Якщо учасник ТОВ перешкоджає його діяльності, інші учасники не можуть його виключити через суд. ВС вважає1, що це виключна компетенція загальних зборів, яка до того ж має бути прописана у статуті.
Свого часу, ще до набрання чинності новим Законом про ТОВ/ТДВ, статути містили низку підстав для виключення учасника з товариства, серед яких (ст. 64 Закону про госптовариства):
— систематичне невиконання або неналежним чином виконання обов'язків учасника;
— перешкоджання своїми діями досягненню цілей товариства.
1Постанова ВС від 18.06.2020 р. у справі №922/1393/19.
Iз прийняттям нового Закону про ТОВ/ТДВ державні реєстратори відмовляли у реєстрації нових статутів, що приводилися у відповідність до нового Закону та містили вищенаведені підстави для виключення учасника з товариства.
Але, позаяк не всі ТОВ привели свої статути у відповідність до нового Закону про ТОВ/ТДВ, такі товариства й надалі використовують ці норми для виключення учасників (за умови що підстави для цього у статуті не суперечать Закону).
Ми вже писали, що всі статути, не перереєстровані до 17.06.2019 р., є недійсними та керуємося на сьогодні виключно законом. Тож наразі жодного пріоритету статуту за Законом вже немає. А до ст. 18 Закону про ТОВ/ТДВ такі підстави для виключення учасника з ТОВ, як систематичне невиконання обов'язків або перешкоджання своїми діями досягненню цілей ТОВ, не перекочували.
Саме така ситуація спричинила необхідність звернення до суду учасників одного з ТОВ, про що йдеться у коментованому нами рішенні ВС.
Учасники відмовилися вносити у повному розмірі додаткові внески, за що їх, на думку інших учасників ТОВ, слід виключити з товариства на підставі чинного не оновленого статуту. I позаяк відповідне рішення не було прийняте на загальних зборах, незгодні учасники звернулися до суду та просили винести судове рішення, яким виключити «боржників» із ТОВ.
У коментованому рішенні суд надає відповідь на два запитання.
Запитання 1: чи можна виключити таких учасників із ТОВ через суд?
Запитання 2: чи можливо зазначати у нових статутах такі підстави для виключення, як систематичне невиконання обов'язків або перешкоджання своїми діями досягненню цілей ТОВ?
Це важливо, адже новим законом учасникам/засновникам не заборонено визначати перелік підстав для виключення учасників із ТОВ/ТДВ, як і не заборонено звертатися до суду з таких спірних питань.
За ст. 30 нового Закону про ТОВ/ТДВ, питання виключення учасників товариства не віднесено й до виключної компетенції загальних зборів (принаймні ми так досі читали закон).
Тож питання виключення боржників із ТОВ наразі відкрите, незважаючи на те що з 17.06.2019 р. ТОВ/ТДВ мають керуватися нормами нового Закону, а не положеннями старих не оновлених статутів.
Не вніс вкладу — можна виключати з товариства
При створенні товариства його учасники зобов'язуються: дотримуватися статуту; виконувати рішення загальних зборів учасників товариства. Учасники можуть мати обов'язки, встановлені законом та статутом товариства (ст. 6 Закону про ТОВ/ТДВ). За невиконання вимог статуту Законом про ТОВ/ТДВ та статутом встановлено відповідальність такого учасника.
Проте у коментованій нами справі йдеться про товариство, яке не оновило власного статуту і намагається притягнути до відповідальності учасника-боржника згідно зі статутом та законом.
Якщо згадати норми ст. 144 ЦКУ, що була чинна на момент виникнення спірних правовідносин (2018 рік), то статутний капітал ТОВ складається з вкладів його учасників. Якщо учасники до закінчення першого року з дня державної реєстрації товариства не внесли (не повністю внесли) свої вклади, загальні збори учасників приймають одне з таких рішень:
— про виключення зі складу товариства тих учасників, які не внесли (не повністю внесли) свої вклади, та про визначення порядку перерозподілу часток у статутному капіталі;
— про зменшення статутного капіталу та про визначення порядку перерозподілу часток у статутному капіталі;
— про ліквідацію товариства.
Аналогічні вимоги були встановлені й у статті 52 Закону про госптовариства. I збільшення статутного капіталу ТОВ допускалося лише після внесення всіма його учасниками вкладів у повному обсязі.
Зазначені положення знайшли своє відображення й у ст. 15 Закону про ТОВ/ТДВ. Проте тут йдеться про внесення вкладів новоствореного товариства, положення цієї статті не стосуються збільшення статутного капіталу діючого товариства за рахунок додаткових внесків.
Так, якщо учасник прострочив внесення вкладу чи його частини, виконавчий орган товариства надсилає йому письмове попередження про прострочення. Попередження має містити інформацію про не внесений своєчасно вклад чи його частину та додатковий строк, наданий для погашення заборгованості. Додатковий строк встановлюється виконавчим органом товариства чи статутом товариства, але не може перевищувати 30 днів.
Якщо учасник товариства не вніс вклад для погашення заборгованості протягом наданого додаткового строку, виконавчий орган товариства скликає загальні збори учасників, які можуть прийняти, зокрема, рішення про виключення учасника товариства, який має заборгованість із внесення вкладу.
По суті, ця підстава частково перенесена зі статті 64 Закону про госптовариства.
Отже, Верховний Суд доходить висновку, що в розумінні наведених норм Закону про ТОВ/ТДВ виключення учасника товариства — це передбачена законом форма корпоративної відповідальності першого перед другим, спрямована на одностороннє припинення корпоративних правовідносин за рішенням товариства за порушення учасником обов'язків. Виключення слід розуміти як санкцію за невиконання корпоративних обов'язків перед товариством, зокрема обов'язків щодо внесення вкладу до статутного капіталу товариства у визначені законом та/або виконавчим органом строки.
