• Посилання скопійовано

ФОП погашає кредит

ФОП на III групі ЄП отримав кредит банку на рахунок ФОПа, потім перерахував кошти на свій особистий рахунок. Відсотки за кредитом та кредит сплачувались як із рахунку ФОПа, так і з особистого рахунку. Чи можна було це робити? Чи не вважатимуться доходом сплачені кошти з особистого рахунку?

Чинне законодавство окремо не виділяє такого суб'єкта права власності, як фізособа-підприємець та не містить норм щодо права власності фізособи-підприємця. Відповідно до ст. 2 ЦКУ, учасниками цивільних відносин є фізичні особи та юридичні особи. Зауважимо, що тут не зазначені ФОПи.

Відповідно до ст. 50 ЦКУ, фізособа здійснює своє право на підприємницьку діяльність за умови її державної реєстрації в порядку, встановленому законом. Тобто тут ідеться про те, що під час реєстрації ФОПа не виникає нової особи з погляду цивільних відносин. Фізособа залишається сама собою і нового статусу не набуває, але тепер вона має право систематично провадити бізнес — господарську діяльність та має право на особливий режим оподаткування доходів від такої діяльності — відповідно до правил спрощеної системи або загальної системи оподаткування (ст. 177 ПКУ).

Цивільно-правову відповідальність фізособи-підприємця визначено нормами ст. 52 ЦКУ:

— фізособа-підприємець відповідає за зобов'язаннями, пов'язаними з підприємницькою діяльністю, всім своїм майном, крім майна, на яке згідно із законом не може бути звернено стягнення.

— фізособа-підприємець, яка перебуває у шлюбі, відповідає за зобов'язаннями, пов'язаними з підприємницькою діяльністю, всім своїм особистим майном і часткою у праві спільної сумісної власності подружжя, яка належатиме їй при поділі цього майна.

Як визначено у ст. 51 ЦКУ, до підприємницької діяльності фізосіб застосовуються нормативно-правові акти, що регулюють підприємницьку діяльність юросіб, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин. Ця норма означає, що законодавство регулює саме діяльність осіб, а не статуси.

Що кажуть податківці

Згідно з Iнструкцією №492 поточні банківські рахунки для фізичних осіб — резидентів поділяються на поточні рахунки фізичних осіб — підприємців, які відкриваються для здійснення підприємницької діяльності, та поточні рахунки фізичних осіб, які не є підприємцями.

Фізична особа — підприємець має право вільно користуватися коштами з розрахункового рахунку, який відкрито для здійснення підприємницької діяльності, за умови сплати всіх податків, зборів та інших платежів, передбачених чинним законодавством.

Отже, кошти, які надійшли на розрахунковий рахунок, який відкрито фізичною особою для здійснення підприємницької діяльності, включаються до доходу фізичної особи — підприємця — платника єдиного податку з урахуванням вимог статті 292 ПКУ.

Платники єдиного податку ведуть облік доходів у порядку, визначеному підпунктами 296.1.1 — 296.1.3 ПКУ.

Платники єдиного податку першої, другої, третьої та п'ятої груп, які не є платниками податку на додану вартість, відображають отримані доходи у книзі обліку доходів, платники єдиного податку третьої, п'ятої групи, які є платниками податку на додану вартість, — у книзі доходів та витрат (далі — Книги) шляхом щоденного відображення отриманих доходів і фактично понесених сум витрат від провадження підприємницької діяльності за підсумками робочого дня, а також із сумарним підсумком за місяць, квартал, рік. Зазначені Книги використовуються платником єдиного податку для заповнення податкової декларації платника єдиного податку.

Разом з тим, якщо фізична особа — підприємець вносить на свій поточний рахунок у банку, відкритий для здійснення підприємницької діяльності, готівку, яка на момент внесення уже була відображена у Книзі, то в платіжному дорученні зазначається призначення платежу — виручка за певний період. Таким чином, зазначена виручка повторно не включається до доходу платника єдиного податку.

