• Посилання скопійовано

Що нового

Опубліковано Закон щодо продажу землі через електронні аукціони

! Суб'єктам земельних відносин

У газеті «Голос України» 25.06.2021 р. офіційно опубліковано Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо продажу земельних ділянок та набуття права користування ними через електронні аукціони», який набере чинності через 5 днів з дня набрання чинності Законом від 31.03.2020 р. №552-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення».

Законом удосконалено механізми і процедури продажу та передачі в користування земельних ділянок державної та комунальної власності, проведення аукціонів з продажу та передачі в користування земельних ділянок шляхом проведення аукціонів в електронній торговій системі.

Зокрема, визначено, що продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності та набуття прав користування ними (оренди, суперфіцію, емфітевзису) здійснюються на конкурентних засадах (на земельних торгах) у формі електронного аукціону у випадках та порядку, встановлених главою 21 ЗКУ.

Не допускається відчуження орендованих земельних ділянок державної або комунальної власності без згоди орендаря.

Земельні ділянки державної чи комунальної власності продаються або передаються в користування (оренду, суперфіцій, емфітевзис) окремими лотами на конкурентних засадах (на земельних торгах), крім випадків, установлених ч. 2 ст. 134 ЗКУ.

Передбачено, що земельні торги проводяться у формі електронного аукціону в режимі реального часу в мережі Iнтернет, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з переможцем земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу ціну за придбання прав емфітевзису, суперфіцію, або найвищий розмір орендної плати, зафіксовані під час проведення земельних торгів.

Земельні торги проводяться в електронній торговій системі, що перебуває у державній власності.

Порядок функціонування та адміністрування електронної торгової системи затверджує КМУ.

Земельні торги щодо земельних ділянок, які до дня набрання чинності цим Законом були включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, виставлених на земельних торгах, та щодо яких не було опубліковано оголошення про проведення земельних торгів, проводяться в порядку, встановленому цим Законом. Земельні торги щодо земельних ділянок, стосовно яких до дня набрання чинності цим Законом було опубліковано оголошення про проведення земельних торгів, проводяться відповідно до законодавства, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Закон України від 18.05.2021 р. №1444-IX набере чинності 06.07.2021 р.


Рада оголосила податкову амністію

! Усім

Президент підписав Закон «Про внесення зміни до статті 16 Закону України «Про валюту і валютні операції» у зв'язку із внесенням змін до Податкового кодексу України щодо стимулювання детінізації доходів та підвищення податкової культури громадян шляхом запровадження добровільного декларування фізичними особами належних їм активів та сплати одноразового збору до бюджету», відомий як «закон про податкову амністію».

Відповідно до змін, внесених ним до абз. 1 п. 8 ст. 16 Закону про валюту, до осіб, які подали одноразову (спеціальну) добровільну декларацію відповідно до підрозділу 9-4 «Особливості застосування одноразового (спеціального) добровільного декларування активів фізичних осіб» розділу XX ПКУ і які до дня введення в дію цього Закону порушили вимоги Декрету КМУ №15-93, Указу Президента №734/99 та (або) нормативно-правових актів НБУ з питань валютного регулювання та контролю, не застосовується відповідальність, передбачена законодавством України, що діяло на день вчинення таких порушень.

Кабмін у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом має забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону — тобто форма цієї одноразової (спеціальної) добровільної декларації ще тільки має бути затверджена.

Закон України від 03.06.2021 р. №1524-IX
набирає чинності з дня, наступного за днем офіційного опублікування,
станом на 30.06.2021 р. офіційно не опублікований


Обмеження на в'їзд з Iндії, Сполученого Королівства, Португалії, РФ

! Усім

Кабмін вніс зміни до своєї «карантинної» постанови від 09.12.2020 р. №1236.

Змінами заборонено в'їзд в Україну іноземців та осіб без громадянства, які прибули з Республіки Iндія, Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Iрландії, Російської Федерації, Португальської Республіки або перебували на їх території не менше семи днів протягом останніх 14 днів, без негативного результату експрес-тесту на визначення антигена коронавірусу SARS-CoV-2, проведеного в пунктах пропуску (пунктах контролю) через державний кордон. Громадян України та осіб, які постійно проживають на її території, які прибувають із зазначених країн або перебували на їх території протягом зазначеного часу, впустять, але спрямують на самоізоляцію та обсервацію.

Винятки встановлено для дітей до 12 років, дипломатичних працівників, членів екіпажів транспортних засобів та військовослужбовців у межах програми НАТО «Партнерство заради миру».

Пункти тестування на визначення антигена коронавірусу SARS-CoV-2 розташовуються в зонах прикордонного контролю пунктів пропуску через державний кордон.

