вагітності та пологах варто перервати відпустку для догляду за дитиною до 3-х років. Для цього працівниця має написати заяву, а роботодавець — оформити два накази: один — про переривання відпустки для догляду, другий — про надання відпустки у зв’язку із вагітністю та пологами. Крім того, зміну видів відпусток потрібно зазначити у додатку 5 єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ.

Допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у розмірі 100% середньої заробітної плати (доходу), обчисленої у порядку, встановленому КМУ, і не залежить від загального страхового стажу (ст. 19 Закону №1105). А от страховий стаж за останні 12 місяців має значення, про що далі.

За загальним правилом, середньоденну заробітну плату обчислюють шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період (12 календарних місяців) заробітної плати, на яку нараховано ЄСВ, на кількість календарних днів зайнятості (період перебування у трудових відносинах) у розрахунковому періоді без урахування календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин, вичерпний перелік яких визначено п. 3 Порядку №1266.

Місяці розрахункового періоду (з першого до першого числа), в яких застрахована особа не працювала з поважних причин, вилучають із розрахункового періоду.

Якщо у розрахунковому періоді перед настанням страхового випадку застрахована особа з поважних причин не мала заробітку, середню заробітну плату визначають виходячи з тарифної ставки (посадового окладу) або її частини, встановленої на день настання страхового випадку (п. 28 Порядку №1266).

При цьому середньоденну заробітну плату за один календарний день визначають шляхом ділення тарифної ставки (посадового окладу) або її частини (якщо особа працює у режимі неповного робочого дня чи тижня) на середньомісячну кількість календарних днів (30,44) (п. 5 Порядку №1266).

З огляду на вищевикладене, якщо застрахована особа протягом 12 місяців, які передували місяцю настання страхового випадку (видачі листка непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами), не мала заробітку через перебування у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного (6-річного за медичним висновком) віку, середня заробітна плата обчислюється шляхом ділення тарифної ставки (посадового окладу), встановленої на день настання страхового випадку, на середньомісячну кількість календарних днів (30,44).

Також слід врахувати: якщо застрахована особа у зв’язку з перебуванням у відпустці для догляду за дитиною не набула шестимісячного страхового стажу протягом дванадцяти місяців перед настанням страхового випадку, то зазначена допомога не може бути більша за розмір допомоги, обчислений із двократного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку (ч. 4 ст. 12 Закону №1105), а також для працівників, які працюють у страхувальника за основним місцем роботи, не може бути меншою за розмір допомоги, обчислений із мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку (ч. 2 ст. 19 Закону №1105).

Тобто, якщо розмір посадового окладу є меншим від передбаченого законодавством розміру мінімальної заробітної плати, середня заробітна плата розраховується з установленого розміру мінімальної заробітної плати на час розрахунку. У разі укладення трудового договору на умовах неповного робочого часу розрахунок проводять з розміру мінімальної заробітної плати, обчисленого пропорційно до умов укладеного трудового договору.

Проте період перебування у відпустці для догляду за дитиною до 3-х років включається до страхового стажу працівниці, для оплати лікарняного, як період, за який сплачено страхові внески виходячи з розміру мінімального страхового внеску (ч. 2 ст. 181 КЗпП та ч. 1 ст. 14 Закону №1105). Щоправда, за умови якщо вона (а не батько дитини!) отримує допомогу при народженні дитини.

Роз’яснює ПФУ

Чи зараховується до стажу жінкам час догляду за малолітньою дитиною?

У статті 24 Закону [№1058] визначено, що страховий стаж після 1 січня 2004 року обчислюється за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до набрання ним чинності — в порядку, визначеному раніше діючим законодавством.

До 1 січня 2004 року

Час догляду за дитиною до трьох років зараховується до страхового стажу матері, яка на час народження дитини не перебувала у трудових відносинах, — на підставі свідоцтва про народження дитини.

З 1 січня 2004 року

Пунктом 1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону [№1058] визначено, що страхові внески за жінок, які доглядають за дитиною до досягнення нею трирічного віку, сплачуються з 01.01.2005.

Тому якщо жінка доглядала за дитиною віком до трьох років у період з 01.01.2004 до 31.12.2004, то такий період враховується до її страхового стажу на підставі документа, що підтверджує факт отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (наприклад, довідки управління соціального захисту населення, яке виплачувало жінці допомогу).

Після 1 січня 2005 року

Час догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку зараховується до страхового стажу матері, якщо вона отримувала відповідну допомогу, за даними системи персоніфікованого обліку.

Незалежно від того, чи працювала жінка до виходу у відпустку для догляду за дитиною до трьох років, чи ні, їй цей період зараховується до страхового стажу, бо нарахування та сплата страхових внесків за неї здійснюються за кошти державного бюджету.

https://www.kmu.gov.ua/news/roziasnennia-pfu-chy-zarakhovuietsia-do-stazhu-zhinkam-chas-dohliadu-za-malolitnoiu-dytynoiu

Розгляньмо, як це правило працює на практиці, якщо працівниця отримувала допомогу при народженні дитини і таким чином має хоча б шість місяців страхового стажу, що входять до 12-місячного розрахункового періоду перед початком лікарняного.

Приклад 1 Працівниці, яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною до 3‑х років, оформлено листок непрацездатності по вагітності та пологах. Оклад на момент настання страхового випадку — 8 000,00 грн. На момент розрахунку оклад більший за мінімальну заробітну плату (6 700,00 грн). Тож для розрахунку допомоги по вагітності та пологах застосовується середньоденна зарплата, визначена з окладу.

Середньоденна зарплата становить: 262,81 грн (8 000,00 грн : 30,44);

сума допомоги: 33 114,06 грн (262,81 грн х 126 к. д.).

Приклад 2 Працівниці, яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною до 3 років, оформлено листок непрацездатності по вагітності та пологах. Оклад на момент настання страхового випадку — 6 500,00 грн, що менше за мінімальну зарплату, встановлену на момент розрахунку (6 700,00 грн). Тож для розрахунку допомоги по вагітності та пологах застосовується середньоденна зарплата, визначена з 1 МЗП.

Середньоденна зарплата становить: 220,11 грн (6 700,00 грн : 30,44);

сума допомоги: 27 733,86 грн (220,11 грн х 126 к. д.).

Нормативна база

  • Закон №1058 — Закон України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
  • Закон №1105 — Закон України від 23.09.1999 №1105-XIV «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування».
  • Порядок №1266 — Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затверджений постановою КМУ від 26.09.2001 №1266.

Автор: Щербина Світлана

До змісту номеру