• Посилання скопійовано

Що змінилось у Порядку реєстрації ПН/РК?

Постановою №378 передбачено зміни до Порядку ведення ЄРПН. Розгляньмо, наскільки істотні ці зміни.

В офіційному виданні «Урядовий кур'єр» №78 від 23.04.2021 р. опубліковано Постанову №378. Відповідно, з того самого дня почали діяти зміни, внесені цією постановою до Порядку ведення ЄРПН, а саме:

— запровадження узагальненого порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування у вихідний або святковий день;

— уточнення порядку внесення даних до ЄРПН на підставі судового рішення;

— заміна поняття «електронний цифровий підпис» на «кваліфікований електронний підпис».

Тепер розгляньмо ці зміни докладніше.

Підкориговано порядок внесення даних до ЄРПН за судовим рішенням

Згідно зі змінами пунктом 20 Порядку ведення ЄРПН встановлюватиметься, що внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку, а не тільки за умови проведення перевірок, визначених п. 12 Порядку ведення ЄРПН.

I уточнено, що вимоги абзацу 10 п. 12 Порядку ведення ЄРПН не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку (а не загалом).

Отже, маємо лише косметичну правку.

Зміна ЕЦП на КЕП

Постановою №378 передбачено заміну «електронного цифрового підпису» на «кваліфікований електронний підпис».

Нагадаємо, що 7 листопада 2020 року минув термін можливості користування електронним цифровим підписом. З цієї дати вже всі користувачі мали перейти на використання кваліфікованого електронного підпису, який було запроваджено Законом про електронні довірчі послуги.

Крім того, відповідно змінюється і закон, згідно з яким такий підпис отримується: Закон про ЕЦП змінюється на Закон про електронні довірчі послуги.

Ця зміна не впливає на обов'язок приватних суб'єктів господарювання (як юридичних осіб, так і фізичних осіб — підприємців) використовувати кваліфікований електронний підпис, що зберігається саме на токенах. Така вимога, як і раніше, діє лише для таких суб'єктів:

— органи державної влади;

— органи місцевого самоврядування;

— підприємства, установи та організації державної форми власності;

— державні реєстратори;

— нотаріуси;

— інші суб'єкти, уповноважені державою на здійснення функцій державного реєстратора.

Отже, ці зміни мають лише характер узгодження Порядку ведення ЄРПН з чинним законодавством у сфері електронних довірчих послуг.

Уточнено граничні строки реєстрації ПН та РК

Нагадаємо, що наразі п. 201.10 ПКУ встановлено такі граничні строки реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування:

— для податкових накладних / розрахунків коригування, складених з 1 до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, — до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

— для податкових накладних / розрахунків коригування, складених з 16 до останнього календарного дня (включно) календарного місяця, — до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Але для певних податкових накладних та розрахунків коригування встановлено окремі терміни, зокрема:

— для зведених податкових накладних / розрахунків коригування, складених за операціями, визначеними пунктами 198.5 та 199.1 ПКУ, — протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені (цей окремий термін реєстрації запроваджено з 23 травня 2020 року);

— для розрахунків коригування, складених постачальником, в яких передбачається зменшення суми компенсації і які підлягають реєстрації покупцем, — протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування отримувачем (покупцем).

I при цьому в п. 3 Порядку ведення ЄРПН можливість реєстрації у вихідний та святковий день передбачалася, лише якщо на такі дні припадає 15-й або останній день місяця. Тобто фактично на зведені податкові накладні та розрахунки коригування до таких податкових накладних це не поширювалося. Проте податківці до такої неузгодженості ставилися доволі лояльно і надавали позитивні роз'яснення щодо реєстрації зведених податкових накладних та розрахунків коригування до них у вихідний або святковий день, якщо їх граничний термін реєстрації припадає на такий день, зокрема див. минулорічне роз'яснення волинських податківців.

Для зведених податкових накладних за операціями травня 2020 року граничний термін реєстрації в ЄРПН — 20 червня 2020 року

Норму Податкового кодексу України (далі: Кодекс), якою встановлено терміни реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування (пункт 201.10 статті 201 Кодексу), доповнено новим абзацом, згідно з яким для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 Кодексу, встановлено граничний строк реєстрації в ЄРПН — протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені.

Отже, для податкових накладних, складених за операціями, здійсненими у травні 2020 року відповідно до пункту 198.5 статті 198 та пункту 199.1 статті 199 Кодексу, граничним терміном реєстрації в ЄРПН є 20 червня 2020 року.

Якщо граничний день реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування в ЄРПН припадає на вихідний чи святковий день, то такий день вважається операційним, що забезпечує можливість реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування протягом періоду з 8:00 до 20:00.

Довідково: Закон України від 16 січня 2020 року №466-IХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві».

Сектор комунікацій Головного управління ДПС у Волинській області, 16 червня 2020 року

Проте, хоча податківці у роз'ясненнях і не заперечували такої можливості, та це були тільки їхні роз'яснення, а під час перевірки інші податківці могли мати зовсім інший підхід (хоча якщо таку податкову накладну було зареєстровано, у ДПС вдалося б це оскаржити).

Тепер у Порядку ведення ЄРПН буде універсальне посилання на строки реєстрації, визначені ПКУ. Тобто якщо останній день реєстрації будь-якої податкової накладної / розрахунку коригування, встановлений ПКУ, буде вихідним, святковим або неробочим днем, для ЄРПН цей день буде операційним. I це зручно, адже у разі внесення наступних змін до закону, в Порядку ведення ЄРПН вони почнуть діяти одразу й не потребуватимуть додаткових уточнень.

Крім того, наголошується, що операційний день починатиметься саме з 00 хвилин 8-ї години і триватиме до 00 хвилин 20-ї години.

I насамкінець типова зміна від податківців у документах — перейменування «ДФС» на «ДПС».

Нормативна база

  • ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. №2755-VI.
  • Закон про ЕЦП — Закон України від 22.05.2003 р. №852-IV «Про електронний цифровий підпис».
  • Закон про електронні довірчі послуги — Закон України від 05.10.2017 р. №2155-VIII «Про електронні довірчі послуги».
  • Постанова №378 — Постанова Кабінету Міністрів України від 21.04.2021 р. №378 «Про внесення змін до Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних».
  • Порядок ведення ЄРПН — Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 р. №1246.

Станіслав ГОРБОВЦОВ, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру