Законом №4015, який набрав чинності з 1 грудня 2024 року, внесено зміни та доповнення до низки законодавчих актів України, зокрема до ПКУ, щодо підвищення ставки військового збору до 5% від об’єкта оподаткування (крім окремих категорій платників цього збору, для яких ставка залишається на рівні 1,5%).
Законом підвищено ставку військового збору з 1,5 до 5% від об’єкта оподаткування для платників цього збору, визначених п. 162.1 ПКУ.
Тобто якщо платник податку отримує доходи у вигляді заробітної плати за період її збереження згідно із законодавством, у тому числі за час відпустки або перебування на лікарняному, то з метою визначення граничної суми доходу, що дає право на отримання податкової соціальної пільги, та в інших випадках їх оподаткування такі доходи (їх частину) відносять до відповідних податкових періодів їх нарахування.
Увага: п. 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону встановлено, що доходи платників військового збору — осіб, визначених п. 162.1 ПКУ, нараховані за наслідками податкових періодів до набрання чинності Законом, оподатковуються за ставкою військового збору, що діяла до набрання чинності цим Законом, незалежно від дати їх фактичної виплати (надання), крім випадків, прямо передбачених Кодексом.
Податківці у роз’ясненні наголошують: до решти доходів, які включаються до складу загального місячного оподатковуваного доходу платника податків, у тому числі у вигляді виплат за цивільно-правовими договорами, орендної плати, процентів за депозитами, дивідендів тощо, які нараховані (виплачені, надані) податковими агентами платникам податку після 1 грудня 2024 року, застосовується ставка військового збору у розмірі 5 відсотків незалежно від того, що такі доходи нараховуються за виконання робіт (послуг), за користування майном платника податків тощо у податкових періодах до 1 грудня 2024 року, бо відповідно до Кодексу такі доходи є доходом звітного періоду, в якому вони безпосередньо були нараховані (надані, виплачені), а не періодів, за які вони були нараховані.
Тож в описаному випадку суми страхування членів профспілки відносять до інших доходів, які включаються до складу загального місячного оподатковуваного доходу члена профспілки:
— які нараховані (виплачені, надані) профспілкою до 1 грудня 2024 року, є доходом звітного періоду, в якому вони безпосередньо були нараховані (надані, виплачені), а не періодів, за які вони були нараховані;
— які будуть нараховані (виплачені, надані) профспілкою після 1 грудня 2024 року. До них застосовуватиметься ставка військового збору в розмірі 5%.
Отже, якщо дохід у вигляді страхових внесків був нарахований у вересні (при їх сплаті), то ВЗ, утриманий і сплачений зі суми страхування членів профспілки у грудні 2024 року за VI квартал 2024 за ставкою 1,5%, перерахунку не підлягає.
Позаяк цей дохід був нарахований і виплачений профспілкою у періоді до 1 грудня, незалежно від того, що це були страхові внески в тому числі за грудень, коли ставка ВЗ зросла.