При цьому сума коштів, внесених на поточний рахунок за певний період, не повинна перевищувати суму доходу, відображену в Книзі за відповідний період.

УПК щодо порядку визначення складу доходів суб'єктів господарювання — фізичних осіб — платників єдиного податку,
затверджена наказом ДПСУ від 24.12.2012 р. №1183

Відповідно до ст. 53 ЦКУ, фізособа, не спроможна задовольнити вимоги кредиторів, пов'язані зі здійсненням нею підприємницької діяльності, може бути визнана банкрутом у порядку, встановленому КУзПБ. У ст. 1 КУзПБ визначено, що боржник — це юридична особа або фізична особа, у тому числі фізособа-підприємець (тобто ФОП — це насамперед фізособа), не спроможна виконати свої грошові зобов'язання, строк виконання яких настав.

Отже, суб'єктом права власності визнається саме фізособа, яка може бути власником будь-якого майна, крім майна, що не може перебувати у власності фізособи за законом. При цьому правовий статус фізособи-підприємця не впливає на правовий режим майна, що перебуває у її власності.

Є також лист Міністерства юстиції від 14.01.2011 р. «Статус фізичної особи — підприємця: проблеми застосування законодавства». Зокрема, у листі зазначається: «Статус фізичної особи — підприємця — це юридичний статус, який засвідчує право особи на заняття підприємницькою діяльністю, а саме: самостійною, ініціативною, систематичною, на власний ризик господарською діяльністю, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.Юридичний статус «фізична особа — підприємець» сам по собі не впливає і ніяким чином не обмежує будь-які правомочності особи, які випливають з її цивільної право- та дієздатності».

Тож погашення кредиту, оформленого банком на ФОПа, може здійснюватися з будь-яких рахунків, що належать цьому ФОПу як фізособі — з «підприємницьких» та «непідприємницьких», адже він має право власності на всі ці кошти.

Також неможливо надати дохід самому собі, тож суми кредиту і відсотків, погашені з непідприємницьких рахунків, не можуть вважатися доходом фізособи, адже вони належать саме їй на праві власності.

До речі, якщо кредит було надано для ведення підприємницької діяльності й оформлено на ФОПа, то його погашення з його підприємницьких рахунків не буде порушенням правил використання цих рахунків.

Увага: у п. 14 розділу I Iнструкції №492 зазначено, що забороняється використовувати поточні рахунки фізосіб, що відкриваються для власних потреб, для проведення операцій, пов'язаних зі здійсненням підприємницької та незалежної професійної діяльності. За поточними рахунками в національній валюті фізосіб-резидентів здійснюються всі види розрахунково-касових операцій відповідно до умов договору та вимог законодавства України, які не пов'язані зі здійсненням підприємницької та незалежної професійної діяльності.

На нашу думку, негативних наслідків не має бути. Наші аргументи такі:

1) ФОП відповідає за своїми зобов'язаннями всім своїм майном, а отже, може використовувати всі свої кошти для погашення будь-яких кредитів. Відповідно, погашення «підприємницьких» кредитів з особистих рахунків може не вважатися операцією, пов'язаною з підприємницькою діяльністю ФОПа;

2) проценти і кредит, погашені з особистих рахунків, не можуть вважатися доходом ФОПа, тому що ці кошти належать цій самій фізособі, а на підприємницький рахунок вони не зараховувалися;

3) якщо ФОП не отримує доходів на свій особистий рахунок, порушення приписів п. 14 розділу I Iнструкції №492 не відбувається.

Нормативна база

  • КУзПБ — Кодекс України з процедур банкрутства від 18.10.2018 р. №2597-VIII.
  • ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. №2755-VI.
  • ЦКУ — Цивільний кодекс України від 16.01.2003 р. №435-IV.
  • Iнструкція №492 — Iнструкція про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, затверджена постановою НБУ від 12.11.2003 р. №492.

Юлія ЄГОРОВА, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру