Зазначена в запитанні ситуація має вирішуватися договором між сторонами.
Якщо нерезидент надав нашому підприємству кредит-ноту (знижку) на конкретне постачання, це означає, що ціна цього конкретного постачання буде меншою на суму кредит-ноти.
Це також означає: якщо наше підприємство оплатило це постачання за повною початково визначеною вартістю, суму кредит-ноти (знижки) нерезидент має повернути нашому підприємству.
У такому разі в обліку підприємства — резидента України на суму кредит-ноти буде зменшено первісну вартість отриманого товару.
Підстава — п. 9 НП(С)БО 91, де сказано, що до первісної вартості запасів, придбаних за плату, включаються, серед іншого, суми, що сплачуються постачальникові.
Таким чином, якщо на суму знижки сума оплати постачальнику буде менша, то й первісна вартість товару буде менша.
Конкретніше сказано в пп. 2.2 Методрекомендацій №22: до первісної вартості придбаних запасів включається ціна придбання за мінусом знижок відповідно до договору з постачальником (продавцем).
1 Національне положення (стандарт) бухгалтерського обліку 9 «Запаси», затверджене наказом Мінфіну від 20.10.1999 р. №246.
2 Методичні рекомендації з бухгалтерського обліку запасів, затверджені наказом Мінфіну від 10.01.2007 р. №2.
Отже, в бухгалтерському обліку будуть такі проведення:
Д-т 28 К-т 632 — отримані товари;
Д-т 632 К-т 312 — оплачені товари;
Д-т 28 К-т 632 — відображена способом сторно надана кредит-нота (знижка);
Д-т 312 К-т 632 — отримана від нерезидента знижка на рахунок.
Крім того, позаяк розрахунки будуть в іноземній валюті, на субрахунку 632 виникатимуть курсові різниці, які відображатимуться в загальному порядку, у кореспонденції з субрахунком 714 (доходи) та/або 945 (втрати). Про пов’язані з курсовою різницею особливості в разі отримання кредит-ноти ми розповіли в «ДК» №7/2019.
Але договором із нерезидентом може передбачатися інший варіант використання кредит-ноти. Наприклад, вона може розраховуватися від постачання серпня 2022 року, але використовуватися для зменшення ціни постачання вересня 2022 року.
Це означає, що товар, отриманий від нерезидента у вересні 2022 року, потрібно буде відобразити в обліку із зазначеною знижкою: Д-т 28 К-т 632. Тоді й оплата нерезидентові буде менша на суму знижки: Д-т 632 К-т 312.
Таким чином, конкретний варіант використання кредит-ноти прописують виключно в договорі між сторонами. Спосіб оформлення кредит-ноти також прописують у договорі. Наприклад, вона може бути у вигляді листа від нерезидента чи акта, підписаного сторонами, тощо.
У разі надання кредит-ноти сума сплаченого під час імпорту ПЗ не змінюється. А тому й підстав для нарахування ПЗ з ПДВ немає. Немає підстав і якось коригувати ПК з ПДВ.
На податковий облік податком на прибуток отримана кредит-нота впливає таким чином, що зменшує первісну вартість придбаного товару. Отже, зменшується і собівартість проданих чи в інший спосіб використаних товарів.
Але якщо резидент коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці і застосовував різниці за пп. 140.5.2 чи 140.5.4 ПКУ, то внаслідок отримання знижки постане питання про коригування таких різниць. Ми писали про це в «ДК» №7/2019.