Працівники Нацполіції забезпечують супровід осіб, які підлягають обсервації, від зони прикордонного контролю до санітарної зони для їх подальшого транспортування до місць обсервації або до закладів охорони здоров'я для їх госпіталізації.

Санітарні зони облаштовуються поза межами території пунктів пропуску (пунктів контролю) через державний кордон.

Постанова Кабінету Міністрів України від 23.06.2021 р. №657 чинна з 26.06.2021 р.


Вимоги щодо фінансової спроможності для реалізації «великого» інвестпроєкту

! Iнвесторам

Кабмін відповідно до ч. 3 ст. 7 Закону «Про державну підтримку інвестиційних проектів із значними інвестиціями в Україні» затвердив вимоги до заявника щодо фінансової спроможності для реалізації інвестиційного проекту зі значними інвестиціями.

Заявник повинен відповідати всім критеріям щодо фінансової спроможності заявника для реалізації інвестиційного проекту, визначеним цими вимогами, а саме:

критерію достатності власного капіталу;

критерію достатності чистого операційного грошового потоку;

критерію наявності джерел фінансування для покриття значних інвестицій.

Для зазначених критеріїв встановлюються мінімальні значення показників з урахуванням розміру значних інвестицій в об'єкти інвестування протягом строку реалізації інвестиційного проєкту.

Відповідність критеріям щодо фінансової спроможності заявника для реалізації інвестиційного проєкту підтверджується шляхом подання у складі заявки відповідних документів у паперовій формі до Мінекономіки або в електронній формі з використанням Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (у разі технічної можливості).

Встановлено також вимоги до банку заявника та до суб'єктів аудиторської діяльності заявника.

Постанова Кабінету Міністрів України від 23.06.2021 р. №648 чинна з 30.06.2021 р.


Набувачів сільгоспземель перевірять на відповідність вимогам ЗКУ

! Покупцям сільгоспземель

Кабмін затвердив Порядок здійснення перевірки відповідності набувача або власника земельної ділянки сільськогосподарського призначення вимогам, визначеним статтею 130 Земельного кодексу України.

Метою такої перевірки є недопущення набуття права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення фізичними та юридичними особами, яким відповідно до законодавства заборонено набувати таке право.

Дія Порядку не поширюється на відносини, пов'язані з набуттям права власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення територіальною громадою чи державою.

Перевірка відповідності набувача права власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення вимогам, визначеним ст. 130 ЗКУ, зокрема стосовно обмежень щодо загальної площі земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які має право набувати у власність одна особа, проводиться нотаріусом до посвідчення правочину про відчуження земельної ділянки сільськогосподарського призначення.

Перевірка відповідності власника земельної ділянки сільськогосподарського призначення вимогам, визначеним ст. 130 ЗКУ, проводиться органом, що здійснює державний контроль за використанням та охороною земель.

Постанова Кабінету Міністрів України від 16.06.2021 р. №637 чинна з 01.07.2021 р.


Оновлено механізм надання «карантинних»

! Працедавцям, ФОПам

Кабмін виклав у новій редакції Порядок надання та повернення коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, затверджений постановою КМУ від 22.04.2020 р. №306.

Його нова назва — Порядок надання та повернення коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину та/або надзвичайної ситуації, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Цей Порядок визначає механізм надання коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину та/або надзвичайної ситуації, встановлених КМУ, розмір, строки надання, а також механізм повернення коштів, спрямованих на фінансування такої допомоги.

Допомога надається центром зайнятості застрахованим особам, зокрема працівникам, з якими роботодавцем оформлено трудові відносини, у разі втрати ними частини заробітної плати або доходу внаслідок вимушеного скорочення передбаченої законодавством тривалості робочого часу у зв'язку із зупиненням (скороченням) діяльності, за зверненням роботодавця або ФОПа, який є застрахованою особою, для її виплати працівникам, з якими не припинено трудові відносини, або ФОПа, який є застрахованою особою та не отримує допомогу як працівник.

Допомога не надається ФОПам на ЄП 1-ї групи, які не сплачували ЄСВ на підставі п. 9-10.1 розд. VIII Закону про ЄСВ.

Розмір допомоги визначається та надається за кожний місяць зазначеного періоду пропорційно до робочого часу працівника або ФОПа — застрахованої особи, який скорочено.

Умовою надання допомоги є сплата ЄСВ роботодавцем або ФОПом — застрахованою особою протягом 6 місяців до дати зупинення (скорочення) діяльності.

Виплата працівникам допомоги здійснюється роботодавцем, з яким оформлено трудові відносини (крім осіб, які працюють у роботодавця за сумісництвом).

Виплата допомоги ФОПам, які є застрахованими особами, здійснюється центром зайнятості.

Роботодавець або ФОП, який є застрахованою особою, може звернутися за отриманням допомоги протягом 90 к. д. з дня зупинення (скорочення) діяльності.

Період виплати допомоги не враховується під час розгляду звернень про наступне одержання допомоги по частковому безробіттю на період дії карантину відповідно до ст. 47 Закону «Про зайнятість населення».

Постанова Кабінету Міністрів України від 16.06.2021 р. №635 чинна з 23.06.2021 р.


Кабмін вирішив, як будуть працювати «інвестняні»

! Iнвесторам

Кабмін на виконання Закону «Про державну підтримку інвестиційних проектів із значними інвестиціями в Україні» затвердив Порядок взаємодії уповноваженої установи із заявниками, інвесторами зі значними інвестиціями, органами державної влади, органами місцевого самоврядування з питань, пов'язаних із супроводом підготовки та реалізації інвестиційних проектів зі значними інвестиціями.

Визначено, що уповноважена установа взаємодіє із заявниками, інвесторами зі значними інвестиціями, органами державної влади, органами місцевого самоврядування з питань, пов'язаних із супроводом підготовки та реалізації інвестиційних проектів зі значними інвестиціями, в межах та відповідно до інформації, поданої заявниками, інвесторами зі значними інвестиціями, а також на засадах законності, забезпечення дотримання прав і законних інтересів заявників, інвесторів зі значними інвестиціями, недискримінації, відкритості, прозорості та на безоплатній основі.

Постанова КМУ від 23.06.2021 р. №647
набирає чинності з дня, наступного за днем офіційного опублікування,
станом на 30.06.2021 р. офіційно не опублікована


Внесено зміни до Положення про форму та зміст розрахункових документів

! СГ

Міністерство фінансів України внесло зміни до Положення про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів, затвердженого наказом Мінфіну від 21.01.2016 р. №13.

У Положенні викладено в новій редакції розділ II «Фіскальний касовий чек на товари (послуги)» та розділ III «Фіскальний касовий чек видачі коштів». Крім того, Положення доповнено новим розділом VIII «Фіскальний касовий чек за операцією з торгівлі валютними цінностями в готівковій формі».

Викладено в новій редакції і відповідні форми фіскальних касових чеків №ФКЧ-1 і №ФКЧ-2 (додатки 1 і 2) та додано нову форму №ФКЧ-5 фіскального касового чека за операцією з торгівлі валютними цінностями в готівковій формі (додаток 7).

Визначено, що фіскальний касовий чек за операцією з торгівлі валютними цінностями в готівковій формі — розрахунковий документ/електронний розрахунковий документ, створений в паперовій та/або електронній формі (електронний розрахунковий документ) реєстратором розрахункових операцій або програмним реєстратором розрахункових операцій при проведенні операцій з торгівлі валютними цінностями в готівковій формі.

Наказ Мінфіну від 08.06.2021 р. №329 чинний з 01.07.2021 р.


ВНКРЕКП визначила ставку внеску на регулювання на III квартал 2021 року

! СГ сфери енергетики та комунпослуг

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, визначила ставку внеску на регулювання на III квартал 2021 року у розмірі 0,058 відсотка.

Постанова НКРЕКП від 23.06.2021 р. №1043 чинна з 23.06.2021 р.


Оновлено Порядок обліку осіб, які здійснюють операції з товарами

! Суб'єктам ЗЕД

Міністерство фінансів України виклало в новій редакції Порядок обліку осіб, які здійснюють операції з товарами, затверджений наказом Мінфіну від 15.06.2015 р. №552. Його нова назва — Порядок обліку осіб, які під час провадження своєї діяльності є учасниками відносин, що регулюються законодавством України з питань митної справи.

Цей Порядок відповідно до ст. 455 МКУ визначає процедури ведення ДМСУ та митницями централізованого обліку осіб, які під час провадження своєї діяльності є учасниками відносин, що регулюються законодавством України з питань митної справи, а саме:

взяття на централізований облік;

присвоєння облікових номерів;

внесення змін до облікових даних;

зняття з обліку;

оприлюднення відомостей про облік;

встановлення форм заяв та документів з питань обліку.

Обліку підлягають особи, визначені ч. 1 ст. 455 МКУ, а саме: декларанти, перевізники, гаранти, авторизовані економічні оператори, інші підприємства, контроль за діяльністю яких здійснюється митними органами.

Наказ Мінфіну від 29.04.2021 р. №242 чинний з 25.06.2021 р.

Новини підготувала Анастасія ПОРИТКО, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру