Лист ФСС НВВ від 06.06.2011 р. №204-06-3
Про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду (витяг)
Суттєво. Оскарження рішень органів ФСС НВВ здійснюється до суду або спеціальних комісій, що утворюються в органах Фонду, або його правління (в порядку підлеглості).
! Страхувальникам у ФСС НВВ
<...> Відповідно до статті 24-1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» (далі — Закон) Фонд соціального страхування від нещасних випадків має право проводити перевірки дотримання підприємствами, установами і організаціями незалежно від форми власності, виду економічної діяльності та господарювання порядку використання страхових коштів, перерахованих Фондом на фінансування заходів, передбачених статтею 25 цього Закону, та достовірності поданих страхувальниками відомостей про види економічної діяльності (у тому числі основний) підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання для віднесення страхувальника до класу професійного ризику виробництва з урахуванням виду його економічної діяльності.
Пунктом 6 Критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність проведення планових заходів, пов'язаних з державним наглядом (контролем) у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2009 р. №540, визначено, що планові заходи, пов'язані з державним наглядом (контролем) за нарахуванням і сплатою суб'єктами господарювання страхових внесків та цільовим використанням коштів страхування від нещасного випадку, здійснюються з такою періодичністю: з високим ступенем ризику — не частіше ніж один раз на рік; із середнім ступенем ризику — не частіше ніж один раз на два роки; з незначним ступенем ризику — не частіше ніж один раз на п'ять років.
Статтями 165-4 та 244-10 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначено, за які правопорушення, ким та у якому розмірі застосовуються санкції при порушенні законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності.
Пунктом 10 Iнструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженої постановою правління Фонду від 12.07.2007 р. №36, зареєстрованої у Мін'юсті 01.08.2007 р. за №867/14134 (далі — Постанова №36), передбачено, що усі спірні питання, які виникають між страхувальником та робочими органами виконавчої дирекції Фонду з приводу нарахування страхових внесків і пені, стягнення недоїмки, неприйняття до заліку витрат у рахунок страхових внесків, вирішуються в судовому порядку. За бажанням заінтересована особа може звернутися з питань розв'язання спору до спеціальної комісії при робочому органі виконавчої дирекції Фонду, рішення якої може бути оскаржено до комісії, створеної при виконавчій дирекції Фонду, а рішення останньої — до його правління.
У зв'язку з прийняттям Закону «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» на сьогоднішній день втратила чинність Постанова №36, але її положення поширюються на правовідносини щодо стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав (постанова правління Фонду від 30.11.2010 р. №31).
Крім того, хотіли б зазначити, що з 1 січня 2011 року набрав чинності Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», яким передбачено правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Заступник директора С. АРТЮХ