• Посилання скопійовано

Матеріальна допомога до Нового року

Одним зі способів поліпшення настрою та фінансової підтримки працівників є виплата їм допомоги. Поради, як це можна зробити до новорічних свят, читайте далі.

Документальне оформлення

У разі надання фізособам благодійної допомоги, як і при здійсненні будь-якої господарської операції, роботодавці повинні мати відповідні первинні документі (ст. 9 Закону про бухоблік). А саме:

— заяву від фізособи,

— складений наказ керівника підприємства на підставі даних із таких заяв про надання благодійної допомоги,

— виписку банку, що підтверджуватиме надання допомоги грошима (якщо допомогу надавали у безготівковій формі), або видатковий касовий ордер чи відомість на виплату готівки (якщо фінансування здійснено готівкою).

Правила надання благодійної допомоги готівкою

Обмеження у розрахунку готівкою, встановлені Положенням №148, не поширюється на пожертви та благодійну допомогу. Тож надавати у день благодійну допомогу готівкою окремому працівникові можна у будь-якій сумі. Але на її розмір все ж таки варто звернути увагу — з метою оподаткування!

Розмір неоподатковуваної благодійної допомоги у 2024 році

Неоподатковувані види та розмір благодійної допомоги визначено п. 170.7 ПКУ. Цей пункт ділить благодійну допомогу на цільову (тобто таку, що надається із заздалегідь відомою метою і має бути саме з цією метою використана) та нецільову (коли такої чіткої мети немає і доводити, як отримана допомога була використана, не потрібно).

Деякі види цільової благодійної допомоги теж є неоподатковуваними. Але вони вимагають документів, які підтверджують цільове використання коштів. А роботодавцю і працівникові, звісно, що менше документів, то краще. Тож найпростіший спосіб надання матдопомоги — це нецільова благодійна допомога.

Не включається до оподатковуваного доходу сума нецільової благодійної допомоги, у тому числі матеріальної, що надається резидентами — юридичними або фізичними особами на користь платника податку протягом звітного року сукупно у розмірі граничного доходу для застосування ПСП (пп. 170.7.3 ПКУ).

А граничний дохід для застосування ПСП (пп. 169.4.1 ПКУ) дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, чинного для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 грн.

Нагадаємо, що цільовою є благодійна допомога, яка надається під визначені умови та напрями її витрачання, а нецільовою вважається допомога, яка надається без установлення таких умов або напрямів. Тож у разі надання нецільової допомоги треба врахувати ці особливості.

У 2024 році розмір граничного доходу становить 4 240 грн. Тож цього року без наслідків в оподаткуванні ПДФО та ВЗ можна надати працівникам нецільову благодійну допомогу саме в такій сумі.

У разі надання такої допомоги у розмірі більше ніж 4 240 грн сума перевищення включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку і підлягає оподаткуванню ПДФО та ВЗ.

Зверніть увагу! Надати матдопомогу можна буде і в січні 2025 року, але й тоді неоподатковуваний розмір нецільової благодійної допомоги не зміниться порівняно з 2024 роком і також становитиме 4 240 грн. Ми кажемо так, бо за проєктом Держбюджету-2025 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб залишається на рівні 2024 року (3 028 грн).

Загальні правила оподаткування і в грудні, і в січні будуть однакові.

Якщо допомога надається у грошовій формі. Тоді базою утримання ПДФО і ВЗ є сума перевищення матдопомоги над неоподатковуваним лімітом. Ставку ПДФО для оподаткування таких виплат установлено на рівні 18% незалежно від суми перевищення. Також сума перевищення оподатковуватиметься військовим збором за ставкою 1,5%.

Якщо допомога надається у негрошовій формі. У цій ситуації базою утримання ПДФО є сума такого перевищення, збільшена на натуральний коефіцієнт. Він становить 1,2195. Військовий збір в обох випадках утримується зі суми перевищення без збільшення на такий коефіцієнт.

Відображення в єдиній зарплатній звітності

Згідно з Довідником ознак доходів фізичних осіб суму нецільової благодійної допомоги, як тієї, що перевищує, так і тієї, яка не перевищує неоподатковуваний розмір, відображають у додатку 4ДФ до Розрахунку за ознакою доходу «169». Тобто всю суму допомоги зазначають за однією ознакою.

