Карантин вніс корективи щодо відповідальності за несвоєчасне подання податкової звітності (законодавці подбали про це у законах №533 та №540). А от із фінансовою та статистичною звітністю вийшло інакше...
Одразу зауважимо, що самі строки подання звітності через карантин не подовжено — вони якими були, такими і залишаються. Тому якщо підприємство, ФОП чи самозайнята особа попри пандемію і карантин не зазнали проблем із формуванням та поданням звітності, це треба зробити у встановлені строки.
Проте, якщо все-таки вчасно сформувати та подати звітність не вдасться (наприклад, через карантинні обмеження немає доступу до робочого місця, документів, немає можливості дістатися до ЦОП або інших органів, які приймають звітність, тощо), можна скористатися тим, що відповідальність за несвоєчасне подання деякої звітності тимчасово скасована, і подати звітність пізніше встановлених строків. Щоправда, для фінансової та статистичної звітності такого винятку з правил немає.
Фінансова та статистична звітність підприємств
Строк подання фінансової звітності та деяких статистичних звітів за I квартал 2020 року до органів статистики настав 27 квітня 2020 р.
Жодних перенесень строків подання фінзвітності та статистичної звітності ми наразі не маємо. Єдине, що Держстат рекомендує всі форми державних статистичних спостережень та фінансової звітності подавати в електронному вигляді. Але це мало втішає тих респондентів, які не можуть цього зробити вчасно через відсутність електронних підписів у відповідальних осіб або через неможливість зібрати достовірні дані для звітності.
Відповідальність за неподання органам державної статистики даних для проведення державних статистичних спостережень або подання їх недостовірними, не в повному обсязі, не за формою, передбаченою звітно-статистичною документацією, чи із запізненням; незабезпечення належного стану первинного обліку передбачена ст. 186-3 КУпАП. Перше порушення протягом року коштуватиме посадовим особам підприємств від 10 до 15 н. м. д. г. (від 170 до 255 грн), а повторне — від 15 до 25 н. м. д. г. (від 255 до 425 грн).
Згідно зі ст. 13 Закону про статистику органи статистики мають право розглядати справи про адміністративні правопорушення та накладати штрафи. Зверніть увагу: у ст. 14 цього закону серед обов'язків органів статистики немає обов'язку накладати адміністративні штрафи. Отже, на практиці рішення про накладення адмінштрафу за несвоєчасне подання статзвітності орган статистики може й не приймати, враховуючи наявні карантинні обмеження.
Якщо немає можливості подати звітність в електронному вигляді з ЕЦП і на період карантину припиняється особисте приймання громадян Державною службою статистики та її територіальними органами, то залишається лише надіслати звіти у паперовому вигляді поштою.
А ось оприлюднення фінзвітності за 2019 рік відкладається! Законом №540 внесено зміни до розділу V «Прикінцеві положення» Закону про бухоблік.
Згідно з ними особи, відповідальні за своєчасне та у повному обсязі подання та оприлюднення фінансової звітності, визначені ст. 11 Закону про бухоблік, звільняються від відповідальності за порушення строків оприлюднення фінансової звітності за 2019 рік або консолідованої фінансової звітності за 2019 рік разом з аудиторським звітом.
Але штрафів можна уникнути лише, якщо така звітність буде оприлюднена:
- або у період дії карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби COVID-19,
- або протягом 90 календарних днів з дня, наступного за днем завершення такого карантину, але не пізніше 31 грудня 2020 року.
Про це ми писали у статті «Фінзвітність-2019: оприлюднення відкладено» в «ДК» №15-16/2020.
Квартальна податкова звітність за I квартал 2020 року
Строк подання квартальної податкової звітності настає 12 травня 2020 р. Тобто вже після закінчення карантину 11 травня (якщо його знову не продовжуватимуть). Але про те, які саме карантинні обмеження буде знято 12 травня, говорити ще зарано. Тож при плануванні подання податкової звітності 12 травня слід враховувати всі обмеження, що діють тепер.
Зокрема, тим СГ, які не мають змоги подавати звітність в електронному вигляді з ЕЦП, слід вчасно надіслати паперові звіти до ЦОП поштою. Але це можуть зробити тільки ті СГ, які не мають обов'язку подавати звітність тільки в електронному вигляді (див. п. 49.3, п. 49.4 ПКУ). Нагадаємо, що обов'язок звітувати в електронному вигляді встановлено для великих та середніх підприємств і всіх платників ПДВ, незалежно від їх категорії за розміром. Усі інші платники податків (малі та мікропідприємства, «єдинники») можуть подавати звітність у паперовому вигляді.
Відповідно до п. 49.5 ПКУ у разі надсилання податкової декларації поштою платник податку зобов'язаний зробити це на адресу відповідного контролюючого органу не пізніше ніж за п'ять днів до закінчення граничного строку подання податкової декларації (тобто не пізніше ніж 7 травня 2020 р.).
Особистий візит до ЦОП можна здійснити лише за гострої потреби. Очевидно, подання паперової звітності податківці не вважатимуть «гострою потребою», бо є інші шляхи подання звітів. Зокрема, податківці нагадують: якщо ви не маєте ЕЦП, то його можна отримати через Приват24. Також АЦСК мають і інші банки — зокрема, Ощадбанк та Укрсиббанк, ЕЦП яких приймає Електронний кабінет платника податків.
