У якому звітному періоді покупець має відобразити розблоковану за рішенням суду податкову накладну? З якого моменту у покупця виникає право на відображення такого ПК? На ці запитання відповідають податківці в IПК ДПСУ від 31.08.2021 р. №3189/IПК/99-00-21-03-02-06 (див. «ДК» №40/2021).
Підставою для нарахування покупцем сум ПДВ, що належать до податкового кредиту, є складена постачальником податкова накладна, зареєстрована в ЄРПН (п. 201.1 ПКУ).
Перевірити наявність реєстрації (або взагалі отримати) ПН покупець може, надіславши в електронному вигляді запит щодо отримання відомостей з Єдиного реєстру податкових накладних.
За відсутності факту реєстрації продавцем товарів або послуг ПН в ЄРПН права на включення сум ПДВ, зазначених у таких ПН, до податкового кредиту у покупця не виникає.
Таким чином, на те, в якому періоді у покупця виникає право на ПК, прямо впливає дата реєстрації такої ПН:
— у разі своєчасної реєстрації — у періоді складання такої ПН або у будь-якому наступному протягом 1095 календарних днів з дати складання ПН;
— у разі порушення встановлених термінів реєстрації — у періоді такої реєстрації або у будь-якому наступному періоді в межах 1095 календарних днів з дати складання ПН.
Нагадаємо, що своєчасно зареєстрованими згідно з п. 201.10 ПКУ вважаються ПН або РК, які зареєстровано у такі терміни:
— ПН/РК, складені з 1 до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, — до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
— ПН/РК з 16 до останнього календарного дня (включно) календарного місяця, — до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
— зведені ПН/РК, складені за операціями, визначеними п. 198.5 та 199.1 ПКУ, — протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;
— РК, складені постачальником товарів або послуг до ПН, що складена на отримувача — платника ПДВ, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів або послуг їх постачальнику, — протягом 15 календарних днів з дня отримання такого РК отримувачем (покупцем).
А що відбувається, якщо ПН заблокували?
Проте реєстрація ПН може бути і зупинена. Фактично це означає не повну відмову в реєстрації такої ПН, а право постачальника надати податківцям пояснення і копії документів, які підтвердять, що господарська операція, на яку складалася ПН, справді була.
На період зупинення (або блокування, як його часто називають) перебіг граничного строку для реєстрації ПН переривається. Тобто якщо ПН подано на реєстрацію вчасно, проте було заблоковано і розблоковано пізніше, то вона однаково вважатиметься своєчасно зареєстрованою.
Про те, як розблокувати ПН/РК, ми вже говорили раніше, див., зокрема, статтю «Розблокування ПН/РК: що може вимагати ДПС?» у «ДК» №20/2020.
Як розблокувати ПН/РК
Письмові пояснення/скарги на рішення комісії та копії документів при зупиненні реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) подаються до контролюючого органу в електронному вигляді у форматі XML за наступними формами:
— Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено (код форми J/F13126) (далі — Повідомлення 1);
— Скарга щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (код форми J/F13132) (далі — Скарга).
До Повідомлення 1/Скарги можна додати необхідну кількість документів довільного формату (код форми J/F13601), до яких можна завантажити копії необхідних підтверджуючих документів у форматі PDF, PNG або JPG.
Кількість документів довільного формату, що додаються до Повідомлення 1, не обмежена.
Кількість документів довільного формату (файлів), що додаються до Скарги, не повинна перевищувати 100 штук, що пов'язано з оптимізацією обробки інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах. Разом з тим один файл може містити копії кількох документів, за умови що його розмір не перевищує 2 Мб.
Крім того... передбачена можливість подання платником ПДВ, якого включено до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника ПДВ, інформації та копій документів, що свідчать про невідповідність платника ПДВ критеріям ризиковості платника податку.
Зазначена інформація подається до контролюючого органу в електронному вигляді у форматі XML за формою «Повідомлення про подання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку (код форми J(F)13149)» (далі — Повідомлення 2).
До Повідомлення 2 можна додати необхідну кількість документів довільного формату (код форми J/F13601), до яких можна завантажити копії документів щодо невідповідності платника ПДВ критеріям ризиковості платника ПДВ у форматі PDF, PNG або JPG.
Кількість документів довільного формату, що додаються до Повідомлення 2, не повинна перевищувати 100 шт.
Розмір вкладень (у форматі PDF, PNG або JPG) до документів довільного формату не повинен перевищувати 2 Мб.
При цьому податківці у коментованій IПК наголошують, що в разі набрання законної сили рішенням суду, згідно з яким ДПС зобов'язано зареєструвати ПН (у реєстрації якої платнику було відмовлено), покупець може включити до податкового кредиту суми ПДВ, зазначені у такій податковій накладній, лише після її реєстрації в ЄРПН.
А згідно з п. 19 Порядку №1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється, зокрема, у день набрання законної сили рішенням суду про реєстрацію ПН або РК (у разі надходження до ДПС відповідного рішення).
Датою внесення відомостей до ЄРПН вважається день, зазначений у рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням (п. 20 Порядку №1246). Отже, право на ПК з ПДВ за заблокованою ПН виникне у покупця лише з дати набрання законної сили рішенням суду про розблокування ПН.
А от щодо періоду, в якому суму ПДВ за ПН можна відобразити у складі ПК, податківці зазначають, що слід користуватися загальними нормами:
— ПН було подано на реєстрацію своєчасно — то у періоді її складання чи у будь-якому наступному періоді протягом 1095 днів з дати складання такої ПН;
— ПН було подано на реєстрацію несвоєчасно — у періоді набрання законної сили відповідним рішенням суду або у будь-якому наступному періоді протягом 1095 днів з дати складання такої ПН.
Тому в разі розблокування ПН за рішенням суду покупець може включити суму ПДВ до складу ПК будь-якого періоду починаючи з періоду, в якому ПН було складено, зокрема шляхом уточнення показників минулого періоду. Проте уточнити він має право лише після того, як рішення суду набере законної сили, і лише якщо таку ПН було подано на реєстрацію своєчасно.
Крім цього, варто звернути увагу, що в обох випадках податківці наполягають на дотриманні терміну позовної давності у 1095 днів з дня складання такої ПН для відображення суми ПДВ у складі ПК. Винятків щодо термінів формування податкового кредиту за ПН, які реєструються в ЄРПН згідно з рішенням суду, на сьогодні ПКУ не передбачено.
А отже, якщо судові процеси щодо розблокування ПН триватимуть понад три роки з дати складання такої ПН, то покупець фактично не зможе скористатися правом на включення до складу ПК відповідної суми ПДВ, навіть після позитивного судового рішення і проведення процедури реєстрації ПН.
Нормативна база
- ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. №2755-VI.
- Порядок №1246 — Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 р. №1246.
Станіслав ГОРБОВЦОВ, «Дебет-Кредит»