• Посилання скопійовано

Що нового

План комплексних перевірок на 2025 рік

!  Платникам податків

У поточному році ще залишається чинною Постанова КМУ №303 щодо заборони проводити планові перевірки контролюючими органами під час війни.

Проте за цей час до неї було внесено чимало змін та дозволено проводити окремі види перевірок.

Тож, хоча мораторій на перевірки ще діє, деяким контролюючим органам дозволено проводити перевірки.

Відповідно ДРС своїм наказом затвердила План здійснення комплексних заходів державного нагляду (контролю) органів державного нагляду (контролю) на 2025 рік.

Підкреслимо, що наразі Інспекційний портал закритий для бізнесу. Доступ до Системи надається тільки працівникам органів ДНК та ДРС. Тож перейти на портал не вийде. План здійснення комплексних заходів державного нагляду (контролю) органів державного нагляду (контролю) на 2025 рік можна переглянути тільки у додатку до наказу на сайті ДРС (він налічує 32 037 записів).

Наказ ДРС від 14.11.2024 №257
чинний з 14.11.2024


Затверджено Порядок уведення в обіг та виведення з обігу поштових марок

!  Усім

Мінрозвитку затвердило Порядок уведення в обіг та виведення з обігу поштових марок.

Видання, введення в обіг та організація розповсюдження поштових марок, а також виведення їх з обігу є виключним правом призначеного оператора поштового зв’язку.

Видання поштових марок здійснюється відповідно до Закону «Про поштовий зв’язок», Статуту Всесвітнього поштового союзу, Всесвітньої поштової конвенції та актів Всесвітнього поштового союзу, цього Порядку.

Сюжети поштових марок мають відповідати статті 8 «Поштові марки» Всесвітньої поштової конвенції, бути уособленням державного суверенітету України, відображати культурну та історичну спадщину українського народу, флору, фауну, спорт, досягнення в усіх галузях економіки, основні події внутрішнього та міжнародного життя України.

Поштові марки можуть видаватися у вигляді поодиноких марок, поштових блоків, маркових аркушів, а також можуть бути надруковані на конвертах/картках з оригінальною маркою, маркованих конвертах/картках.

Наказ Мінрозвитку від 25.09.2024 №999
набирає чинності з дня його офіційного опублікування,
станом на 20.11.2024 в офіційних джерелах не опублікований


Нова форма декларації з акцизного податку

!  Платникам акцизу

Мінфін затвердив зміни до форми декларації з акцизного податку та Порядку її заповнення та подання.

Зокрема:

1) доповнено декларацію рядками за кодами операцій в частині відображення понаднормативних втрат спирту, алкогольних напоїв, тютюнової сировини, тютюнових виробів, зазначення використання пільгових обсягів скрапленого газу, легких та важких дистилятів;

2) викладено у новій редакції додатки 1, 2, 3 до декларації з метою відображення:

— розрахунку суми акцизу, яка підлягає сплаті, у тому числі за сформовані унікальні ідентифікатори, відповідно до електронних марок, які нанесені на товар, операції з ввезення та реалізації якого є об’єктом оподаткування з урахуванням норм втрат сировини та готової продукції;

— особливостей використання податкового векселя при ввезенні алкогольних напоїв на митну територію України для подальшого їх розливу в споживчу тару.

Також буде визнано таким, що втратив чинність, з 01.01.2026 додаток 5 до Декларації «Розрахунок суми акцизного податку з втрачених марок акцизного податку, що були придбані для маркування тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах», оскільки з початком використання електронної акцизної марки для маркування зазначених підакцизних товарів такий додаток втрачає свою актуальність.

Наказ Мінфіну від 07.11.2024 №567
набирає чинності з дня його офіційного опублікування,
крім змін щодо декларації з акцизного податку,
які набирають чинності з 01.01.2026.
Станом на 20.11.2024 не опублікований


Зміни до відрахування частини чистого прибутку

!  Держпідприємствам

Уряд уніс зміни до Порядку відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями.

