Про те, як підтвердити статус працівника з інвалідністю у 2025 році, ми докладно розповіли в статті за посиланням.
Але запитання до ДПСУ і далі надходять, і податківці на них відповідають. Відповідають, звісно, у межах своїх функцій, а саме: щодо ставки ЄСВ, яку застосовувати щодо доходів працівників. Один із прикладів — коментована ІПК (див. ІПК ДПСУ від 09.05.2025 №2537/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК у «ДК» №20/2025).
Ситуація у листі від роботодавця
Роботодавець у зверненні повідомив, що має найманих працівників, які є особами з інвалідністю. Але це не постійна інвалідність, а та, що потребує регулярного підтвердження. Документом, який доводить статус особи з інвалідністю наразі у цих працівників, є довідка від МСЕК. Повторний огляд цим працівникам було призначено на період з 01.01.2025 до 30.06.2025.
Тож роботодавець просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:
1. Чи має право роботодавець застосовувати пільгову ставку ЄСВ (8,41%) до зарплати працівника з інвалідністю, якщо формально строк дії довідки МСЕК закінчився у період з 01.01.2025 до 30.06.2025; але інвалідність такій особі вважається продовженою до 01.07.2025 згідно із Законом №4170; нового документа про інвалідність працівник ще не має?
2. Чи є в такому разі відсутність чинної довідки МСЕК підставою для застосування загальної ставки єдиного внеску (22%), навіть якщо інвалідність фактично не припинялась, а продовжена нормативно?
Давайте з’ясовувати, що має на увазі роботодавець, і почитаємо відповідь податківців.
Довідка МСЕК — документ чи вже не документ?
Річ у тім, що в Україні відбулася певна реформа щодо медоглядів. МСЕК скасували, натомість запровадили експертні команди. Це якщо дуже коротко і щоб не повторювати те, що зазначено в цій статті.
При цьому законодавці вирішили так:
Особам з інвалідністю, повторний огляд яких був призначено з 1 січня 2025 року, але які не змогли його своєчасно пройти, строк інвалідності продовжується до дати прийняття рішення за результатами проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, але не довше ніж до 1 липня 2025 року.
Тобто незалежно від того, який строк дії довідки МСЕК, інвалідність до 1 липня для таких фізосіб під сумнів не ставиться. А те, що працівник принаймні мав інвалідність, підтверджує довідка МСЕК щодо його переднього медогляду.
А як щодо ставки ЄСВ 8,41%?
А ось тут — як завжди, до підзаконного нормативного акта змін внести не встигли. Відповідно до абзацу 8 пп. 5 п. 2 розділу ІІІ Інструкції №449, яка регулює нарахування ЄСВ, прострочена довідка МСЕК — не документ.
Нарахування ЄСВ у розмірі 8,41% здійснюється з дати встановлення групи інвалідності (але не раніше одержання завіреної копії довідки до акта огляду в медико-соціальній експертній комісії (далі — МСЕК) та закінчується датою припинення інвалідності.
Щоправда, є й інший підзаконний нормативний акт. Проте складений він був не під Закон про ЄСВ, а під Закон №875, тобто щодо підтвердження статусу особи з інвалідністю. Це Постанова №1338, в якій сказано:
Документи, рішення, ухвалені МСЕК, документи, видані на підставі цих рішень, є чинними, прирівнюються до рішень експертних команд, документів, виданих на підставі рішень експертних команд (у тому числі витягів з рішень), та продовжують бути підставами для оформлення або продовження надання особам з інвалідністю статусів, пільг, пенсій, допомог, компенсацій, надбавок, інших соціальних гарантій тощо, на весь строк дії довідки до акта огляду МСЕК до проведення планового оцінювання повсякденного функціонування особи експертними командами.
Проте у ситуації, коли строк дії довідки формально закінчився, але інвалідність продовжена законом, а не довідкою, постає питання щодо правомірності застосування пільгової ставки ЄСВ (8,41%).
Що сказали податківці
А податківці традиційно розвели руками.
