• Посилання скопійовано

21 жовтня — день сплати ЄСВ

За свіжими роз’ясненнями ДПСУ, 21 жовтня — граничний день для ФОПів зі сплати ЄСВ за ІІІ квартал. Тими, хто бажає зробити це для збереження страхового стажу.

Останній день сплати: 18 чи 21 жовтня?

Закон про ЄСВ (абз. 3 ч. 8 ст. 9) зазначає, що ФОПи мають сплачувати ЄСВ до (!) 20 числа місяця, наступного за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.

Доволі часто територіальні податківці розуміють цю норму буквально, і якщо останній день (яким вони вважають 19 жовтня) припадає на вихідні, вимагають сплати перед цими вихідними. Тобто кажуть, що останнім днем сплати ЄСВ ФОПами є 18 жовтня (п’ятниця). Саме тому в себе у календарі ми поставили цей день граничним днем сплати ЄСВ.

Але за календарем ДПСУ останнім днем сплати ЄСВ ФОПами за ІІІ квартал є 21 жовтня 2024 року. Тобто центральний податковий орган керується правилами перенесення строків на наступний банківський день.

Ми радимо, для уникнення спорів із податківцями за місцем обліку, не відкладати сплату на останній день. Тобто сплата ЄСВ 18 жовтня точно не спричинить жодних нарікань. А якщо вам зручніше сплатити 21 жовтня, аргументом може бути календар ДПСУ.

Рахунки для сплати

Ми вже наголошували, що з 1 січня 2024 року рахунки з ЄСВ не змінювалися. Але щоразу радимо: щоб не пропустити зміни, краще перед сплатою ЄСВ перевірити реквізити рахунку, зокрема у рубриці «Стан розрахунків з бюджетом» в Е-кабінеті.

Нагадуємо, що для платників ЄСВ — ФОПів та самозайнятих осіб передбачено символ «204».

Правила заповнення платіжок для сплати ЄСВ

Ще з 1 грудня 2023 року платіжки для сплати податків та ЄСВ заповнюють по-новому.

Зокрема, у реквізиті «Призначення платежу» треба зазначати лише код сплати податків та ЄСВ (здебільшого — 101) і наводити назву податку або ЄСВ та звітний період їхньої сплати.

У реквізиті «Призначення платежу» зазначаємо:

— щодо ЄСВ для сплати ФОПами за себе: 101 ЄСВ за ІІІ квартал 2024 року;

— щодо ЄСВ, нарахованого на зарплату працівників ФОПів: 101 сплата ЄСВ за І чи ІІ половину відповідного місяця.

Мінімальний та максимальний розмір ЄСВ за ІІІ квартал

За Законом про Держбюджет на 2024 рік, з 1 квітня розмір мінімальної зарплати (далі — МЗП) дорівнює 8 000 грн.

Мінімальну базу нарахування ЄСВ установлено на рівні 1 МЗП, а максимальну — 15 МЗП.

Тому мінімальний місячний страховий внесок з ЄСВ ФОПом за себе за ІІІ квартал 2024 року становить: 8 000 х 22% = 1 760 грн. А за цілий квартал мінімальна сума ЄСВ становить 5 280 грн (1 760 х 3).

Максимальна місячна база для нарахування ЄСВ починаючи з ІІ кварталу 2024 року дорівнює 120 000 грн. Таким чином, максимальний розмір місячного страхового внеску за місяць ІІІ кварталу 2024 року становить: 120 000 х 22% = 26 400 грн. А за квартал максимальна сума ЄСВ — 79 200 грн.

Чи можна не платити ЄСВ під час війни?

ФОПи-«єдинники» (так само як ФОПи на загальній системі оподаткування та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, і члени фермерського господарства) звільняються від сплати ЄСВ за себе з 1 березня 2022 року до припинення війни, а також протягом наступних 12 місяців (п. 9-19 розд. VIII Закону про ЄСВ).

З 1 січня 2025 року «воєнну» пільгу скасують!

Починаючи зі сплати за січень 2025 року всі ФОПи та самозайняті особи повинні будуть сплачувати ЄСВ. Позаяк «воєнні» пільги зі сплати ЄСВ уже скасують.

Це передбачено законопроєктом про Держбюджет-2025.

Платники, які скористаються цією пільгою, розрахунок єдиного внеску у складі декларації не заповнюють за період, в якому відповідно єдиний внесок не нараховувався, не обчислювався та не сплачувався (Закон про ЄСВ). Проте це не позбавляє права добровільно сплачувати ЄСВ за себе та зазначати суми такого ЄСВ у декларації з метою отримання страхового стажу.

Увага! Всі ФОПи мають право не сплачувати ЄСВ за себе за всі місяці ІІІ кварталу 2024 року. Але за бажанням це можна зробити добровільно у розмірі, не меншому за мінімальний і не більшому за максимальний.

Чим погрожує порушення строків сплати ЄСВ?

Незмінними залишилися положення п. 9-19 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2464, згідно з якими за платниками єдиного внеску, зазначеними у п. 4, 5 та 5-1 ч. 1 ст. 4 Закону №2464, залишилося право не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати єдиного внеску за себе з 1 березня 2022 року до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом дванадцяти місяців після припинення або скасування воєнного стану й не подавати розрахунок єдиного внеску у складі податкової декларації за період, в якому відповідно до абзацу першого п. 9‑19 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2464 єдиний внесок не нараховувався, не обчислювався та не сплачувався.

Тобто ФОПи можуть не сплачувати ЄСВ (про що ми ще раз нагадаємо нижче).

Проте до ФОПів, які подали до контролюючого органу звітність, що містить інформацію щодо сум нарахованого ЄСВ, та при цьому не сплатили самостійно визначених зобов’язань, контролюючий орган застосовує штрафи, визначені у ч. 11 ст. 25 Закону №2464.

Карантинно-воєнний мораторій уже не діє! Податківці застосовують штрафні санкції, визначені ч. 11 ст. 25 Закону №2464, та пеню за порушення, вчинені у період до 01.03.2020 та починаючи з 01.08.2023.

Хоча за порушення платниками законодавства про єдиний внесок у період з 01.03.2020 до 31.07.2023 контролюючий орган штрафні санкції, визначені ч. 11 ст. 25 Закону №2464, не застосовує, а пеня, нарахована за цей період, підлягає списанню.

Базові пільги щодо несплати ЄСВ, які залишаться й у 2025 році

Якщо ФОП одночасно працює за трудовим договором.

Якщо ФОПи перебувають у трудових відносинах, вони можуть не платити ЄСВ за себе. І страховий стаж у них буде! Але тільки за умови, що роботодавець за основним місцем роботи сплатив за них ЄСВ у розмірі, не меншому за мінімальний страховий внесок.

Якщо у певному місяці роботодавець сплатив ЄСВ, але у розмірі, меншому за мінімальний страховий внесок, то для отримання страхового стажу такі самозайняті особи ЄСВ за себе платитимуть. І в розмірі, не меншому за мінімальний внесок!

Чи можуть ФОПи-працівники бути платниками ЄСВ за умови самостійного визначення за місяці звітного періоду, за які роботодавець сплатив страховий внесок за таких осіб у розмірі мінімального страхового внеску, бази нарахування, але не більше від максимальної величини бази нарахування ЄСВ?

Саме обов’язку платити ЄСВ для таких ФОПів не встановлено. А добровільно можна? Єдиної позиції ДПС щодо цього немає. За таку добровільну сплату ФОПів, звісно, не штрафуватимуть. Але чи потраплять ці внески до розрахунку майбутніх пенсій, наразі невідомо.

Якщо ФОП одночасно є і «незалежником».

Якщо фізособа зареєстрована як підприємець і при цьому провадить незалежну професійну діяльність, вона обліковується ДПС як фізособа-підприємець з ознакою провадження незалежної професійної діяльності.

ФОП-«незалежник», який отримує пенсію або соцдопомогу, ЄСВ за себе не сплачуватиме. Хоча може і платити — за умови добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Звичайна фізособа, яка провадить незалежну профдіяльність без статусу ФОПа, такої пільги не має.

ФОПи-пенсіонери й особи з інвалідністю.

Також звільняються від сплати ЄСВ за себе ФОПи, якщо вони отримують пенсію за віком або за вислугу років, або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.

Автор: Русанова Ганна

До змісту номеру