Порядок №76 визначає механізм бронювання під час воєнного стану військовозобов’язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час, які працюють або проходять службу:
— на підприємствах, в установах та організаціях, які є критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період;
— на підприємствах, в установах та організаціях, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.
Отже, для того щоб бронювати працівників, підприємству потрібно отримати статус критично важливого.
Бронювання за допомогою «Дії» було зупинено!
У застосунку «Дія» тимчасово зупинено бронювання військовозобов’язаних у зв’язку з аудитом раніше заброньованих громадян.
22 жовтня КМУ на черговому засіданні вже офіційно ухвалив рішення наново перевірити відповідність підприємств, які бронюють працівників, критеріям критично важливих. Постановою №1204 були внесені зміни до Порядку №76, яким затверджено процес бронювання працівників.
У Порядку зʼявився новий пункт 6-1. Він присвячений додатковій перевірці відповідності підприємства критеріям, установленим Порядком №76.
Так, орган, який ухвалив рішення про визначення підприємства, установи, організації критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, за потреби проводить перевірку відповідності підприємства, установи, організації, визначених критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, критеріям, зазначеним у пункті 2 цих Критеріїв та порядку, протягом діяльності підприємства, установи, організації з дати ухвалення рішення про визначення їх критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.
За результатами перевірки орган ухвалює одне з таких рішень:
— про невідповідність підприємства критеріям і про скасування статусу критично важливого;
— про відповідність підприємства критеріям і визначення його критично важливим.
Копію рішення, ухваленого за результатами перевірки в одноденний строк з дня його прийняття, надсилають Мінекономіки, Міноборони (СБУ, Службі зовнішньої розвідки, розвідувальному органу Міноборони) та Мінцифри.
Поточний аудит переліку критично важливих підприємств тривав до 15 листопада. Водночас працівники, які отримали статус заброньованих до 31 травня 2024 року, могли безперешкодно продовжити термін бронювання на аналогічний термін. Таке протокольне рішення на пропозицію першого заступника Міністра оборони було погоджено на засіданні уряду 25 жовтня.
Критерії критичності
У пункті 2 Порядку №76 наведено критерії, за якими підприємства, установи визнаються критично важливими.
Визначаються підприємства критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період за такими критеріями:
1) загальна сума сплачених податків, зборів, платежів до державного і місцевих бюджетів, крім митних платежів, та сума сплаченого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування протягом звітного податкового року перевищує еквівалент 1,5 млн євро, визначений за середньозваженим офіційним курсом НБУ за той самий період, що підтверджується довідкою контролюючого органу, в якому на обліку перебуває підприємство, установа, організація;
2) сума надходжень в іноземній валюті, крім кредитів і позик, за звітний податковий рік перевищує еквівалент 32 млн євро, визначений за середньозваженим офіційним курсом НБУ за той самий період, що підтверджується довідкою відповідного обслуговуючого банку;
3) підприємство, установа, організація мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави відповідно до переліку об’єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, затвердженого постановою КМУ від 04.03.2015 №83 («Офіційний вісник України», 2015 р., №20, с. 555);
4) підприємство, установа, організація мають важливе значення для галузі національної економіки чи забезпечення потреб територіальної громади. Критерії, за якими здійснюється визначення підприємства, установи, організації, які мають важливе значення для галузі національної економіки чи забезпечення потреб територіальної громади, встановлюються органами виконавчої влади, іншими державними органами, органами державного управління, юрисдикція яких поширюється на всю територію України, за сферою їх управління чи галуззю національної економіки, або обласною, Київською та Севастопольською міською держадміністрацією (військовою адміністрацією у разі її утворення) з урахуванням потреб територіальної громади;
5) відсутність заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, що підтверджується довідкою про відсутність заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, або витягом з інформаційної системи органів ДПС щодо статусу розрахунків платника з бюджетом та цільовими фондами, засвідченим керівником підприємства, установи, організації;
6) розмір середньої заробітної плати застрахованих осіб працівників на підприємстві, в установі, організації за останній календарний квартал становить не менше ніж розмір середньої заробітної плати у регіоні за IV квартал 2021 р. (відповідно до даних Держстату), що підтверджується довідкою, наданою підприємством, установою, організацією;
7) підприємство, установа, організація є резидентом Дія Сіті;
8) підприємство є постачальником електронних комунікаційних послуг з використанням мереж мобільного зв’язку, середньомісячний розмір чистого доходу якого за даними останньої фінансової звітності перевищує 200 млн грн, або постачальником електронних комунікаційних послуг із використанням мереж фіксованого зв’язку, середньомісячний розмір чистого доходу якого за даними останньої фінансової звітності перевищує 20 млн грн, що підтверджується звітом про фінансові результати з відмітками (штампами) контролюючого органу, який отримав фінансову звітність, із зазначенням дати її отримання.
Як бачимо, такого критерію для отримання статусу критично важливого підприємства, як отримання гранту на створення та розвиток виробництв переробної промисловості, немає.
Нові правила бронювання діятимуть з 1 грудня!
На черговому засіданні КМУ, 15 листопада, ухвалено рішення щодо оновлення критеріїв бронювання й отримання критеріїв критичності, а також правил отримання бронювання роботодавцями. Тексту постанови КМУ поки що не оприлюднено, тож про її зміст ми знаємо лише з новин від уряду.
Насамперед регіональні та галузеві критерії критичності підприємств тепер погоджуватимуться з Міноборони та Мінекономіки.
По-друге, для приватного сектору зарплатний критерій та відсутність боргів перед бюджетом тепер є обов’язковими для бронювання працівників. Зокрема, нарахована середня зарплата на підприємстві й у заброньованого працівника має бути не менше ніж 2,5 мінімальної зарплати. Це дозволить зменшити ризик зловживань, коли компанії працевлаштовують людину заради «тіньової» домовленості про бронювання.
Усі бронювання з 1 грудня здійснюватимуться через «Дію». Відбуватиметься щомісячний моніторинг підприємств та організацій щодо відповідності всім критеріям.
Водночас підставою для ухвалення рішення про визначення підприємства критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період є відповідність одночасно трьом або більше критеріям. Рекомендуємо проаналізувати всі критерії в сукупності, і, ймовірно, підприємство зможе отримати статус критично важливого.