За якою формою звітувати за 2020 рік? Який формат обрати для звітування? Чи будуть штрафи за помилки або несвоєчасне звітування? Як заповнювати розділи декларації?
Форма декларації, за якою звітуємо за 2020 рік
Нагадаємо, що з 01.01.2021 р. діє нова єдина форма декларації з єдиного податку та ЄСВ, затверджена наказом Мінфіну від 09.12.2020 р. №752. Але цю нову форму звітності фізособам-«єдинникам» I та II груп слід буде використовувати для звітування за 2021 рік.
За 2020 рік ще звітують за старою формою, затвердженою наказом Мінфіну від 19.06.2015 р. №578.
Як подати декларацію?
Податкова декларація платника єдиного податку — фізичної особи — підприємця подається за вибором платника податків відповідно до п. 49.3 ПКУ в один із таких способів:
— особисто платником податків або уповноваженою на це особою;
— надсилається поштою з повідомленням про вручення та описом вкладення;
— засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.
Але через карантин податківці рекомендують подавати звітність в електронному вигляді. Вхід до Електронного кабінету здійснюється за адресою: https://cabinet.tax.gov.ua, а також через офіційний вебпортал ДПС. У відкритій частині Електронного кабінету у розділі «Допомога» розміщено покрокову допомогу щодо створення електронних документів за допомогою режиму «Введення звітності».
Якщо такої можливості немає, то або поштою, або особисто до ДПI, але тоді, можливо, слід буде заздалегідь записуватися в чергу на подання.
Нагадуємо, що в електронному вигляді фізособи-«єдинники» подають декларацію саме за кодом форми F0103404 (річна — для платників єдиного податку першої та другої груп).
Коли звітують «єдинники» I та II груп?
За п. 296.2 ПКУ платники єдиного податку першої та другої груп подають до ДФС декларацію у строк, установлений для річного звітного періоду. Тобто така декларація подається протягом 60 календарних днів після закінчення звітного періоду.
Тому за 2020 рік «єдинники» I та II груп подають декларацію до 1 березня 2021 року включно.
Штрафи за неподання або несвоєчасне подання декларації
Неподання (крім випадків, якщо податкова декларація не подається відповідно до п. 49.2 ПКУ) або несвоєчасне подання платником податків декларації тягне за собою накладення штрафу в розмірі 340 грн за кожне таке неподання або несвоєчасне подання. А за ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, — в розмірі 1020 грн за кожне таке неподання або несвоєчасне подання. Такі розміри штрафів передбачені п. 120.1 ПКУ.
Проте в період з 1 березня 2020 року до останнього календарного дня місяця завершення карантину (наразі до 28 лютого) не застосовуються штрафні санкції, передбачені п. 120.1 ПКУ у разі неподання платниками податків податкової звітності (крім ПДВ, акцизного податку, рентної плати) за податкові (звітні) періоди, граничні терміни подання яких припадали на цей період.
Отже, наразі за несвоєчасне подання декларації з єдиного податку фізособи-підприємці I та II груп відповідальності не несуть.
Якщо доходу в 2020 році не було, чи обов'язково подавати декларацію?
Податківці у роз'ясненні в ЗIР, підкатегорія 107.01.07, пояснюють, що фізособи-підприємці — платники єдиного податку, які не отримували протягом звітного періоду доходів та не мають об'єктів оподаткування, що підлягають декларуванню, не зобов'язані подавати податкову декларацію.
Основні правила заповнення декларації
За 2020 рік востаннє подаємо стару форму декларації. Вона єдина для підприємців-«єдинників» I, II та III груп. Декларацію заповнюють наростаючим підсумком з початку року.
Фізособи-«єдинники» заповнюють декларацію, використовуючи дані з Книги обліку доходів та Книги обліку доходів та витрат. Декларацію підписує сам підприємець або його представник за довіреністю.
Початок декларації для будь-якого підприємця аналогічний — він передбачає наведення персональної інформації та відомостей про те, за який звітний період подається декларація.
Розділ «Загальна інформація»:
рядок 01 — зазначають тип декларації «Звітна»;
рядок 02 — податковий (звітний період) «Рік» та «2020»;
рядок 03 — заповнюють тільки у разі подання уточнюючої податкової декларації;
рядок 04 — зазначають контролюючий орган, до якого подається декларація;
рядок 05 — прізвище, ім'я, по батькові фізособи-підприємця;
рядок 06 — податкову адресу (місце проживання) фізособи-підприємця;
рядок 07 — реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта.
Розділ I «Загальні показники підприємницької діяльності»:
рядок 08 — зазначають найбільшу чисельність працівників. Але з цієї кількості вилучають працівників, які перебувають у відпустці у зв'язку з вагітністю і пологами, а також для догляду за дитиною до досягнення нею 3 і 6 років, та працівників, призваних на військову службу під час мобілізації, на особливий період;
рядок 09 — зазначають види підприємницької діяльності, які здійснювалися фізичною особою — підприємцем у звітному періоді. Проставляють «Код згідно з КВЕД» та «Назва згідно з КВЕД». У цьому рядку слід фіксувати всі види КВЕДів, за якими здійснювалася діяльність у 2020 році. Зокрема, у разі подання звітності в електронному вигляді слід буде додати необхідну кількість рядків для зазначення всіх видів діяльності.
А далі йдуть показники отриманих доходів та самого єдиного податку. I ось їх кожна група «єдинників» відображає окремо.
Платники єдиного податку I — II груп в декларації відображають обсяг отриманого доходу та щомісячні авансові внески, визначені та сплачені за п. 295.1 ПКУ.
