Чи правомірно податкова нарахувала адмінштраф у сумі 1360 грн за невчасну сплату ЄСВ за найманих працівників (в об'єднаній звітності було показано лікарняний по вагітності, за яким лікарняні нараховано та виплачено, потім подано уточнюючу, що лікарняні лише нараховано і не виплачено)? I як розраховується сума адмінштрафу?
Згідно з абз. 1 ч. 8 ст. 9 Закону про ЄСВ, платники-роботодавці, зазначені, зокрема, у п. 1 ч. 1 ст. 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати ЄСВ, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати ЄСВ, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Отже, роботодавці, які використовують найману працю, зобов'язані сплачувати нараховані за відповідний календарний місяць суми ЄСВ не пізніше 20 числа наступного місяця.
З опису ситуації зрозуміло, що в додатку 4ДФ квартальної звітності нараховані у березні 2021 р. лікарняні по вагітності та пологах було відображено не лише як нараховані, а й виплачені, хоча відшкодування від ФСС не було. При виявленні помилки подано квартальну звітність з типом «Уточнюючий».
Таке виправлення не тягне за собою адмінштрафу за невчасну сплату ЄСВ за найманих працівників. Найімовірніше, під час відображення нарахованих лікарняних по вагітності та пологах в додатку 1 за березень квартальної звітності з розбивкою за місяцями та суми нарахованого ЄСВ роботодавець з якихось причин не сплатив суму цього ЄСВ у встановлені строки (в наведеній ситуації — до 20.04.2021 р.).
Звертаємо увагу, що в разі нарахування лікарняних і декретних роботодавець зобов'язаний нарахувати і сплатити в установлені терміни суму ЄСВ, навіть якщо кошти від ФСС не надійшли вчасно.
Як відомо, штрафи за несплату ЄСВ потрапили під «карантинні» норми відповідно до пп. 9-11.1 Закону про ЄСВ. Тому штрафи, передбачені ч. 11 ст. 25 цього Закону, не застосовуватимуться до останнього календарного дня місяця (включно), в якому завершується дія карантину.
Проте за порушення порядку нарахування, обчислення і строків сплати єдиного соціального внеску, неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності до посадових осіб підприємств, установ застосовують адміністративний штраф відповідно до ст. 165-1 КУпАП. Позаяк під «карантинні» норми штрафи, передбачені КУпАП, не потрапили.
Справи про адмінпорушення за ст. 165-1 КУпАП безпосередньо розглядають податкові органи, це передбачено ст. 234-2 КУпАП. Тому строк давності для стягнення штрафу становить 2 місяці з дня вчинення порушення, а при триваючому порушенні — 2 місяці з дня його виявлення.
Тож ст. 165-1 КУпАП, зокрема, передбачено, що несплата або несвоєчасна сплата єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у тому числі авансових платежів, у сумі понад 300 н. м. д. г. тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, фізичну особу — підприємця або особу, яка забезпечує себе роботою самостійно, від 80 до 120 н. м. д. г.
Таким чином, позаяк сума лікарняних по вагітності та пологах становить понад 300 н. м. д. г. (5100,00 грн) та порушення є триваючим (адже факт несплати триває), штраф у розмірі 1360,00 грн (80 н. м. д. г. х 17 грн (грошова сума н. м. д. г.)), накладений податковою на роботодавця, є правомірним, якщо він накладений протягом двох місяців з дня виявлення порушення.
Світлана ЩЕРБИНА, «Дебет-Кредит»