• Посилання скопійовано

Звільнення від ПДВ у межах проєкту МТД

ТОВ постачає товари у межах проєкту міжнародної технічної допомоги та в межах затвердженого плану закупівлі товарів, робіт і послуг, що придбаваються виконавцем проєкту міжнародної технічної допомоги за кошти МТД. Які особливості звільнення від оподаткування ПДВ?

Звільнення від оподаткування ПДВ

Відповідно до п. 197.11 ПКУ, звільняються від оподаткування операції із:

— постачання товарів та послуг на митній території України та ввезення на митну територію України товарів як міжнародної технічної допомоги, яка надається відповідно до міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана у встановленому законодавством порядку;

— постачання товарів та послуг на митній території України та ввезення на митну територію України товарів, що фінансуються за рахунок міжнародної технічної допомоги, яка надається відповідно до міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана у встановленому законодавством порядку;

— ввезення на митну територію України майна як гуманітарної допомоги, наданої згідно з нормами Закону «Про гуманітарну допомогу».

Порядок отримання права на звільнення встановлено постановою КМУ №153.

Відповідно до п. 2 Порядку №153, виконавець — будь-яка особа (резидент або нерезидент), що має письмову угоду з партнером з розвитку або особою, уповноваженою партнером з розвитку, та забезпечує реалізацію проєкту (програми), у тому числі на платній основі.

Державна реєстрація проєктів (програм) є підставою для акредитації їхніх виконавців, а також реалізації права на одержання відповідних пільг, привілеїв, імунітетів, передбачених законодавством та міжнародними договорами України (п. 12 Порядку №153).

Відповідно до п. 18 Порядку №153, державна реєстрація проєкту (програми) підтверджується реєстраційною карткою проєкту (програми), складеною за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку, яка підписується заступником Державного секретаря КМУ чи іншою уповноваженою особою Секретаріату КМУ, засвідчується печаткою Секретаріату КМУ та видається заявникові з надсиланням копії бенефіціарові протягом п'яти робочих днів від дати прийняття рішення про проведення державної реєстрації проєкту (програми).

Для того щоб отримати пільгу, крім клопотання про держреєстрацію проєкту, до Секретаріату КМУ слід подати засвідчений партнером з розвитку або виконавцем план закупівлі, що складається за формою згідно з додатком 5 до цього Порядку (пп. 2-1 п.14 Порядку №153).

Відповідно до п. 23 Порядку №153, виконавець та субпідрядник, що реалізують право на податкові пільги, передбачені законодавством та міжнародними договорами України (крім договорів, пов'язаних із виконанням робіт з підготовки до зняття і зняття енергоблоків Чорнобильської АЕС з експлуатації та перетворення об'єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему), щомісяця до 20 числа складають та подають у письмовому та електронному вигляді до органу ДПС, в якому перебувають на обліку як платники податків, інформаційне підтвердження за формою згідно з додатком 8 до цього Порядку.

Реципієнт, що реалізує право на податкові пільги в межах проведення операцій, пов'язаних із виконанням робіт з підготовки до зняття і зняття енергоблоків Чорнобильської АЕС з експлуатації та перетворення об'єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему, щомісяця до 20 числа подає в письмовому та електронному вигляді органові ДПС, в якому перебуває на обліку як платник податків, інформаційне підтвердження за формою згідно з додатком 9 до цього Порядку (п. 23 Порядку №153).

Отже, операції з постачання товарів/послуг у межах проєкту міжнародної технічної допомоги та в межах затвердженого плану закупівлі товарів, робіт і послуг, що придбаваються виконавцями проєктів МТД за кошти МТД, звільняються від оподаткування ПДВ.

Про окремі особливості оподаткування зазначено також в IПК ДПСУ від 12.09.2019 р. №154/6/99-00-07-03-02-15/IПК.

У цій індивідуальній податковій консультації також уточнено, що у податковій накладній, складеній на операції з постачання товарів/послуг, які звільняються від оподаткування ПДВ, у графі «Складена на операції, звільнені від оподаткування» верхньої лівої частини робиться позначка «Без ПДВ» (п. 17 Порядку №1307).

У графі 9 розділу Б податкової накладної наводиться код пільги. Код пільги можна подивитися в діючому на момент складання ПН довіднику пільг:

— операціям з постачання товарів та послуг на митній території України як міжнародної технічної допомоги, яка надається відповідно до міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана у встановленому законодавством порядку, присвоєно код 14060523;

— операціям з постачання товарів та послуг на митній території України, що фінансуються за рахунок міжнародної технічної допомоги, яка надається відповідно до міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана у встановленому законодавством порядку, присвоєно код 14060524.

У графі 8 зазначається код ставки — «903» (пп. 6 п. 16 Порядку №1307).

Решта реквізитів ПН заповнюється в загальному порядку.

Щодо відображення зазначеної операції в декларації з ПДВ

У таблиці 2 додатка 5 до декларації розраховується сума ПДВ, не сплачена до бюджету у зв'язку з отриманням податкових пільг. Заповнюється ця таблиця у разі здійснення у звітному періоду операцій з постачання товарів, звільнених від оподаткування. Причому значення графи 5 рядка «Усього» цієї таблиці переноситься до рядків 5 та 5.1 декларації.

Варто також зазначити, що якщо платник здійснює звільнені від оподаткування ПДВ операції, то він за загальним правилом має нарахувати компенсуючі податкові зобов'язання з ПДВ згідно з п. 198.5 ПКУ на товари, послуги, які придбані з ПДВ і використані для звільнених операцій. Але для пільги за п. 197.11 ПКУ норми ст. 198.5 ПКУ не застосовуються (див. пп. «б» п. 198.5 ПКУ). Таким чином, компенсуючий ПДВ для ситуації, яку ми розглядаємо, не нараховується.

Поряд з цим для пільги за п. 197.11 ПКУ не нараховується компенсуючий ПДВ за ст. 199 ПКУ на товари, послуги, які частково використані для звільнених від оподаткування операцій (див. п. 199.6 ПКУ).

Щодо оподаткування податком на прибуток

Стосовно таких операцій ПКУ пільг не передбачено. Але ст. 3 ПКУ визначено, що однією зі складових податкового законодавства України є чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана ВРУ та якими регулюються питання оподаткування. I якщо міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, установлено інші правила, ніж ті, що передбачені ПКУ, застосовуються правила міжнародного договору.

Тобто прибуток підприємств, отриманий за рахунок коштів міжнародної технічної допомоги у межах виконання проєкту (програми) міжнародної технічної допомоги, може звільнятися від оподаткування, лише якщо це передбачено відповідним міжнародним договором.

Так консультує податкова в IПК від 21.11.2017 р. №2679/6/99-99-15-03-02-15/IПК.

Отже, рекомендуємо ознайомитися з нормами відповідного міжнародного договору. У бухгалтерському обліку такі операцій відображають у загальному порядку.

Нормативна база

  • ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. №2755-VI.
  • Порядок №153 — Порядок залучення, використання та моніторингу міжнародної технічної допомоги, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 15.02.2002 р. №153.
  • Порядок №1307 — Порядок заповнення податкової накладної, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 р. №1307.

Олександр ЗОЛОТУХІН, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру