У 2025 році роботодавцям не треба подавати окремого звіту про те, скільки осіб з інвалідністю вони працевлаштували, та рахувати в ньому суму штрафу, яку треба сплатити за невиконання нормативу. Але правила виконання нормативу та сплати штрафу у разі його невиконання зберігаються! Докладно про це ми написали в статті «Працевлаштування осіб з інвалідністю — 2025» в «ДК» №02/2025.
Проте у 2026 році все може змінитися через ухвалення Закону №4219 (він наразі перебуває на підписі у Президента)! Про те, які зміни відбудуться у 2026 році, ми написали в «ДК» №06/2025 у статті «Зміни у працевлаштуванні осіб з інвалідністю: аналіз Закону №4219» та в двох статтях у «ДК» №07/2025.
А зараз повернемося у 2025 рік, коли штрафуватимуть за невиконання нормативу в 2024 році.
Хто та як має виконати норматив?
Як і раніше, виконувати норматив повинні були роботодавці. А саме: підприємства, установи, організації, зокрема підприємства, організації громадських об’єднань осіб з інвалідністю, фізособи, які використовують найману працю. Причому незалежно від їх форми власності та системи оподаткування. Також цей обов’язок поширюється на ФОПів-роботодавців.
Не потрібно було виконувати норматив лише:
— роботодавцям з кількістю найманих працівників до 8 осіб (рахуємо, як і раніше, в середньому за календарний рік);
— представництвам іноземних компаній, які не є юрособами.
Норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю встановлено у розмірі:
— одне робоче місце — якщо у роботодавця працює від 8 до 25 осіб;
— 4% середньооблікової кількості штатних працівників — якщо кількість працівників перевищує 25 осіб (тобто 26 і більше).
Виконанням нормативу вважається працевлаштування осіб з інвалідністю:
а) для яких місце роботи є основним. Тому сумісники до нормативу не враховуються (внутрішні сумісники зараховуються до виконання нормативу лише за основним місцем роботи);
б) інвалідність яких підтверджено:
— копією довідки до акта огляду МСЕК,
— копією пенсійного посвідчення або посвідчення одержувача державної соцдопомоги, що виплачується замість пенсії.
Який документ підтверджує встановлення інвалідності в 2025 році?
Цю тему ми докладно розглянули в поточному номері «ДК» в статті «Застосування ставки ЄСВ 8,41% у 2025 році».
Чи впливає група інвалідності на виконання нормативу?
У 2025 році на зарахування до нормативу не впливає:
— група інвалідності, яку встановлено особі;
— режим роботи такої особи на підприємстві (повний чи неповний робочий час);
— коли саме особі було встановлено інвалідність (до її працевлаштування на підприємство чи вже коли вона перебувала у трудових відносинах).
Який розмір штрафу?
Сам розмір штрафу, як і раніше, залежить від загальної кількості працівників та від кількості непрацевлаштованих осіб з інвалідністю. Усі ці показники братимуться в середньому за рік, тож працевлаштувати особу з інвалідністю у грудні для виконання нормативу буде недостатньо.
Так, для роботодавців, у яких працює від 8 до 15 осіб, розмір штрафу за робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте нею, визначається в розмірі половини середньої річної зарплати працівників.
Для решти роботодавців (тобто якщо у них працює понад 15 осіб) штраф буде у розмірі цілої середньої річної зарплати працівників.
Таким чином, за кожну непрацевлаштовану особу з інвалідністю, яку роботодавець не найняв усупереч нормативу, треба буде сплатити зазначений вище штраф. Що більше порушення нормативу — то більші будуть штрафні санкції.
Наприклад, у вас у середньому за рік працює 10 працівників, середня річна зарплата яких становить 150 000 грн (на одного працівника). Ви мали працевлаштувати 1 особу з інвалідністю, але не зробили цього (чи зробили це надто пізно, скажімо у листопаді 2024 року, тож цілого числа в середньому за рік не виходить). Тоді ви маєте сплатити штраф: 150 000 : 2 = 75 000 грн.
А якщо у вас працюють 100 працівників, середня річна зарплата яких становить 200 000 грн, то ваш норматив: 100 х 4% = 4 особи. Ви працевлаштували тільки одну особу з інвалідністю, тож за 3 особи вам доведеться заплатити штраф: 200 000 х 3 = 600 000 грн.
Просто колись розмір таких штрафних санкцій визначали самі роботодавці. А останні три роки розмір штрафу визначає Фонд соцзахисту осіб з інвалідністю.
