• Посилання скопійовано

ФОП ввозить товари — що з ПДВ?

ФОП — платник ЄП ІІ групи імпортує товар на суму 1 800 євро. Товар ввозитиме в Україну особисто. Чи зобов’язаний він у такому разі сплачувати ПДВ при перетині кордону?

Позаяк ФОП є фізособою, він може ввозити іноземні товари в Україну і як фізособа, і як ФОП, обидва варіанти для нього є легальними.

При ввезенні товарів у багажі фізособи ФОП проходить митні процедури як фізособа, яка в’їжджає в Україну. Громадяни за умови дотримання вимог Митного кодексу України та інших законодавчих актів України можуть переміщувати через митний кордон України будь-які особисті речі та товари, крім тих, що заборонені до ввезення в Україну, а також тих, щодо яких законодавством України встановлено обмеження. Деталі щодо ввезення фізособою товару на суму 1 800 євро та його декларування й оподаткування можна дізнатися у Державної митної служби. Також при ввезенні товарів особисто фізособою є обмеження щодо вартості та кількості товарів, про які теж можна дізнатися у фахівців Держмитслужби.

Але за такого варіанта ввезення ФОП не матиме документів про сам факт ввезення товару в Україну, крім, можливо, митної декларації для фізосіб за формою, затвердженою постановою КМУ від 21.05.2012 №431. Водночас у ФОПа можуть бути документи на товар від іноземного постачальника, але не буде документа про його розмитнення у межах ЗЕД, яку ФОП провадить як суб’єкт господарювання (митної декларації за формою МД-2).

Чинне законодавство (зокрема, ПКУ) не вимагає від ФОПів — платників єдиного податку і неплатників ПДВ наявності митних декларацій за формою МД-2, бо такі платники ЄП не зобов’язані документально підтверджувати свої витрати.

Другий варіант — ввозити товар як суб’єкт господарювання — ФОП. Тоді оформлятиметься митна декларація за формою єдиного адміністративного документа МД-2 у порядку, визначеному положенням про МД, і ФОП сплачуватиме ПДВ, мито й інші платежі, які належить сплатити в цьому випадку, на загальних підставах. Відповідно, ФОП матиме документи на товар від постачальника та митну декларацію про його розмитнення і можливість підтвердити походження та імпорт товарів, хоча, повторимо, ПКУ та Закон про РРО цього не вимагають.

Наприклад, ДПС у Львівській області зазначає, що вимога ведення товарного обліку не поширюється на фізосіб-підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість (крім тих, які провадять діяльність з реалізації технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарських засобів та виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів із дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння).

Позаяк вартість товару незначна, то банк не здійснюватиме валютного нагляду за такою операцією і на неї не поширюються граничні строки розрахунків. Відповідно, не потрібно розраховуватися з постачальником виключно через банк у валюті — можна оплатити такий товар безпосередньо у постачальника готівкою або платіжною карткою.

Нормативна база

  • МКУ — Митний кодекс України від 13.03.2012 №4495-VI.
  • ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 №2755-VI.
  • Закон про РРО — Закон України від 06.07.1995 №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
  • Положення про МД — Положення про митні декларації, затверджене постановою КМУ від 21.05.2012 №450.

Автор: Єгорова Юлія

До змісту номеру