Прямої відповіді на це запитання ПКУ не містить.
Але є консультації податкової служби з цього питання, тому точка зору податківців нам відома.
Читаємо запитання в ЗІР (102.05): «Як визначаються балансова вартість ОЗ та строки корисного використання (експлуатації) об’єкта ОЗ для розрахунку податкової амортизації, якщо у попередніх роках платник податку на прибуток не застосовував коригування фінансового результату до оподаткування відповідно до положень розд. ІІІ ПКУ?».
Державна податкова служба України відповідає, що платник податку на прибуток, який у попередніх податкових (звітних) роках не коригував фінансового результату до оподаткування на всі різниці (крім від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років та коригувань, визначених пп. 140.4.8 та 140.5.16 ПКУ), визначені відповідно до положень розд. ІІІ ПКУ, зокрема, при нарахуванні амортизації необоротних активів відповідно до п. 138.1, 138.2 ПКУ, то з метою нарахування податкової амортизації згідно з пп. 138.3.1 ПКУ визначає балансову вартість необоротних активів за правилами бухгалтерського обліку станом на 1 січня податкового (звітного) року, починаючи з якого він коригує фінансовий результат до оподаткування на всі різниці, передбачені розд. ІІІ Податкового кодексу України.
При цьому строки корисного використання (експлуатації) об’єкта основних засобів для розрахунку амортизації визначають згідно з даними бухгалтерського обліку з дати введення їх в експлуатацію.
Якщо строки корисного використання (експлуатації) об’єкта основних засобів у бухобліку є меншими за мінімально допустимі строки амортизації основних засобів, то для розрахунку амортизації використовують строки, установлені пп. 138.3.3 ПКУ, а якщо є більшими за встановлені цим підпунктом, то для розрахунку амортизації використовують строки корисного використання (експлуатації) об’єкта основних засобів, установлені у бухгалтерському обліку.
Приклад Підприємство придбало автомобіль, установивши строк експлуатації 4 роки. Вартість, яка амортизується, — 500 000 грн, застосовується прямолінійний метод амортизації. Автомобіль амортизувався 2 роки, нарахована амортизація за цей час 200 000 грн, після чого підприємство почало застосовувати податкові різниці за розділом ІІІ ПКУ.
За таких умов вартість, яка амортизуватиметься у податковому обліку, становитиме 300 000 грн (500 000 - 200 000). Але згідно з пп. 138.3.3 ПКУ мінімальний строк амортизації для автомобіля — 5 років. З початку амортизації минуло вже 2 роки, тому для потреб податкової амортизації потрібно буде амортизувати 3 роки (5 - 2).