Установлено, що з 01.01.2025 до 31.12.2027 частина чистого прибутку (доходу), що відраховується державними спеціалізованими господарськими, лісогосподарськими, лісозахисними, іншими підприємствами, які належать до сфери управління Державного агентства лісових ресурсів, до державного бюджету, визначається у розмірі 50 відсотків за умови спрямування ними 30 відсотків чистого прибутку (доходу) від своєї діяльності на придбання необоротних активів, необхідних для здійснення заходів з охорони, захисту, використання та відтворення лісів.

При цьому використання 30 відсотків чистого прибутку (доходу) підлягає щорічному державному фінансовому аудиту.

Постанова КМУ від 08.11.2024 №1280
набирає чинності з 01.01.2025 та діє до 31.12.2027


Табель форм держстатспостережень на 2025 рік

!  Усім юрособам

Держстат затвердив Загальний табель (перелік) форм державних статистичних спостережень на 2025 рік.

Його розроблено відповідно до плану державних статистичних спостережень на 2025 рік, затвердженого розпорядженням КМУ від 15.10.2024 №1003-р, з метою забезпечення доступності, гласності й відкритості інформації щодо державних статистичних спостережень.

Табель містить перелік форм державних статистичних спостережень: форм звітності, анкет, інших статистичних формулярів, необхідних для проведення державних статистичних спостережень.

Форми звітності державних органів (крім органів державної статистики) та органів місцевого самоврядування, інших юридичних осіб, що займаються діяльністю, пов’язаною зі збиранням та використанням адміністративних даних, до табеля не включені.

Перелік форм структурований відповідно до плану. За кожною формою, згідно з наказом про її затвердження, наводиться її найменування, індекс і періодичність, зазначається, хто подає, та встановлюються строки подання.

Наказ Держстату від 08.11.2024 №265
чинний з 08.11.2024


Зміни до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК

!  Платникам ПДВ

Мінфін уніс зміни до пункту 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Положення пункту 6 Порядку приведено до норм ПКУ, відповідно до яких застосовується формулювання «дата складання податкової накладної», що є одним із обов’язкових реквізитів податкової накладної, та уточнено положення щодо початку відліку періоду, протягом якого платники податків мають право подати до контролюючого органу письмові пояснення та копії документів з дати складання податкової накладної / розрахунку коригування.

Слова «виникнення податкового зобов’язання, відображеного в податковій накладній» замінено словами «складання податкової накладної».

Наказ Мінфіну від 22.10.2024 №527
набирає чинності через 15 днів із дня його офіційного опублікування,
станом на 20.11.2024 не опублікований


Зміни до правил щодо паспортів безпеки на об’єкти критичної інфраструктури

!  Власникам об’єктів критичної інфраструктури

Кабмін уніс зміни до Порядку розроблення та погодження паспорта безпеки на об’єкт критичної інфраструктури.

Зокрема, визначено, що:

— контроль за своєчасним розробленням, затвердженням та поданням на погодження планів захисту та паспорта безпеки здійснюється секторальними органами;

— під час воєнного стану оператор протягом місяця з дня внесення відомостей про об’єкт критичної інфраструктури до Реєстру об’єктів критичної інфраструктури розробляє план захисту (як складову паспорта безпеки), що передбачає заходи із захисту і протидії повітряному та артилерійському нападу;

— під час воєнного стану оператор може затверджувати та подавати на погодження до секторального органу паспорт безпеки, що містить титульний аркуш, загальну характеристику та погоджений план захисту з урахуванням вищезазначеного положення.

Також зазначено, що під час воєнного стану у разі розроблення паспорта безпеки в порядку, що зазначений вище, погоджені з функціональними органами плани захисту за іншими проєктними загрозами національного, секторального та об’єктового (у разі наявності) рівня долучаються до паспорта безпеки, який подається до відповідного секторального органу для перегляду.

Постанова КМУ від 08.11.2024 №1283
чинна з 13.11.2024


З 5 листопада діють зміни до НП(С)БО 21

!  Субʼєктам ЗЕД

Мінфін уніс зміни до Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 21 «Вплив змін валютних курсів».

Зроблено це з метою приведення деяких норм НП(С)БО 21 у відповідність до вимог МСФЗ для малих та середніх підприємств і МСБО 21 у частині формування у бухобліку інформації про операції в іноземних валютах.

Уточнено, що операції в іноземній валюті під час первісного визнання відображаються у валюті звітності шляхом перерахунку суми в іноземній валюті із застосуванням валютного курсу на початок дня дати здійснення господарської операції (дати визнання активів, зобов’язань, власного капіталу, доходів і витрат). Підприємство може операції з безготівкових розрахунків в іноземній валюті відображати у валюті звітності в сумі, визначеній в документах банку, з урахуванням особливостей застосування банком валютного курсу на дату здійснення господарської операції.

Наказ Мінфіну від 24.09.2024 №460
чинний з 05.11.2024


Реєстр великих платників податків на 2025 рік

!  Великим платникам податків

ДПСУ затвердила Реєстр великих платників податків на 2025 рік із закріпленням за міжрегіональними управліннями ДПС по роботі з великими платниками податків.

Наказом доручено до 06.01.2025 керівникам головних управлінь ДПС в областях, м. Києві, міжрегіональних управлінь ДПС по роботі з великими платниками податків забезпечити зняття / взяття на облік платників податків у відповідних територіальних органах ДПС та інформування платників податків про зняття з обліку / взяття на облік. Після включення платника податків до Реєстру великих платників податків та отримання повідомлення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, про таке включення платник податків зобов’язаний стати на облік за основним місцем обліку в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, який здійснює супроводження великих платників податків, з початку податкового періоду (календарного року), на який сформовано Реєстр, та за неосновним місцем обліку в такому територіальному органі центрального органу виконавчої влади або його структурних підрозділах щодо наявних у межах населеного пункту за місцезнаходженням територіального органу ДПС, який здійснює супроводження великих платників податків, об’єктів оподаткування або об’єктів, які пов’язані з оподаткуванням за переліком, визначеним Мінфіном, або через які провадиться діяльність такого великого платника податків.

Наказ ДПС від 22.10.2014 №753
чинний з 22.10.2024


З 13 листопада діють зміни до НП(С)БО 27

!  Юрособам

Мінфін затвердив зміни до Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 27 «Необоротні активи, утримувані для продажу, та припинена діяльність».

Його привели у відповідність до чинного законодавства та міжнародних стандартів фінансової звітності, зокрема МСФЗ 5 «Непоточні активи, утримувані для продажу, та припинена діяльність».

Зокрема, приведено у відповідність до вимог МСФЗ 5 «Непоточні активи, утримувані для продажу, та припинена діяльність» відображення у бухгалтерському обліку господарських операцій, пов’язаних з необоротними активами, утримуваними для продажу, та групою активів, що належить до вибуття в результаті операції продажу, а також припиненою діяльністю.

Так, прописано, що підприємство, яке зобов’язується виконати план продажу, пов’язаний із втратою контролю над дочірнім підприємством, визнає усі активи цього дочірнього підприємства як утримувані для продажу, якщо умови, наведені у цьому пункті, виконуються без урахування того, чи зберігатиме підприємство неконтрольовану частку у своєму колишньому дочірньому підприємстві після продажу.

Якщо підприємством переведено необоротний актив або групу вибуття з необоротних активів, утримуваних для продажу, до необоротних активів, утримуваних для розподілу між власниками, або навпаки, така зміна вважається продовженням початкового плану вибуття.

До необоротних активів, які утримуються для розподілу між власниками, застосовуються вимоги цього Національного положення (стандарту).

Необоротний актив або група вибуття визнаються як утримувані для розподілу між власниками, якщо підприємство зобов’язується розподілити актив або групу вибуття між власниками. Для цього активи повинні бути готовими до розподілу у їх теперішньому стані, а здійснення їх розподілу — високоймовірним. Тобто визначено заходи, необхідні для завершення розподілу протягом одного року з дати визнання необоротних активів, утримуваних для розподілу.

