• Посилання скопійовано

Призупинення діяльності ФОПа-«єдинника»

Чи може ФОП на спрощеній системі І — ІІ груп, щоб не платити податки та ЄСВ, написати листа до ДПС (в якій він перебуває на обліку) щодо призупинення діяльності на час дії воєнного стану? Як потім відновити діяльність?

Чи є можливість призупинення діяльності для ФОПів?

З таким запитанням до нас досі часто звертаються підприємці, і не лише через війну або карантин. І відповідь однакова: ні, тривале призупинення діяльності підприємця чинним законодавством не передбачено.

Ось що роз’яснює податкова.

Порядок проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізособи-підприємця визначено Законом про держреєстрацію. Цим Законом та іншими нормативно-правовими актами не передбачено тимчасового припинення підприємницької діяльності.

Тобто, якщо фізособа не хоче бути ФОПом, вона має право на повне припинення підприємницької діяльності (шляхом подання заяви держреєстратору).

Тим паче що на сьогодні жодним нормативним актом не передбачено можливості тимчасово призупиняти діяльність з метою несплати податків або неподання звітності. І жодне повідомлення про таке призупинення, надіслане податківцям, від цього не врятує.

Отже, підприємець може закрити приміщення для торгівлі, розірвати договори на надання послуг/виконання робіт, припинити виробництво товарів чи продукції. Проте, якщо немає спеціально встановлених пільг, відсутність доходу і витрат не звільняє його від обов’язку сплачувати єдиний податок та ЄСВ за себе як за підприємця. І наразі ми говоримо про ФОПів І та ІІ груп, які сплачують податки щомісяця у фіксованій (або мінімальній — для ЄСВ) сумі та незалежно від того, мають вони дохід у відповідному місяці чи ні.

Нагадаємо, що відповідно до п. 293.1 ПКУ ставки єдиного податку для платників І групи встановлюються у відсотках (фіксовані ставки) до розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, ІІ групи — у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Платники єдиного податку І та ІІ груп сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця (п. 295.1 ПКУ).

Щодо ЄСВ, то для фізосіб — підприємців на спрощеній системі оподаткування єдиний внесок нараховується на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше ніж максимальна величина бази нарахування єдиного внеску, встановлена Законом про ЄСВ. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску (п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ).

Але ті, хто нас уважно читає, добре пам’ятають, що на час війни ФОПам-«єдинникам» І — ІІ груп встановлено пільги щодо ЄП і ЄСВ. І вони навіть без припинення діяльності тепер можуть ці платежі не сплачувати. І для цього жодних листів писати не потрібно. Проте з 1 липня 2023 року пільги можуть скасувати. Докладніше про це — далі.

Чи сплачуються ЄП та ЄСВ за воєнного стану?

Тимчасово фізособи-підприємці — платники єдиного податку І та ІІ груп мають право:

— з 1 квітня 2022 року та до припинення або скасування воєнного стану на території України не сплачувати єдиного внеску.

Тоді такі особи декларацію платника єдиного податку — фізичної особи — підприємця не заповнюють за період, в якому єдиний податок не сплачували (пп. 9.1 п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ);

— з 1 березня 2022 року до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом дванадцяти місяців після припинення або скасування воєнного стану не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати єдиного внеску за себе.

Тоді такі особи розрахунок єдиного внеску у складі податкової декларації не заповнюють за період, в якому відповідно до абзацу першого цього пункту єдиний внесок не нараховували, не обчислювали та не сплачували (пп. 9-19 Прикінцевих та перехідних положень Закону про ЄСВ).

Отже, якщо ФОП І або ІІ групи не має можливості працювати або виїхав за кордон чи виїхав із тимчасово окупованої території, де залишилися всі засоби/знаряддя для господарської діяльності, виробництво та/або приміщення тощо, то незалежно від того, чи вдалося такому ФОПу здійснити релокацію бізнесу в безпечніші регіони, сплачувати єдиний податок та ЄСВ не обов’язково.

Що робити, якщо з 1 липня 2023 року пільги скасують?

Нагадаємо, що на сьогодні вже анонсовано зміни щодо сплати єдиного податку та ЄСВ ФОПами І та ІІ груп.

Зокрема, на засіданні Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики 20.02.2023 ухвалено рішення рекомендувати ВРУ прийняти за основу урядовий законопроєкт №8401 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану». Саме цим проєктом планується внести зміни до ПКУ, Закону про ЄСВ та відкоригувати норму щодо права ФОПів І та ІІ груп не сплачувати єдиного податку та ЄСВ на період до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, але не пізніше 1 липня 2023 року.

Отже, є всі шанси, що ВРУ проголосує за цей законопроєкт, яким уже з 01.07.2023 ФОПам І та ІІ груп повернуть обов’язкове нарахування та сплату єдиного податку і ЄСВ.

Якщо діяльність не провадиться, а ліквідувати ФОПа не хочеться, можна розглянути два варіанти:

1) перейти на загальну систему оподаткування;

2) змінити І або ІІ групу єдиного податку на ІІІ групу.

Адже ФОПи зазначених категорій сплачують податок лише за наявності доходу. А немає доходу — немає і податку з нього. А ФОПи на загальній системі оподаткування можуть не сплачувати ЄСВ у разі відсутності прибутку (додатної різниці між доходом та витратами). Утім, якщо підприємницька діяльність — це єдине джерело формування страхового стажу і він фізособі потрібен, то ФОП може платити ЄСВ за себе навіть добровільно.

