• Посилання скопійовано

Автомобіль у кредиті: облікові наслідки ремонту після ДТП

ТОВ придбало транспортний засіб за кредитні кошти. Транспортний засіб унесено у заставу цього кредиту. Автомобіль потрапив у ДТП у робочий час. Страхова компанія перерахувала страхове відшкодування на кредитний рахунок підприємства, і на цю суму було погашено частину кредиту. Автомобіль ремонтуватиметься за власні кошти підприємства згодом власними силами або на СТО. Чи матиме право підприємство на ПК у цьому випадку? Якщо відшкодування отримано буде у 2024 р., а ремонт відбудеться у 2025 р., як відобразити ці операції в обліку?

Зарахування страхового відшкодування до рахунку погашення кредиту

Бухгалтерські проведення:

— Д-т 373 К-т 746 — визнано зобов’язання страхової компанії щодо виплати страхового відшкодування, одночасно визнано дохід;

— Д-т 313 К-т 377 — отримано кошти від страхової компанії на кредитний рахунок підприємства-позичальника;

— Д-т 601 або 611 К-т 313 — погашено заборгованість за кредитом з кредитного рахунку.

Увага: ПДВ на цей дохід не нараховується, бо ця операція не є об’єктом оподаткування ПДВ.

Ремонт авто

Автомобіль можна відремонтувати як власними силами, так і із залученням сторонньої організації (СТО).

Якщо внаслідок ремонту автомобіля після ДТП:

— власник отримує відновлення його первісних якісних характеристик, витрати на такий ремонт списуються до витрат звітного періоду (п. 15 НП(С)БО 7). Позаяк ДТП — подія, що не є звичайною діяльністю підприємства, то пов’язані з нею витрати обліковують за Д-т 977 — як інші витрати діяльності;

— збільшаться строк корисного використання автомобіля та сума економічних вигід від його використання (капітальний ремонт), то витрати на такий ремонт-поліпшення збільшать первісну вартість автомобіля. Такі витрати відображають за Д-т 152 з подальшим списанням на субрахунок 105.

Податковий облік

У податковому обліку платників податку на прибуток, які коригують фінрезультат відповідно до ст. 138 ПКУ:

— витрати звітного періоду на ремонт автомобіля, віднесені у бухобліку на рахунок 977, зменшать фінрезультат за правилами бухобліку без коригувань;

— збільшення первісної вартості автомобіля збільшить суму податкової амортизації за правилами ст. 138 ПКУ.

У разі придбання ТМЦ, робіт або послуг, що пов’язані з ремонтом та/або поліпшенням автомобіля і до вартості яких входять суми ПДВ, підприємство — платник ПДВ обліковує такі суми вхідного ПДВ на загальних підставах і включає їх до податкового кредиту.

У будь-якому разі власник авто має право на податковий кредит.

А ось чи потрібно нараховувати зобов’язання на підставі п. 198.5 ПКУ, давайте міркувати.

Страхове відшкодування страхова компанія виплатила на кредитний рахунок підприємства, і ці кошти були використані не на оплату ремонту, а на погашення частини кредиту! Тож ремонт у цьому разі фінансує саме підприємство власними коштами, а не коштами, отриманими у вигляді страхового відшкодування. Тобто питання щодо того, чи платило підприємство ПДВ у ціні запчастин або матеріалів, потрібних для ремонту, не виникає: так, платило.

Навіть якщо ремонт здійснюватиме СТО, вона отримає плату за роботи від підприємства, а не від страхової компанії. Тож і в цьому разі претензії податківців щодо того, що підприємство не платило сум ПДВ у вартості цих робіт, а отже, не має права на цей податковий кредит і мусить визнати податкове зобов’язання на ці суми, — не виникнуть.

Автор: Пантюхова Анна

До змісту номеру