Для цього для I групи передбачено заповнення розділу II декларації, а для II групи — розділу III декларації. При цьому суму доходу показують цілком за звітний період (у цьому випадку — рік), а суми авансових платежів наводять із поділом за кварталами звітного року.
Річний дохід відображають двома рядками, залежно від ставки єдиного податку, яка до нього застосовується (чинна фіксована ставка відповідної групи або 15%). Усі види доходів, до яких «єдинники» I — II груп повинні застосовувати ставку єдиного податку 15%, наведені в п. 293.4 ПКУ.
Відображення в декларації доходів за ставкою 15%
Усі випадки застосування до отриманих доходів фізособами-«єдинниками» ставки 15%, як і наслідки порушення умов перебування на спрощеній системі оподаткування, ми розглядали в окремій статті в «ДК» №45/2018.
I група «єдинників» такі доходи має відобразити в рядку 02 розділу II, II група «єдинників» — у рядку 04 розділу III. Ці суми доходів також відображають у розділі V у рядку 08.
Суму нарахованого єдиного податку за ставкою 15% зазначають у рядках 09 та 12 розділу V.
Розділ II «Показники господарської діяльності для платників єдиного податку першої групи».
Зазначаються поквартально сплачені щомісячні авансові внески платниками єдиного податку першої групи.
Позаяк за місяць 2020 року «єдинник» I групи мав сплатити 210,20 грн, за квартал сума авансових платежів становила 630,60 грн — саме цей показник і слід зафіксувати у графі щодо кожного кварталу рядка «Щомісячні авансові внески, грн, коп.» розділу II.
Далі у рядку 01 зазначають обсяг доходу, отриманий фізособою-«єдинником» I групи за звітний період 2020 року (у грн з коп.). Це той дохід, з якого «єдинник» сплачував податок у фіксованому розмірі. Якщо ж він отримував доходи, наведені в п. 293.4 ПКУ, то загальну їх суму слід відобразити в рядку 02.
Фізособи-«єдинники» II групи заповнюють за таким самим алгоритмом розділ III.
Але в них суми квартальних авансових внесків будуть інші: 944,60 грн х 3 = 2833,80 грн.
Проте впродовж 2020 року через карантин деякі місцеві органи влади встановили зменшені ставки єдиного податку або звільняли на окремі місяці від сплати єдиного податку тих фізосіб-«єдинників» I та II груп, які не могли працювати в локдаун. Тому кожен ФОП матиме свою суму в цих рядках, залежно від того, чи потрапляв, чи ні під ці пільги.
Суму отриманих у 2020 році доходів відображають у рядках 03 та 04.
Чи треба відображати в декларації поповнення підприємцем власного рахунку обіговими коштами?
Нової позиції податківці не озвучують, тому вона й досі залишається фіскальною. Так, ще в IПК від 09.11.2017 р. №2561/П/99-99-13-01-02-14/IПК вони роз'яснювали: якщо фізособа-підприємець вносить на свій поточний рахунок у банку, відкритий для здійснення підприємницької діяльності, суму готівки, яка на момент внесення вже була відображена у Книзі обліку доходів, то в платіжному дорученні зазначає призначення платежу — виручка за певний період. Таким чином, ця виручка повторно не включається до доходу платника єдиного податку (і повторно не відображатиметься в декларації).
Тобто поповнення рахунку в межах загальної суми доходу за Книгою обліку податківцями не вважатиметься новим оподатковуваним доходом. А ось варто лише вийти за ці межі — вони наполягатимуть на тому, що цей дохід слід було зазначити в Книзі (зокрема, як безоплатно отриманий) і в декларації.
А про те, як підприємцеві внести кошти на власний рахунок, читайте у «ДК» №6/2021.
Чи відображати в декларації доходи, що не оподатковуються ЄП?
Перелік таких доходів насправді досить великий.
По-перше, це так звані пасивні доходи: у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізособі та використовується в її госпдіяльності.
По-друге, до неоподатковуваних доходів належать так звані транзитні суми за посередницькими договорами.
А ще не слід забувати про суми фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, отриманої та поверненої протягом 12 календарних місяців з дня її отримання, та суми кредитів.
Також у 2020 році багато фізосіб-підприємців через скрутне становище у зв'язку з карантином отримували окремі види державної допомоги.
Але зверніть увагу! Чинна форма декларації не передбачає рядків для відображення в ній неоподатковуваних доходів фізособи-підприємця.
Тож, хоча затвердженого Мінфіном порядку складання декларації з єдиного податку немає, наразі слід дотримуватися правила: в декларації показуємо лише ті суми доходу, з яких сплачується єдиний податок.
«Єдинники» I та II груп зазначають у рядку 08 розділу V «Визначення податкових зобов'язань по єдиному податку» тільки загальну суму доходу за звітний 2020 рік. Тобто до цього рядка переноситься сума доходу, зазначена у рядках 01 та 02 розділу II та/або у рядках 03 та 04 розділу III декларації відповідно.
Коли розраховуємося за декларованим податком
«Єдинники» I — II груп мають власні строки сплати податку (авансовими внесками), тож подання декларації та сплата єдиного податку для них не пов'язані між собою.
Але: за п. 295.7 ПКУ єдиний податок, нарахований за перевищення граничної суми (обсягу) доходу (який встановлений для певної групи п. 291.1 ПКУ), сплачується протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації за податковий (звітний) квартал.
Ганна РУСАНОВА, «Дебет-Кредит»