Уряд надав Мін'юсту можливість надсилати вимогу юрособам щодо сплати адмінштрафу за неподання інформації про бенефіціарів.
Уряд постановою від 20.01.2021 р. №34 вніс зміни до Порядку здійснення Міністерством юстиції контролю за діяльністю у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень і державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 грудня 2016 р. №990. Вони діють з 22 січня.
У Порядку з'явився новий пункт 5-1. Ним встановлено дії Мін'юсту у разі виявлення під час контролю за діяльністю у сфері держреєстрації фактів неподання юрособою держреєстратору інформації про кінцевого бенефіціарного власника юрособи.
Зокрема, Мін'юст рекомендованим листом інформує про це керівника відповідної юрособи або особу, уповноважену діяти від імені такої юрособи (виконавчого органу).
У цьому листі буде вимога до такої особи звернутися у місячний строк до Мін'юсту для складення протоколу про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 6 ст. 166-11 КУпАП.
Нагадаємо, що за цією нормою КУпАП неподання або несвоєчасне подання державному реєстратору інформації про кінцевого бенефіціарного власника юрособи або про його відсутність чи документів для підтвердження відомостей про кінцевого бенефіціарного власника юрособи тягне за собою накладення штрафу на керівника юрособи або особу, уповноважену діяти від імені юрособи (виконавчого органу), від 17000 грн до 51000 грн.
Штрафи є, а чи є порушення?
Наразі Мін'юст ще не має права застосовувати ці види штрафів та надсилати вимоги щодо відсутності інформації про бенефіціарів в ЄДР.
Адже така інформація має подаватися до ЄДР лише разом із формою структури власності, яку ще й досі не затверджено.
Протягом трьох місяців з дня набрання чинності наказом про затвердження форми та змісту структури власності всі юрособи мають подати/уточнити/оновити інформацію про кінцевих бенефіціарних власників. Коли ж це буде?
Ще 27 липня 2020 року Мінфін повідомив, що відбулася робоча нарада з питань затвердження форми та змісту структури власності юридичних осіб. Але лише 1 лютого 2021 року проєкт наказу так з'явився на сайті Мінфіну.
Після прийняття наказ має пройти всі стадії реєстрації та офіційного опублікування. I лише після цього він набере чинності та дасть старт компанії з оновлення інформації про власників в ЄДР (реєстрації кінцевих бенефіціарів та подання структури власності).
Тобто станом на день підписання цього номера «ДК» до друку у юросіб ще не виникло обов'язку подавати відомості до ЄДР. I відповідно Мін'юст не має права штрафувати юросіб за неподання такої інформації.
Iнші зміни — як перевірятимуть держреєстраторів
Постановою №34 встановлено, що контроль за діяльністю у сфері держреєстрації здійснюється також шляхом:
— спецперевірки діяльності держреєстратора в реєстрах щодо осіб, які до призначення на посаду держреєстратора або на іншу посаду, що передбачає виконання функцій держреєстратора (далі — посада державного реєстратора), перебували на посаді держреєстратора в іншого суб'єкта держреєстрації;
— тестування на знання законодавства у сфері держреєстрації осіб, які мають намір виконувати функції держреєстратора та не перебували на посаді держреєстратора у певного суб'єкта держреєстрації.
Постановою №34 прописано й саму процедуру спецперевірки держреєстраторів.
Ганна РУСАНОВА, «Дебет-Кредит»