Підприємство оцінює необоротний актив або групу вибуття, як утримувані для розподілу між власниками, за меншою з двох оцінок: балансовою вартістю або справедливою вартістю за вирахуванням витрат, пов’язаних з розподілом.

Суми коригування балансової вартості необоротних активів, утримуваних для розподілу, переведених зі складу необоротних активів, утримуваних для продажу, включаються до інших витрат (доходів) звітного періоду.

Якщо підприємство більше не визнає свій компонент як утримуваний для продажу, то результати діяльності такого компоненту, що раніше визнавалися як від припиненої діяльності, відображаються у складі доходів або витрат діяльності.

Наказ Мінфіну від 30.09.2024 №478
чинний з 13.11.2024


Нові рахунки для ВЗ та авансових внесків з торгівлі пальним

!  ФОПам та ЮО на спрощеній системі оподаткування

Мінфін своїм наказом уніс зміни до Наказу №11 щодо класифікації доходів бюджету.

А саме: викладено в новій редакції позицію 11011000 Військовий збір. До опису додано, що ця класифікація не поширюється на сплату військового збору, що підлягає сплаті платниками, зазначеними у пп. 4 пп. 1.3 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ, фізичними особами — підприємцями та юридичними особами, які перебувають на ЄП.

Також класифікацію доповнено новими позиціями:

— 11011500 Авансовий внесок з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується платниками податку, які здійснюють роздрібну торгівлю пальним;

— 11011600 Військовий збір, що підлягає сплаті платниками, зазначеними у пп. 4 пп. 1.3 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ (тобто це стосується виплат військовослужбовців);

— 11011700 Військовий збір, що підлягає сплаті фізичними особами — підприємцями, які перебувають на спрощеній системі оподаткування;

— 11011800 Військовий збір, що підлягає сплаті юридичними особами, які перебувають на спрощеній системі оподаткування (ІІІ група);

— 11021800 Авансовий внесок з податку на прибуток підприємств, що сплачується платниками податку, які здійснюють роздрібну торгівлю пальним.

Наказ Мінфіну від 18.10.2024 №522
набере чинності з дня набрання чинності Законом №4015,
станом на 20.11.2024 не набрав чинності


Новий порядок оцінки діяльності державних компаній

!  Держкомпаніям

Згідно з новим порядком, оцінка проводиться на основі щорічного звіту, який держкомпанії подають суб’єкту управління (Мінекономіки, відповідному міністерству або Кабінету Міністрів тощо). Звіт має містити інформацію про досягнення цілей, визначених у листі очікувань власника. Оцінка здійснюється за бальною системою і враховує виконання ключових показників ефективності (фінансові результати, виконання стратегічних планів тощо), які чітко визначені у листі очікувань.

За результатами оцінки діяльність компанії може бути визнана ефективною, задовільною або незадовільною.

Результати оцінки враховуються при прийнятті управлінських рішень, зокрема щодо керівництва компанії.

Постанова КМУ від 12.11.2024 №1293
чинна з 14.11.2024


Зміни до Закону «Про судовий збір»

!  Усім

У зв’язку з офіційним опублікуванням у газеті «Голос України» від 13.11.2024 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про судовий збір» у зв’язку з Рішенням Конституційного Суду України від 13 травня 2024 року №6-р(П)/2024 щодо забезпечення принципу обов’язковості судового рішення».

Закон «Про судовий збір» доповнено положенням, відповідно до якого судовий збір не справляється за подання апеляційної та касаційної скарг на ухвалу суду, постановлену за результатами розгляду скарги на рішення, дії чи бездіяльність державного виконавця або іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, або приватного виконавця під час виконання судового рішення.

Закон України від 31.10.2024 №4056-IX
чинний з 14.11.2024

Автор: Русанова Ганна

До змісту номеру