Чи можна таким чином подавати декларацію?
Платник податків зобов’язаний своєчасно сплачувати податки, обчислювати і декларувати їх відповідно до ПКУ (ст. 16 ПКУ). Передавати податковий борг третім особам заборонено, крім випадків, передбачених законом.
Справи, пов’язані зі сплатою податків, платник податків веде особисто або через свого представника (ст. 19 ПКУ).
Сплату податку та збору платник податку здійснюється безпосередньо, а у випадках, передбачених податковим законодавством, це робить податковий агент або представник платника податку (п. 38.2 ПКУ).
Що каже ЦКУ
Крім ПКУ, питання представництва врегульовано нормами ЦКУ.
Так, представництвом є правовідношення, в якому одна сторона (представник) зобов’язана або має право вчинити правочин від імені другої сторони, яку вона представляє (ст. 237 ЦКУ).
Представництво виникає на підставі договору, закону, акта органу юрособи та з інших підстав, установлених актами цивільного законодавства.
Представництво, яке ґрунтується на договорі, може здійснюватися за довіреністю (документ, що видається однією особою іншій особі для представництва перед третіми особами) (ст. 244 ЦКУ).
Таким чином, нерезидент може наділити повноваженнями зі сплати податку на прибуток підприємств та подання декларації (у т. ч. фінансової звітності) свій акредитований (зареєстрований, легалізований) відокремлений підрозділ за умови, що такий суб’єкт господарювання є представником платника податку із підтвердженням відповідних повноважень.
Виходячи з цього можна зробити висновок, що зобов’язання зі сплати до бюджету грошового зобов’язання або податкового боргу платника податків з податку на прибуток підприємств може виконати представник платника податку.
Що каже ДПСУ
У відповіді ДПС на запитання в ЗІР (102.16): «Чи може зареєстрований (акредитований або легалізований) відокремлений підрозділ нерезидента в Україні (представництво) сплачувати податок на прибуток за нерезидента?» — зазначено таке.
Нерезидент може наділити повноваженнями зі сплати податку на прибуток підприємств свій зареєстрований (акредитований або легалізований) відокремлений підрозділ (філію, відділення, представництво тощо). Відповідні повноваження й обов’язки можуть бути передбачені у положенні про відокремлений підрозділ, яке затверджується нерезидентом, або у довіреності на виконання тією чи іншою особою представницьких функцій в Україні, засвідченої в установленому законодавством України порядку.
З огляду на те що кошти, розміщені на рахунку представництва нерезидента в Україні, належать нерезиденту, а отже, є його власними коштами, представництво може сплачувати податок на прибуток за нерезидента за умови надання відповідних повноважень керівникові представництва як представникові нерезидента за довіреністю.
Таким чином, представництво може сплачувати податок на прибуток від імені нерезидента, якщо це передбачено положенням про відокремлений підрозділ або довіреністю.
Те саме стосується і подання відокремленим підрозділом декларації з податку на прибуток нерезидента. Про це зазначає ДПС, відповідаючи на запитання в ЗІР (102.20.02): «Хто (нерезидент чи його постійне представництво) починаючи зі звітних періодів 2021 року подає звітність з податку на прибуток (у т. ч. фінансову) та за якими формами при здійсненні нерезидентом господарської діяльності на території України через постійне представництво та/або отриманні доходів із джерелом походження з України (не через постійне представництво)?».
Які документи подати для взяття на облік?
Для взяття на облік іноземна компанія, організація, визначена у пп. 1 п. 3.4 розділу III цього Порядку, подає до контролюючого органу заяву за формою №1-ОПН. До заяви додаються копії документів (з пред’явленням оригіналів), серед яких і документ, яким підтверджуються повноваження представника нерезидента (п. 4.4 Порядку №1588). Якщо такий документ видано у країні реєстрації нерезидента, він має бути легалізований в установленому порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, та супроводжуватися нотаріально засвідченим перекладом українською мовою.
У заяві за формою №1-ОПН є реквізит: «VII. Керівник або представник», в якому зазначають РНОКПП, ПІБ, телефони фізособи-представника.
У виносці 6 до цього реквізиту зазначено, що у розділі VII цієї заяви відповідно до документів, які додаються до заяви, наводять дані про:
— керівника — згідно з витягом із відповідного бізнес-реєстру, виданого в країні реєстрації іноземної компанії;
— представника — згідно з документом, яким підтверджуються повноваження представника, якщо таким документом представникові делеговано повний обсяг прав та обов’язків керівника платника податків для всіх випадків, визначених ПКУ.
Далі в цій заяві наведено реквізит: «VIII. Особа, відповідальна за ведення бухгалтерського та/або податкового обліку».
Отже, якщо декларацію від імені нерезидента подаватиме відокремлений підрозділ і податок сплачуватиме відокремлений підрозділ, на наш погляд, у заяві форми №1-ОПН треба зазначити у реквізиті VII — керівника відокремленого підрозділу, а в розділі VIII — бухгалтера відокремленого підрозділу.
Потім декларацію від імені нерезидента підписуватимуть ці особи. Тож декларація може подаватися і в електронній формі, але підписуватиметься електронними ключами керівника і бухгалтера відокремленого підрозділу.
Як заповнити фінансову звітність?
Дивимося запитання в ЗІР (102.20.02): «Яку інформацію про нерезидента чи постійне представництво необхідно зазначати при заповненні обов’язкових реквізитів, які містить фінансова звітність, у полях: «Підприємство (за ЄДРПОУ)», «Територія (за КАТОТТГ)» «Організаційно-правова форма господарювання (за КОПФГ)», «Вид економічної діяльності (за КВЕД)», «Середня кількість працівників» при поданні фінансової звітності нерезидентом чи його представником до органів ДПС, яка є додатком до Податкової декларації з податку на прибуток підприємств?».
ДПС відповідає, що нерезидент, який провадить діяльність на території України через постійне представництво, у разі подання податкової декларації з податку на прибуток підприємств та фінансової звітності до неї у фінансовій звітності зазначає:
— у полі «Підприємство» — найменування нерезидента та додатково найменування представництва із зазначенням коду за ЄДРПОУ представництва, через яке нерезидент провадить діяльність. При цьому наводить код «за ЄДРПОУ» нерезидента;
— у полі «Територія» — місцезнаходження нерезидента згідно з реєстраційними документами та код «за КАТОТТГ» відповідно до Кодифікатора адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад;
— у полі «Організаційно-правова форма господарювання» — назву та код «за КОПФГ» організаційно-правової форми господарювання нерезидента відповідно до реєстраційних документів. Державний класифікатор України «Класифікація організаційно-правових форм господарювання» (ДК 002:2004) затверджено наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 28.05.2004 №97;
— у полі «Вид економічної діяльності» — код основного виду економічної діяльності нерезидента відповідно до реєстраційних документів. Національний класифікатор України «Класифікація видів економічної діяльності» (ДК 009:2010) затверджено наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 11.10.2010 №457;
— у полі «Середня кількість працівників» — середню кількість працівників нерезидента протягом звітного періоду, яка визначається у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики.