• Посилання скопійовано

Безоплатна передача товарів фізособі: що з оподаткуванням?

Підприємство надає на безоплатній основі товар фізособі. Які податки мають сплатити підприємство та фізособа? Які звіти подати?

Податок на прибуток

У «малодохідників» та «високодохідників» у разі безоплатної передачі товарів фізособі не передбачено коригування фінансового результату до оподаткування. Такі операції відображають згідно з правилами бухгалтерського обліку, а саме вартість переданого товару списують на операційні витрати — Д-т 949 К-т 28.

ПДВ

Операції з безоплатної передачі товарів платником ПДВ згідно з вимогами ст. 185 ПКУ є об’єктом оподаткування ПДВ, базу оподаткування при здійсненні якої визначають за правилами, встановленими п. 188.1 ПКУ. Мінімальною базою для придбаних товарів є ціна придбання, а для власно виготовлених — звичайна ціна.

В описаному випадку складають дві податкові накладні, які реєструють в ЄРПН (п. 15 Порядку №1307):

— одну — на договірну вартість, яка дорівнює нулю;

— іншу — на суму перевищення вартості придбання/звичайної ціни/балансової (залишкової) вартості над фактичною ціною операції, тобто на суму «мінбази» (з типом причини «15»).

ПДФО та ВЗ

Дохід, отриманий платником податку у вигляді, зокрема, вартості безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), визначеної за правилами звичайної ціни, є додатковим благом (пп. «е» пп. 164.2.17 ПКУ).

При цьому пп. 165.1.39 ПКУ виводить зі складу оподатковуваних ПДФО доходів фізособи негрошові подарунки, вартість яких не перевищує 25% однієї мінімальної заробітної плати (з розрахунку на місяць), установленої на 1 січня звітного податкового року. У 2023 році ця межа встановлена в розмірі 1 675,00 грн з розрахунку на місяць. Водночас для потреб оподаткування вартість негрошового подарунка слід визначати за звичайними цінами (пп. 164.5 ПКУ).

Тож якщо фізособі безоплатно передають товар, то його вартість може перевищити цю межу. Тому зі суми перевищення неоподатковуваної межі, збільшеної на «натуральний» коефіцієнт (1,219512), слід утримати ПДФО як із додаткового блага (п. 164.5, пп. «е» пп. 164.2.17 ПКУ).

Крім того, дохід, отриманий платником ПДФО у вигляді додаткового блага, є об’єктом оподаткування військовим збором за ставкою 1,5%.

Податковим агентом у разі безоплатної передачі товарів фізособі є підприємство. Отже, підприємство має утримувати ПДФО та ВЗ із вартості переданого товару.

Таку безоплатну передачу товару підприємство відображає у додатку 4ДФ єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ, де неоподатковувану його частину показують з ознакою доходу «160», а оподатковувану — з ознакою доходу «126».

Інших податків та зборів підприємство з безоплатної передачі товару фізособі не сплачує та звітності не подає. Фізособа при безкоштовному отриманні товару додаткових податків не сплачує та декларацію про майновий стан і доходи не подає, бо товар від підприємства (податкового агента) отримала безкоштовно (п. 179.2 ПКУ).

Автор: Щербина Світлана

До змісту номеру