Як Фонд накладає штраф?
За Законом №875 Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю щороку до 10 березня в автоматизованому режимі з використанням даних Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування та Централізованого банку даних з проблем інвалідності визначає підприємства, установи й організації, у тому числі підприємства, організації громадські об’єднання осіб з інвалідністю, фізосіб, які використовують найману працю, які у попередньому році не забезпечили виконання нормативу робочих місць, та надсилає їм розрахунок сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв’язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за попередній рік.
Розрахунок надсилається у формі електронного документа через електронні кабінети підприємств е-порталу Пенсійного фонду України у затвердженій формі. Тобто кожному роботодавцю треба самостійно дізнатися про нараховані штрафи через е-портал послуг ПФУ.
Зверніть увагу! У разі зміни до 31 березня показників за попередній рік у Державному реєстрі загальнообов’язкового державного соціального страхування, що впливають на визначену суму адміністративно-господарських санкцій, Фонд соцзахисту осіб з інвалідністю до 10 червня формує та надсилає уточнений розрахунок сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв’язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за попередній рік. Але зміна показників у Державному реєстрі загальнообов’язкового державного соціального страхування після 31 березня не призводить до зміни сум адміністративно-господарських санкцій, які визначені у відповідному розрахунку або уточненому розрахунку.
ПФУ надсилатиме розрахунки через е-кабінети підприємств, установ та організацій, ФОПів, які використовують найману працю, на вебпорталі електронних послуг ПФУ протягом п’яти календарних днів з дня їх одержання від Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю.
Інформацію про дату і час надсилання розрахунків ПФУ надає в електронному вигляді у формі квитанцій протягом трьох робочих днів з дня їх надсилання.
Як на сайті е-послуг ПФУ перевірити нараховані штрафи?
За допомогою електронного цифрового підпису співробітника юрособи або ФОПа потрібно зайти на портал послуг та знайти розділ «Документи». У ньому є розділ документів — «Адміністративно-господарські санкції». Ось у цьому розділі і зазначатиметься відповідна інформація щодо штрафу.
У який строк потрібно сплатити штраф?
Сплатити штраф за надісланим розрахунком треба до 15 квітня (ст. 20 Закону №875).
Жодних пільг на час воєнного стану у Законі №875 не прописано. Тому не забувайте, що порушення термінів сплати штрафу тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи зі 120% річних облікової ставки НБУ, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
У разі несплати штрафу або пені чи неможливості їх сплати за рішенням суду їх стягнення у примусовому порядку може бути звернено на майно підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських об’єднань осіб з інвалідністю, фізособи, яка використовує найману працю, в порядку, передбаченому законом.
Не згодні зі штрафом — оскаржуйте!
Попри відсутність у самому Законі №875 порядку вирішення спорів з Фондом осіб з інвалідністю, це не означає, що роботодавці не мають права звернутися до територіальних відділень Фонду для оскарження та надати всю необхідну інформацію на підтвердження виконання нормативу або для зменшення суми штрафу.
Для оскарження потрібно врахувати таке:
1) оскаржити розраховану Фондом суму штрафних санкцій можна двома шляхами: в адміністративному і в судовому порядку;
2) адміністративний порядок передбачає подання скарги протягом 30 днів з дати появи в електронному кабінеті на вебпорталі ПФУ розрахунку про штрафні санкції (ст. 78, 80 Закону №2073);
3) позаяк розрахунки здійснюють територіальні відділенняи Фонду осіб з інвалідністю (вони ж звертаються до суду за стягненням несплачених штрафних санкцій), то скаргу можна подавати до органу вищого рівня — самого Фонду осіб з інвалідністю (орган вищого рівня визначається відповідно до вимог ст. 79 Закону №2073);
4) проходження адміністративної процедури оскарження не скасовує права роботодавця на звернення до суду. Ба більше, оскаржувати рішення вищого органу Фонду можна тільки в суді (у строк за ч. 4 ст. 122 КАС Украни). Тобто якщо пощастить, то проблему буде вирішено швидко в адміністративному порядку, а якщо ні, — доведеться чекати на рішення суду (до якого має право звернутися як Фонд, так і сам роботодавець).
У будь-якому разі у роботодавців залишається можливість не проходити процедуру адміністративного оскарження й одразу заперечити законність розрахунку в суді за позовами до територіальних відділень Фонду осіб з інвалідністю про стягнення суми штрафних санкцій.