З одного боку, вони чітко наголосили що:
ставка єдиного внеску у розмірі 8,41% застосовується роботодавцем до суми нарахованої зарплати, нарахованої на користь працівника, який є особою з інвалідністю, за умови підтвердження таким працівником свого статусу.
З іншого боку, вони заявили, що питання про те, як нині підтвердити цей статус, не в їхній компетенції.
ДПСУ каже:
позаяк проведення експертизи з оцінювання повсякденного функціонування особи, ухвалення відповідного рішення експертної команди, терміну дії довідки МСЕК тощо належить до сфери охорони здоров’я, то з метою підтвердження строку дії довідки МСЕК відповідно до Постанова №1338 доцільно звернутися до Міністерства охорони здоров’я України.
При цьому позиція МОЗ відома, проте податківці про неї в консультаціях чомусь не згадують.
А що каже МОЗ
Міністерство охорони здоров’я України на своїй сторінці розмістило розлоге роз’яснення щодо нових правил підтвердження інвалідності у 2025 році.
Наголосимо на найважливішому:
— якщо працівник має безстроковий статус (тобто інвалідність установлено довічно), у такому разі проходити оцінювання не потрібно. Зберігають чинність усі права, документи, виплати, пільги, соціальні послуги та відстрочки. Повторне оцінювання можливе виключно за бажанням особи з інвалідністю або за рішенням суду;
— решті працівників з інвалідністю треба оновити документи у першому півріччі 2025 року. Тобто термін повторного огляду продовжено на 6 місяців від початку впровадження оцінювання з повсякденного функціонування, як і відповідні права, виплати й гарантії.
Наприклад, якщо повторний огляд було призначено на 10.03.2025, то строк для проходження продовжено до 30.06.2025.
Додамо, що це, на нашу думку, означає: довідка МСЕК, строк дії якої мав закінчитися 10.03.2025, завдяки змінам діє до 30.06.2025 (включно). Або ж, якщо працівник пройшов оцінювання раніше, наприклад 30.04.2025, — то до дати проходження оцінювання (30.04.2025). Далі інвалідність вже підтверджує витяг;
— якщо з поважних причин працівники не змогли раніше пройти повторний огляд протягом 2022 — 2024 рр., керуючись відповідною нормою в законодавстві, то повторний огляд та оцінювання (два в одному!) потрібно буде пройти:
- чоловікам 25 — 60 років з 2 або 3 групою інвалідності — до 1 листопада 2025 року;
- решті пацієнтів — до 1 квітня 2026 року.
І це — важливе зауваження. Річ у тім, що не всі особи з інвалідністю могли пройти МСЕК протягом дії воєнного стану. Зокрема, через те, що виїхали за кордон і не мали змоги повернутися в Україну. Але деякі з них й надалі працюють на українських роботодавців дистанційно.
Раніше МОЗ, розуміючи, що причини цього були дуже поважні, казало: старі довідки МСЕК для таких людей діятимуть до завершення війни, після чого їм треба буде повернутися і підтвердити інвалідність (крім тих, хто має безстроковий статус). Тепер, як бачимо, встановлено жорсткі строки для підтвердження інвалідності таким особам. Вони довші, ніж в інших, але ненабагато.
Висновки редакції
Тож, як бачимо, й досі старі довідки МСЕК для підтвердження права на ставку ЄСВ 8,41% застосовувати ризиковано.
При лояльному підході — такі довідки підтверджують право на пільгову ставку ЄСВ, але тільки до 01.07.2025.
Щодо тих працівників з інвалідністю, які працюють з-за кордону і яким дозволено пройти повторний огляд пізніше, може не спрацювати навіть лояльний підхід.
Ситуація зміниться, коли будуть внесені відповідні зміни до Інструкції №449. І Мінфін уже розробив ці зміни. Проте вони досі не набрали чинності (хоча потрібні були ще на 1 січня 2025 року)!
Тому поки що обережні роботодавці застосовують ставку ЄСВ 8,41% лише за наявності чинної довідки МСЕК (строк дії якої ще не закінчився). Сміливі роботодавці повинні бути готові доводити, що за правилами підтвердження інвалідності навіть прострочені довідки до 01.07.2025 р. ще є чинними.