До Порядку електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового знову внесли зміни. Які саме?
22 липня Кабмін прийняв рішення внести зміни до Порядку електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, затвердженого постановою КМУ від 24.04.2019 р. №408. Зокрема, положення Порядку приводяться у відповідність до норм Закону від 18.12.2019 р. №391-IX.
24 липня 2020 року постанова КМУ від 22.07.2020 р. №626, якою внесено зміни до Порядку, була офіційно опублікована та набрала чинності, про що ми повідомляли в «ДК» №31/2020. Розгляньмо тепер докладніше, що змінилося.
Насамперед зазначимо, що перелік термінів у Порядку доповнюється новим: умовний код 2711 — визначений пп. 230.1.3 ПКУ, за яким обліковуються у літрах, приведених до температури 15°C, скраплений газ (пропан або суміш пропану з бутаном), інші гази, бутан, ізобутан за кодами згідно з УКТЗЕД 2711 12 11 00, 2711 12 19 00, 2711 12 91 00, 2711 12 93 00, 2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00, 2711 14 00 00, 2711 19 00 00, 2901 10 00 10.
Крім того, передбачається, що постійні представництва, які здійснюватимуть реалізацію пального або спирту етилового, підлягають обов'язковій реєстрації як платники акцизного податку до початку реалізації пального або спирту етилового. Відповідна зміна була внесена до п. 4 Порядку.
Зміни щодо інформації, яка оприлюднюється з реєстру платників
Згідно зі змінами ДПС щодня оприлюднюватиме на власному офіційному вебпорталі інформацію з реєстру платників із зазначенням:
— ідентифікаційних та реєстраційних даних платників акцизного податку;
— даних про уніфіковані номери та адресу місцезнаходження акцизних складів.
Зміни й уточнення щодо електронного адміністрування
Згідно з доповненим п. 28 Порядку, окремий облік обсягів пального у системі електронного адміністрування стосується й обсягів пального, яке розподіляється між акцизними складами пересувними, що використовуються під час такого ввезення, або акцизними складами, які є ліцензійними митними складами, на яких здійснюється митне оформлення, на підставі акцизних накладних, зареєстрованих в ЄРАН, складених платником акцизного податку — розпорядником таких акцизних складів пересувних.
Також уточнено останній абзац пункту 33 Порядку, за яким у платника акцизного податку — отримувача пального зміна показника УАНаклОтр не відбувається на обсяги пального, що реалізується:
— з акцизного складу, який є місцем роздрібної торгівлі пальним, на яке отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним, через паливороздавальні або оливороздавальні колонки у паливний бак транспортного засобу або в тару споживача;
— з акцизного складу, який не є місцем роздрібної торгівлі пальним, через паливороздавальні або оливороздавальні колонки у паливний бак транспортного засобу;
— з акцизного складу пересувного у паливний бак транспортного засобу, обладнання або пристрою.
Також уточнено: якщо у платника акцизного податку виникає потреба у поповненні обсягу залишків пального в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, він може зареєструвати заявку на поповнення обсягу залишку пального за умови:
— відсутності на обліковій картці сум коштів сплаченого акцизного податку — для обсягів пального, що оподатковуються на умовах, установлених п. 229.2 — 229.7 ПКУ, або не підлягають оподаткуванню, або звільняються від оподаткування, або палива для реактивних двигунів, технологічне злиття якого з паливних баків повітряних суден було здійснено на митній території України.
Сума залишків акцизного податку, в межах якої платник акцизного податку має право на реєстрацію заявки на поповнення обсягів залишку пального (УЗап), обчислюється як загальна сума поповнення таким платником з поточного рахунка його електронного рахунка (УПопрах) за мінусом:
— загальної суми акцизного податку, що міститься в зареєстрованих у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового заявках на поповнення обсягів залишку пального (УАп), з урахуванням коригувань до зазначених заявок такого платника;
— повернутих платнику сум акцизного податку, помилково сплачених таким платником на електронний рахунок.
Зазначені суми обчислюються наростаючим підсумком починаючи з 01.03.2016 р.
Визначення обсягів обігу (крім обсягу реалізації пального через паливороздавальні колонки) та залишків пального у літрах, приведених до температури 15°C
Також Порядок доповнено пунктом 46, яким встановлено, що для визначення обсягів обігу (крім обсягу реалізації пального через паливороздавальні колонки) та залишків пального у літрах, приведених до температури 15°C, використовуються положення:
— ДСТУ EN ISO 8973:2013 «Гази нафтові скраплені. Розрахунковий метод визначення густини і тиску пари»;
— ДСТУ ГОСТ 8.599:2016 (ГОСТ 8.599-2010, IDT) «Метрологія. Густина світлих нафтопродуктів. Таблиці перерахунку густини до 15 °С та 20 °С і до умов вимірювання об'єму».
Можливість відображення в СЕА РП СЕ різниці обсягу пального між даними бухобліку та даними Системи внаслідок коливання температур
Як було зазначено у повідомленні Мінфіну, зміни до Порядку передбачають і можливість відобразити в СЕА РП СЕ різниці між обсягом пального за даними БО та даними у Системі через зміни температури. Для цього Порядок доповнюється новими пунктами 47 — 51, якими передбачається таке.
Відхилення між обсягами залишків пального за кожним кодом згідно з УКТЗЕД, що обліковуються в системі за акцизним складом, який є місцем роздрібної торгівлі пальним, та обсягами залишків пального в бухгалтерському обліку, які виникли внаслідок врахування в системі як літрів, що приведені до температури 15°C без врахування впливу змін фактичної температури повітря, яка була за такого відпуску, є обліковою різницею, якщо її розмір наприкінці календарного року не перевищує 1% обсягу реалізації пального за такий календарний рік у системі (крім скрапленого газу, який у СЕА РП СЕ обліковується за умовним кодом 2711).
А для скрапленого газу, який у СЕА РП СЕ обліковується за умовним кодом 2711, — якщо її розмір не перевищує 3% обсягу реалізації у системі за такий календарний рік.
На обсяги пального, що не перевищують зазначені вище розміри, платник акцизного податку має право скласти в одному примірнику та зареєструвати акцизну накладну в ЄРАН не рідше одного разу на календарний рік на підставі бухгалтерської довідки не пізніше 31 січня наступного року.
При цьому передбачено і складання АН на облікові різниці за 2016 — 2019 рр. Така АН також складається в одному примірнику з реєстрацією в ЄРАН на підставі бухгалтерської довідки не пізніше 31.01.2021 р.
У разі коли відхилення між обсягом пального у літрах, приведених до температури 15°С, визначеним територіальними органами Держмитслужби на підставі висновків спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби, та обсягом пального у літрах, приведених до температури 15°С, зазначеним платником акцизного податку у митній декларації, поданій ним до отримання таких висновків, не перевищує 0,5%, розрахунок коригування до акцизної накладної не складається.
На обсяг такого відхилення, що зазначено вище і не перевищує 0,5%, платник акцизного податку має право скласти в одному примірнику та зареєструвати акцизну накладну в ЄРАН не пізніше 15 к. д. починаючи з дати зарахування в СЕА РП СЕ такого обсягу пального, якою списується обсяг з обліку в СЕА РП СЕ.
Станіслав ГОРБОВЦОВ, «Дебет-Кредит»