• Посилання скопійовано

Що нового

ВЛК для обмежено придатних до 5 червня

! Роботодавцям і військовозобов’язаним працівникам

13 лютого Президент підписав, а 14 лютого офіційно опубліковано в «Голосі України» Закон від 12.02.2025 №4235-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист».

Ним викладено в новій редакції пункт 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №3621-ІХ. А саме: встановлюється, що громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом (крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю), з дня набрання чинності цим законом зобов’язані до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби (раніше був встановлений строк до 04 лютого 2025 року).

Такі громадяни будуть зобов’язані самостійно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки або через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.

Закон від 12.02.2025 №4235-IX
чинний з 15.02.2025


Зміни щодо міжбанківських платіжних операцій

! Банкам

НБУ оновив порядок виконання міжбанківських платіжних операцій в Україні в національній валюті.

Метою оновлення є унормування особливостей виконання миттєвого кредитового переказу, що виконується через систему електронних платежів Національного банку України (далі — СЕП).

Зокрема, регулятор:

— унормував поняття «миттєвий кредитовий переказ СЕП» (далі — миттєвий переказ СЕП);

— визначив порядок прийняття і виключення учасників миттєвого переказу СЕП;

— врегулював особливості виконання миттєвого переказу СЕП;

— уточнив технологію виконання Національним банком України примусового, безспірного та договірного списання коштів банку з його кореспондентського рахунку засобами СЕП;

— визначив особливості виконання миттєвого переказу СЕП небанківськими надавачами платіжних послуг через банк, який є учасником миттєвого переказу СЕП.

Постанова Правління НБУ від 06.02.2025 №11
чинна з 07.02.2025


Зміни щодо послуг миттєвого кредитового переказу

! Банкам

Національний банк України визначив особливості виконання надавачами платіжних послуг миттєвого кредитового переказу.

Така платіжна операція передбачена змінами до Закону України «Про платіжні послуги», що набрали чинності 08 листопада 2024 року.

Так, Національний банк передбачив, що послуга з виконання миттєвого кредитового переказу повинна надаватися користувачу 24 години на добу та в будь-який календарний день. Виконуватися миттєвий кредитовий переказ в платіжній системі повинен відповідно до її правил та з дотриманням вимог законодавства про платіжні послуги.

Послуга з виконання миттєвого кредитового переказу повинна надаватися користувачу надавачем платіжних послуг 24 години на добу та в будь-який календарний день.

Надавач платіжних послуг, який надає користувачу послугу з виконання кредитового переказу, зобов’язаний забезпечити:

— надання користувачу послуги з виконання миттєвого кредитового переказу з дотриманням вимог та обмежень, визначених законодавством України.

— щоб рахунки користувачів, доступні для кредитових переказів, були доступними для миттєвих кредитових переказів.

Виконання миттєвого кредитового переказу в платіжній системі здійснюється відповідно до правил такої платіжної системи з дотриманням вимог Закону про платіжні послуги та Інструкції.

Надавач платіжних послуг платника зобов’язаний надати право платнику на його вимогу та на власний розсуд встановити ліміт максимальної суми коштів, яка може бути надіслана платником із використанням миттєвого кредитового переказу. Ліміт може бути встановлений як на день (або на інший період, узгоджений між надавачем платіжних послуг та платником), так і на платіжну операцію.

Ліміт на платіжну операцію не може перевищувати ліміту платіжної операції, встановленого Національним банком.

Постанова Правління НБУ від 07.02.2025 №14
чинна з 11.02.2025


Зміни до НП(С)БО 1 та НП(С)БО 25

! Юрособам

Мінфін змінив норми НП(С)БО 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності» та НП(С)БО 25 «Спрощена фінансова звітність».

Зокрема, термін «національне положення (стандарт) бухгалтерського обліку» приведено у відповідність до Закону про бухоблік та уточнено визначення такого показника фінзвітності, як собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг) мікропідприємствами.

У НП(С)БО 25 уточнено, що у статті «Собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг)» наводиться виробнича собівартість реалізованої продукції (робіт, послуг) та/або собівартість реалізованих товарів, визначена відповідно до НП(С)БО 16 «Витрати».

Наказ Мінфіну від 23.01.2025 №29
набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
Станом на 19.02.2025 не опублікований


Зміни до Порядку надання грантіввід Мінекономіки

! Переробним підприємствам, ФОПам

Мінекономіки затвердило зміни до Порядку проведення оцінювання заяв, критеріїв оцінювання та необхідної кількості балів (оцінки) для прийняття рішень щодо надання грантів на створення або розвиток переробних підприємств.

