• Посилання скопійовано

Допомога від USAID АГРО та FAO: відображаємо в декларації ФОПа групи 2 за 2024 рік

Підприємці у 2024 році могли отримати кілька видів допомоги, як із бюджету України, так і від іноземних організацій. Йдеться про допомогу для підтримки провадження ними підприємницької діяльності! Чи треба і як показувати таку допомогу в річній декларації ФОПа групи 2?

Візьмімо для розгляду такий приклад.

ФОП — платник єдиного податку групи 2 у 2024 році отримав: гуманітарну допомогу (рукави для тимчасового зберігання зерна) від ФАО; мінеральні добрива за програмою USAID АГРО; добрива за програмою USAID «Врожай»; кошти, передбачені у державному бюджеті для державної підтримки сільськогосподарських товаровиробників на 1 га. Як врахувати ці доходи для складання декларації платника ЄП?

Нагадаємо: доходом ФОПа — платника ЄП є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій), матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пп. 292.3 ПКУ.

Але до складу доходу ФОПа — платника єдиного податку не включаються суми коштів цільового призначення, що надійшли від Пенсійного фонду та інших фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування, з бюджетів або державних цільових фондів, у тому числі в межах державних або місцевих програм (пп. 4 п. 292.11 ПКУ).

Гуманітарна допомога (рукави для тимчасового зберігання зерна) від FAO.

Гуманітарна допомога — це цільова адресна безоплатна допомога у грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги чи добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами з мотивів гуманності отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують допомоги у зв’язку із соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, скрутним фінансовим становищем, запровадженням воєнного або надзвичайного стану, виникненням надзвичайної ситуації або тяжкою хворобою конкретної фізособи, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту (ст. 1 Закону «Про гуманітарну допомогу» від 22.10.1999 №1192-XIV).

Тому, на нашу думку тут спрацьовує п. 292.3 ПКУ: безоплатно отримані товари (рукави) є доходом ФОПа на дату отримання за ціною, визначеною на рівні не нижче від звичайної ціни.

Зазвичай звичайна ціна — це ціна товарів, визначена сторонами договору, якщо інше не встановлено ПКУ (пп. 14.1.71 ПКУ). Але якщо в документах на передачу рукавів їх ціна не зазначена, доведеться провести їх оцінювання, щоб установити ринкову ціну. Вона й буде базою оподаткування в такому випадку.

Мінеральні добрива за програмами USAID АГРО та USAID «Врожай».

Програма видачі добрив є частиною діяльності Програми USAID АГРО у межах Ініціативи AGRI-Україна. Заявка на них подається через Державний аграрний реєстр (далі — ДАР). Звертаємо увагу, що в ДАР при заповненні заявки визначено тип програми «Міжнародна гуманітарна допомога».

Отже, і в цьому разі оподатковуватимуться добрива за аналогією з гуманітарною допомогою від FAO: застосовуємо п. 292.3 ПКУ і визнаємо дохід у сумі звичайної (ринкової) вартості добрив.

Бюджетна субсидія на одиницю оброблюваних угідь сільгосппризначення.

А ось тут буде інакше.

Кошти Укрдержфондом надаються у вигляді бюджетної субсидії на одиницю оброблюваних угідь сільськогосподарського призначення (1 гектар) для провадження сільськогосподарської діяльності за бюджетною програмою «Підтримка фермерських господарств та інших виробників сільськогосподарської продукції» (пп. 7 Постанови №918 від 16.08.2022).

Тобто ці кошти є цільовим бюджетним фінансування для платника ЄП.

Щодо таких коштів у ПКУ є пряма норма: суми коштів цільового призначення, що надійшли від бюджетів або державних цільових фондів, у тому числі у межах державних або місцевих програм, не є доходом ФОПа (пп. 4 п. 292.11 ПКУ).

Висновки:

— гуманітарна допомога від USAID АГРО, FAO, отримана товарами, є доходом ФОПа відповідно до п. 292.3 ПКУ. Їх за звичайною (ринковою) ціною треба показати у декларації як оподатковуваний дохід звітного року;

— кошти, отримані за бюджетною програмою «Підтримка фермерських господарств та інших виробників сільськогосподарської продукції», не є доходом ФОПа і не відображаються у його звітності.

Автор: Пантюхова Анна

До змісту номеру