Законом №533 платників податків звільнено від санкцій за порушення податкового законодавства, вчинених протягом періоду з 1 березня до 31 травня 2020 року, крім санкцій за порушення нарахування, декларування та сплати ПДВ, акцизного податку, рентної плати. Отже, всю квартальну податкову звітність можна подати без штрафних наслідків до 31 травня 2020 року, крім квартальної декларації з ПДВ та рентної плати. Ці дві декларації слід подати вчасно.
До уваги видобувних підприємств!
Державна комісія України по запасах корисних копалин пропонує для встановлення такі тимчасові коефіцієнти рентабельності гірничодобувних підприємств (промислів) на ділянках надр, де проводиться господарська діяльність з видобування корисних копалин, але геолого-економічна оцінка їхніх запасів з належним визначенням цього коефіцієнта ще не виконана, для застосування користувачами надр при обчисленні податкових зобов'язань у 2020 році:
— для нафтогазодобувних підприємств — 1,391;
— для інших гірничодобувних підприємств — 0,185.
Отже, до 31 травня 2020 р. можна подати без штрафів таку податкову звітність за I квартал 2020 р.:
- декларацію з податку на прибуток разом з фінзвітністю;
- декларацію екологічного податку;
- розрахунок податку на прибуток нерезидента;
- декларацію збору за паркування;
- розрахунок частини чистого прибутку держпідприємствами;
- розрахунок податку на прибуток постійного представництва нерезидента;
- декларацію туристичного збору;
- декларацію єдиного податку юрособи (3-тя група);
- декларацію єдиного податку фізособи-підприємця 3-ї групи;
- форму №1ДФ.
До уваги платників податку на прибуток!
Добра новина для квартальних платників податку на прибуток, які складають фінзвітність за формою №1-мс, №2-мс: вони не зобов'язані подавати проміжну фінзвітність до статистики, а отже, до податкової можуть звітувати до 31 травня 2020 р.
Щодо екоподатку, то якщо платник сплачував його у 2019 році та подавав річну декларацію, а з 2020 року вже не має об'єкта оподаткування, то він повинен подати відповідну заяву до 10 травня 2020 року.
Місячна податкова звітність за квітень та травень 2020 року
Місячну податкову звітність за квітень 2020 року подають до 20 травня 2020 року, а за травень — до 22 червня 2020 року. Місячний податковий період передбачено лише для ПДВ та акцизу. Як ми зазначили вище, щодо цих двох податків звільнення від штрафних санкцій немає, тому ці дві декларації треба подати у встановлені строки.
Проте нагадаємо, що платників ПДВ звільнено від штрафів за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних з датою складання з 16 лютого до 15 травня 2020 року. Податківці не заперечують проти цього звільнення, але застерігають, що порушення строків реєстрації ПН/РК негативно впливає на право контрагента платника податків скористатися правом на нарахування податкового кредиту з ПДВ.
Декларування доходів фізосіб
Декларація про доходи фізосіб за 2019 р. за загальним правилом має подаватися до 1 травня 2020 року відповідно до пп. 49.18.4 ПКУ. Законом №533 внесено новий п. 52-3 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ. Ним передбачено, що громадяни та фізособи, які провадять незалежну професійну діяльність, мають право подати декларацію про майновий стан і доходи за звітний (податковий) 2019 рік до 1 липня 2020 року, крім випадків, передбачених розділом IV ПКУ, коли така декларація може бути подана пізніше цього строку (зокрема, для потреб застосування податкової знижки).
Отже, останній день подання декларації про майновий стан і доходи — 30 червня 2020 р.
Податкове зобов'язання, визначене такими фізособами у декларації про майновий стан і доходи за 2019 рік, необхідно сплатити в термін до 1 жовтня 2020 року.
Звітність з ЄСВ за найманих працівників за формою додатка 4
Законом №533 подовжено до 31 травня 2020 року строки тимчасового незастосування штрафних санкцій за такі порушення (п. 9-11.1 розділу VIII Закону про ЄСВ):
- несвоєчасна сплата (несвоєчасне перерахування) ЄСВ;
- неповна сплата або несвоєчасна сплата суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів);
- несвоєчасне подання звітності з ЄСВ до податкових органів.
Отже, звіт з ЄСВ за квітень 2020 р. за формою додатка 4 можна подати до 31 травня без штрафів, а от звіт за травень 2020 р. слід подавати вже вчасно, до 22 червня 2020 р. (звісно, якщо не буде змінено вищезгаданих строків звільнення від штрафів).
Як відобразити у звітності з ЄСВ різні «карантинні» особливості трудових відносин з працівниками, ми писали в статті «Відпустки та простої у звіті з ЄСВ та у ф. №1ДФ» в «ДК» №15-16/2020.
Нормативна база
- КУпАП — Кодекс України про адміністративні правопорушення від 07.12.84 р. №8073-X.
- ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. №2755-VI.
- Закон №533 — Закон України від 17.03.2020 р. №533-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)».
- Закон №540 — Закон України від 30.03.2020 р. №540-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)».
- Закон про бухоблік — Закон України від 16.07.99 р. №996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».
- Закон про ЄСВ — Закон України від 08.07.2010 р. №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
- Закон про статистику — Закон України від 17.09.92 р. №2614-XII «Про державну статистику».
Юлія ЄГОРОВА, «Дебет-Кредит»