Чи можливе припинення діяльності в ЄДР під час війни?

Так, цілком можливе закриття ФОПа шляхом внесення запису про припинення до ЄДР.

Для цього ФОП подає реєстраційну заяву щодо державної реєстрації фізичної особи — підприємця (форма 1) та припиняє діяльність за власним рішенням.

Таку заяву можна подати й під час дії воєнного стану, зокрема або безпосередньо через ЦНАП, або в електронній формі через кабінет громадянина на порталі «Дія».

І вже за інформацією з ЄДР, що надсилається державним реєстратором до податкового органу, ФОП може бути знятий з обліку як платник податків.

А факт припинення ФОПа за даними ЄДР і буде підставою для несплати податків та ЄСВ. 

Алгоритм припинення ФОПа

Крок 1. Подати до ЄДР заяву для внесення запису про припинення ФОПа (форма 1, затверджена Наказом №3268/5, у редакції наказу Мін’юсту від 19.05.2020 №1716/5).

Способи подання заяви:

а) особисто або уповноваженою особою на паперовому носії;

б) поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;

в) засобами електронного зв’язку в електронній формі через портал «Дія».

Крок 2. Подати ліквідаційну звітність та сплатити податки і ЄСВ.

Нагадаємо, що останнім податковим (звітним) періодом для ФОПа-«єдинника» є період, у якому ДПІ отримала від держреєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації припинення.

Заяву про відмову від спрощеної системи оподаткування подавати не треба: реєстрація платника ЄП анулюється за рішенням податківців на підставі отриманого від держреєстратора повідомлення про припинення.

Колишній ФОП на ЄП І та ІІ груп не сплачує єдиного податку з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому орган ДПС отримав від держреєстратора повідомлення про припинення.

Щодо ЄСВ — протягом 30 к. д. від дня держреєстрації припинення треба подати за себе форму №Д5 з типом «ліквідаційна» за період з дня, наступного за днем попереднього звітного періоду, до місяця, в якому зареєстровано припинення в ЄДР. Тип форми звіту — «ліквідаційна». Крім того, протягом 10 к. д. з дня граничного строку подання Звіту з ЄСВ слід сплатити задекларовану суму ЄСВ.

Крок 3. Закрити рахунки у фінансових установах, відкриті для ведення підприємницької діяльності.

Крок 4. Знятися з реєстрації у податковій як платник податків і зборів та ЄСВ. З обліку знімають після позапланової перевірки, строк проведення якої законодавством не встановлено. Якщо перевірка виявляє відсутність заборгованості з податків і зборів, таке зняття відбувається автоматично.

За матеріалами ДПС

Чи можна знову стати ФОПом після припинення?

Звісно! Чинне законодавство не містить заборони на повторну реєстрацію ФОПом після припинення. І граничних строків для можливої повторної реєстрації також не передбачено. Отже, зареєструватися підприємцем наново можна хоч наступного дня або і через рік, два, три тощо.

Утім, варто врахувати вимоги ПКУ, які вказують на можливі обмеження обрання спрощеної системи оподаткування у разі повторної реєстрації.

Так, податківці дотримуються думки: незалежно від того, чи була завершена процедура зняття з обліку фізособи-підприємця в контролюючих органах, чи ні, але такий платник має намір протягом року вдруге стати ФОПом, то взяття його на облік здійснюється контролюючими органами за основним місцем обліку в день отримання відомостей з ЄДР.

При цьому підприємець, який поточного року вдруге реєструється як ФОП та до цього вже перебував на спрощеній системі оподаткування, до кінця поточного року може перебувати лише на загальній системі.

Адже за правилами пп. 298.1.4 ПКУ він уже скористався своїм правом на застосування спрощеної системи того року, коли спочатку припинився, а потім повторно зареєструвався ФОПом. Стати платником єдиного податку такий підприємець зможе тільки з 1 січня наступного року.

У разі повторної реєстрації платника у нього виникають обов’язки щодо сплати єдиного внеску з моменту отримання відомостей з ЄДР про внесення запису про реєстрацію платника як ФОПа.

Але якщо йдеться про «спрощенців» зі сплатою 2% єдиного податку, то у податкових органів зовсім інша позиція.

Консультують податківці

Чи може ФОП, який на початок поточного року перебував на спрощеній системі оподаткування та щодо якого державним реєстратором прийнято рішення про припинення підприємницької діяльності, у разі нової реєстрації ФОПом у поточному році, обрати третю групу платника ЄП за ставкою 2 відс. доходу?

<...>

Пунктом 9 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ не передбачено обмежень щодо обрання спрощеної системи оподаткування за ставкою 2 відс. доходу фізичною особою — підприємцем, щодо якої державним реєстратором прийнято рішення про припинення підприємницької діяльності, у разі нової реєстрації ФОПа у поточному році.

Водночас такі платники у разі самостійної відмови від використання особливостей оподаткування, передбачених пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ, зможуть перейти з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому прийнято таке рішення, на сплату інших податків і зборів.

https://lv.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/603163.html

Нормативна база

  • ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 №2755-VI.
  • Закон про держреєстрацію — Закон України від 15.05.2003 №755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань».
  • Закон про ЄСВ — Закон України від 08.07.2010 №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».
  • Наказ №3268/5 — Наказ Мін’юсту від 18.11.2016 №3268/5 «Про затвердження форм заяв у сфері державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань».

Автор: Канарьова Наталія

До змісту номеру