Також затверджено форми договору про надання гранту та кінцевих строків подання заяв та граничної суми грантів.

Уточнено, що Мінекономіки приймає рішення, які оформлюються наказом Мінекономіки, про:

затвердження переліку фізичних осіб, фізичних осіб — підприємців та суб’єктів господарювання, які набрали необхідну кількість балів для отримання грантів;

відмову в наданні грантів;

надання грантів;

розгляд заяв у наступному періоді.

Рішення про надання грантів приймається в межах помісячних бюджетних асигнувань, передбачених планом асигнувань (за винятком надання кредитів з бюджету) загального фонду бюджету та/або планом спеціального фонду бюджету (за винятком власних надходжень бюджетних установ та відповідних видатків) на відповідний бюджетний період.

Гранична сума грантів збільшується на суму невикористаної суми грантів у межах передбаченого фінансування за попередніми кінцевими строками подання заяв. Про прийняте рішення Мінекономіки інформує уповноважений банк шляхом надсилання копії відповідного наказу Мінекономіки.

Про прийняте рішення про надання або відмову в наданні гранту отримувача повідомляє уповноважений банк шляхом надсилання листа на адресу електронної пошти, зазначену в заяві.

Мінекономіки перераховує кошти уповноваженому банку, а уповноважений банк забезпечує супровід видаткових операцій отримувача відповідно до вимог цього Порядку.

Наказ від 03.02.2025 №878
чинний з 14.02.2025


Безпека на транспорті оцифровується: схвалено запуск проєктує Інспектор

! Власникам і користувачам транспортних засобів

Уряд затвердив запуск проектує Інспектор. Зміст проєкту полягатиме у цифровізації процедури проведення перевірки та фіксації її результатів за допомогою заздалегідь затверджених питань та механізмів перевірки.

Постанова передбачає можливість цифровізації проведення рейдових перевірок інспекторами ДСБТ. Фактично, йдеться про «чек-ліст» проведення перевірки, якого має дотримуватись інспектор. У свою чергу Мінрозвитку затвердить вичерпний перелік питань, за якими перевіряються транспортні засоби під час рейдових перевірок. Відповідно, цифровізація процедури дозволить інспектору перевіряти заздалегідь визначені параметри та питання. Це у свою чергу мінімізуватиме корупційні ризики та можливості для зловживань.

Перевізнику та водію така процедура теж дасть можливість переконатись у прозорості перевірки. Окрім цього, йдеться про зменшення часу на перевірку та відповідно забезпечення дієвого контролю за роботою посадових осіб.


Затверджено зразки документів для набуття громадянства України

! Усім

МВС наказом затвердило форми:

1) Декларації про відмову від іноземного громадянства особи, яка в установленому законодавством України порядку уклала контракт на проходження військової служби у Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту або Національній гвардії України;

2) Декларації про відмову від іноземного громадянства для другого з подружжя;

3) Декларації про відмову від іноземного громадянства для другого з подружжя особи, яка в установленому законодавством України порядку проходила військову службу за контрактом у Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту або Національній гвардії України та загинула при виконанні службових обов’язків;

4) Декларації про відмову від іноземного громадянства особи, яку визнано біженцем або якій надано притулок в Україні;

5) Декларації про відмову від іноземного громадянства особи, яка в установленому законодавством України порядку проходить/проходила військову службу за контрактом у Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту або Національній гвардії України та нагороджена державною нагородою України;

6) Декларації про відмову від іноземного громадянства особи, яка має визначні заслуги перед Україною або прийняття якої до громадянства України становить державний інтерес для України;

7) Декларації про відмову від іноземного громадянства особи, яка отримала посвідку на тимчасове проживання на підставі частин двадцятої, двадцять четвертої статті 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»;

8) Декларації про відмову від іноземного громадянства особи, яка зазнала переслідувань;

9) Декларації про відмову дитини від іноземного громадянства;

10) Зобов’язання про складання іспитів з основ Конституції України, історії України та на рівень володіння державною мовою.

Наказ МВС від 24.01.2025 №44
набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
Станом на 19.02.2025 не опублікований


НБУ визначив критерії бронювання працівників для страховиків ОСЦПВ

! Роботодавцям в сфері страхування

НБУ встановив критерій визначення установ, які мають важливе значення для галузей національної економіки, у сфері обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.

Згідно з цим критерієм установа є єдиним об’єднанням страховиків, які здійснюють страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, що здійснюється відповідно до Закону «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів», за шкоду, заподіяну третім особам.

Постанова НБУ від 11.02.2025 №17
чинна з 12.02.2025


Правила торговельного обслуговування

! СГ в сфері торгівлі

Нові правила торговельного обслуговування, які затвердив Уряд, визначають загальні умови до торговельного обслуговування та встановлюють умови здійснення суб’єктами господарювання торговельної та виробничо-торговельної діяльності, а також основні вимоги до торговельних приміщень.

Режим роботи торговельних приміщень встановлюється суб’єктом господарювання самостійно, крім торговельних приміщень, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, режим роботи яких встановлюється виконавчими органами сільських, селищних, міських рад.

Режим роботи закладу громадського харчування, який обслуговує споживачів на підприємствах, в установах та організаціях, встановлюється суб’єктом господарювання за домовленістю з їх адміністрацією.

Суб’єкт господарювання зобов’язаний дотримуватися встановленого режиму роботи.

У разі тимчасового припинення роботи торговельного приміщення для проведення санітарних заходів, ремонту, технічного переобладнання чи інших робіт суб’єкт господарювання зобов’язаний інформувати споживача не менш як за три дні до тимчасового припинення роботи, про дату та строк, протягом якого не здійснюватиметься діяльність.

Суб’єкт господарювання має забезпечити:

— відповідність торговельного приміщення гігієнічним вимогам та пожежної безпеки, а технічного стану торговельного приміщення та прилеглої до нього території, устаткування — вимогам нормативно-правових актів щодо зберігання, виробництва та продажу товарів, харчових продуктів та/або вироблених харчових продуктів, а також охорони праці;

— наявність куточка споживача, в якому розміщується інформація про найменування суб’єкта господарювання, його місцезнаходження, номери телефонів, офіційні вебсайти державних органів та органів місцевого самоврядування, що здійснюють захист прав споживачів, дату видачі та строк дії ліцензії (за наявності) на право оптової чи роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, яка ліцензується відповідно до Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», або розміщення на будь-якому доступному місці QR-коду із зазначеною інформацією. У разі розміщення QR-коду, суб’єкт господарювання зобов’язаний на вимогу споживача надати для ознайомлення таку інформацію у паперовій формі;

— усунення перешкод для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення;

— відведення на майданчиках для паркування (за наявності) не менш як 10 відсотків загальної кількості (але не менш як одне місце) місць для безоплатного паркування транспортних засобів, якими керують особи з інвалідністю або водії, які перевозять осіб з інвалідністю (поблизу входу до будівель і споруд, але не далі ніж 50 м), з позначенням таких місць відповідними дорожніми знаками або дорожньою розміткою з піктограмами міжнародного символу доступності відповідно до Правил дорожнього руху;

— супровід осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення (на їх прохання), зокрема з порушеннями зору, слуху, осіб, які користуються технічними та іншими засобами реабілітації;

— позачергове обслуговування осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та осіб, які їх супроводжують;

— сповіщення про надзвичайну ситуацію через пристрої, адаптовані для сприйняття усіма особами з інвалідністю;

— доступність вебсайтів (за наявності) відповідно до вимог, визначених ДСТУ E №301 549:2022 (E №301 549 V3.2.1 (2021-03), IDT) «Інформаційні технології. Вимоги щодо доступності продуктів та послуг ІКТ».

Постанова КМУ від 11.02.2025 №144
набирає чинності після закінчення війни.
Її офіційно опубліковано 13.02.2025


Критерії для бронювання підприємств водного господарства

! Роботодавцям в сфері водного господарства

Міндовкілля затвердило Критерії з визначення підприємств, установ та організацій, які мають важливе значення для національної економіки у галузі розвитку водного господарства, управління, використання та відтворення поверхневих водних ресурсів в особливий період.

Підприємства, установи та організації, що належать до сфери управління Держводагентства, визначаються такими, що мають важливе значення для національної економіки, якщо вони відповідають хоча б одному із установлених критеріїв.

Наказ від 29.01.2025 №151
набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
Станом на 19.02.2025 не опублікований


Нові критерії для бронювання від КМВА

! Роботодавцям в Києві

Київська міська військова адміністрація розпорядженням затвердила нові Критерії, за якими здійснюється визначення підприємств, установ, організацій, які мають важливе значення для забезпечення потреб територіальної громади міста Києва в особливий період.

Визначення підприємств, установ, організацій, які мають важливе значення для забезпечення потреб територіальної громади міста Києва в особливий період, здійснюється з урахуванням вимог Критеріїв та порядку, за якими здійснюється визначення підприємств, установ та організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період, затверджених постановою КМУ від 27.01.2023 №76, та за умови їх відповідності одному або декільком з цих Критеріїв, наведених у пунктах 1-19.

Розпорядження КМВА від 10.02.2025 №41
чинне з 10.02.2025

Автор: Русанова Ганна

До змісту номеру