На відміну від виходу з товариства, виключення має примусовий характер і не залежить від бажання учасника. Воно можливе лише за наявності підстав, визначених законом та установчими документами.
Отже, учасники товариства, які не привели свій статут у відповідність до Закону про ТОВ/ТДВ, можуть виключати учасника, який не вніс свого вкладу (повністю чи частково). Проте зазначати у рішенні старі приписи, як-от систематичне невиконання або неналежним чином виконання обов'язків учасника чи перешкоджання своїми діями досягненню цілей товариства, вже не можна. Після 17.06.2019 р. варто керуватися положеннями Закону про ТОВ/ТДВ, зокрема ст. 15, з дотриманням процедури попереднього повідомлення про сплату боргу за вкладом.
Виключення за невнесення додаткових вкладів — не в компетенції суду
Тут ситуація кардинально відрізняється від внесення вкладів при створенні нового ТОВ та чітко прописана у ст. 18 Закону про ТОВ/ТДВ.
У коментованій нами справі учасник не виконав свого обов'язку з внесення саме додаткового вкладу з метою збільшення статутного капіталу.
Нагадаємо!
Статутний капітал збільшується за рахунок додаткових вкладів у два етапи:
етап 1 — прийняття попереднього рішення про збільшення статутного капіталу, про розмір статутного капіталу та внесення кожним учасником додаткового вкладу у погодженому розмірі протягом певного строку;
етап 2 — прийняття зборами учасників остаточного рішення про формування збільшеного розміру статутного капіталу. Саме це остаточне рішення й подається державному реєстратору для реєстрації збільшеного розміру статутного капіталу.
I ось маємо проблему: учасник підписав попереднє рішення (або договір!), а у встановлений строк його не виконав та не вніс свій додатковий вклад у повному обсязі чи частково. Що робити в такому разі? Чи можна його виключити з учасників товариства? Адже у Законі про це ані слова, а сама ситуація фактично повторює ст. 64 Закону про госптовариства: дії учасника-боржника перешкоджають діяльності товариства.
Загалом новий Закон про ТОВ/ТДВ (ст. 30) вказує на вирішення загальними зборами будь-яких питань діяльності товариства. I такі питання, як зміна розміру статутного капіталу товариства та перерозподіл часток між учасниками товариства у випадках, передбачених цим Законом, є компетенцією загальних зборів та не можуть бути віднесені до компетенції інших органів товариства, якщо інше не випливає з цього Закону.
Зверніть увагу!
Про питання виключення учасника з товариства у ст. 30 Закону не йдеться. Проте такі питання можуть бути окреслені у статуті та віднесені до компетенції загальних зборів.
А якщо їх у статуті не наведено? ВС підтримує позицію судів, які відмовляються задовольняти такі позови та виключати учасників з ТОВ, і ось чому.
Зі змісту ст. 52, 59, 64 Закону про госптовариства, а також ст. 15, 30 Закону про ТОВ/ТДВ вбачається, що прийняття рішення про виключення учасника з господарського товариства закон відносить до компетенції загальних зборів учасників товариства, а не суду. Про виключення з ТОВ будь-кого з його учасників має бути прийнято відповідне рішення на загальних зборах учасників товариства в порядку, передбаченому законом та установчими документами. Виключення учасника з товариства судом є втручанням у господарську діяльність товариства, а тому суд не має права брати на себе функції органів управління товариством. Суд лише перевіряє обґрунтованість та законність прийняття рішення про виключення учасника у разі подання останнім позову про визнання такого рішення недійсним.
Цікаво, що Верховний Суд підтверджує: за змістом статті 18 Закону про ТОВ/ТДВ, яка є чинною на сьогодні, не передбачено такого виду корпоративної відповідальності за невиконання (неналежне виконання) учасником свого обов'язку із внесення додаткового вкладу до статутного капіталу товариства, як виключення учасника з товариства.
Що сказав суд
Питання виключення учасника зі складу учасників товариства належить до питань діяльності товариства, вирішення якого в судовому порядку буде розцінюватися як втручання суду у господарську діяльність товариства, зокрема у виключну компетенцію загальних зборів учасників товариства, та призведе до порушення судом одного із загальних принципів господарювання, визначених у статті 6 Господарського кодексу України, щодо заборони незаконного втручання органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб у господарські відносини.
Постанова ВС від 18.06.2020 р. у справі №922/1393/19
Натомість ця стаття визначає, які рішення мають прийняти загальні збори учасників товариства після закінчення строку для внесення додаткових вкладів. За змістом цієї статті вирішення питань, пов'язаних із внесенням/невнесенням учасником товариства свого додаткового вкладу, закон відносить саме до виключної компетенції загальних зборів.
Отже, доходимо висновків:
1) Верховний Суд вважає, що загальні збори учасників ТОВ можуть виключити одного з учасників з ТОВ у разі невнесення додаткового вкладу, проте такі повноваження мають бути чітко прописані у статуті;
2) учасник, якого виключили з ТОВ, може звернутися до суду по захист своїх прав. А ось інші учасники не можуть через суд вимагати виключення учасника, який відмовився вносити чи не вніс додатковий вклад у встановлені строки.
Нормативна база
- ЦКУ — Цивільний кодекс України від 16.01.2003 р. №435-IV.
- Закон про госптовариства — Закон України від 19.09.91 р. №1576-XII «Про господарські товариства».
- Закон про ТОВ/ТДВ — Закон України від 06.02.2018 р. №2275-VIII «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю».
Наталія КАНАРЬОВА, «Дебет-Кредит»