Відповідно, у самому податковому розрахунку та інших додатках до нього суму благодійної допомоги не відображають, — адже вона не є базою для нарахування ЄСВ. Але, зверніть увагу, є умови, за якими ця допомога може все-таки оподатковуватися ЄСВ. Про це у наступному розділі.

ЄСВ на суми нецільової благодійної допомоги

Нецільова благодійна допомога не належить до основної або додаткової зарплати та інших заохочувальних, компенсаційних виплат. Тому вона не є базою для нарахування ЄСВ.

При цьому податківці мають сталу думку щодо цього. Вони погоджуються, що нецільова благодійна допомога не оподатковується ЄСВ. Але тому, що вважають її різновидом матеріальної допомоги працівникам одноразового характеру. Така допомога не входить до фонду оплати праці на підставі пп. 3.31 Інструкції №5. А отже, з її суми ЄСВ справляти не потрібно.

Але зверніть увагу! ПКУ не встановлює умови щодо одноразовості нецільової благодійної допомоги з метою звільнення її від оподаткування. Насправді неоподатковуваний ліміт встановлюється як загальна сума такої допомоги за календарний рік, а скільки разів її надаватимуть (і з кількох джерел), для оподаткування ПДФО та ВЗ не має значення.

Інша річ ЄСВ. На думку податківців, ЄСВ не буде, лише якщо матдопомога виплачується одноразово.

А одноразовою нецільова благодійна допомога вважатиметься тільки за виконання таких умов:

— допомогу виплачують окремому працівникові, наприклад у зв’язку зі сімейними обставинами;

— необхідність у її отриманні виникла раптово;

— рішення про видачу та розмір такої допомоги ухвалює керівник підприємства на власний розсуд.

От тільки в такому разі ЄСВ на суму допомоги не нараховують і в податковому розрахунку та додатку 1 її не відображають.

З позиції податківців випливає, що надавати допомогу в одному місяці всім працівникам (чи більше ніж половині працівників) — означає ризикувати. Бо ж ДПС стверджуватиме, що така допомога не відповідає критеріям визнання одноразової допомоги. Тому під час перевірок податківці наполягатимуть на нарахуванні ЄСВ і на оподаткуванні ПДФО та ВЗ уже за зарплатними правилами.

До речі, у роботодавців, у штаті яких є тільки один працівник (він же директор і часто засновник), виникає запитання: чи вважатиметься надана благодійна допомога одноразовою? На жаль, роз’яснення ДПС щодо цього питання немає, тож варто отримати власну ІПК.

Правила сплати ПДФО та військового збору

ПДФО сплачується до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу у грошовій формі єдиним платіжним документом (пп. 168.1.2 ПКУ). Це стосується виплати благодійної допомоги, яка має оподатковуватися ПДФО та ВЗ.

Нагадаємо, що наказом Мінфіну від 14.01.2011 №11 затверджено Класифікацію доходів бюджету щодо ПДФО, зокрема:

— 11010100 — ПДФО, що сплачується податковими агентами з доходів платника податку у вигляді заробітної плати;

— 11010400 — ПДФО, що сплачується податковими агентами з доходів платника податку інших ніж заробітна плата.

Тож при сплаті ПДФО з благодійної нецільової допомоги треба використовувати код 11010400.

А ось щодо військового збору, то код бюджетної класифікації в усіх випадках однаковий — 11011000 «Військовий збір».

Нагадаємо також, що нові правила складання платіжних інструкцій щодо реквізиту «Призначення платежу» набирають чинності з 1 грудня 2024 року.

Податок на прибуток

Податкова різниця за пп. 140.5.10 ПКУ не поширюється на надання благодійної допомоги фізособам. Тому й збільшувати фінрезультат на суму наданої допомоги не потрібно (стосується тих, хто податкові різниці застосовує).

На об’єкт оподаткування податком на прибуток надання допомоги працівникам та іншим фізособам впливає тільки у бік зменшення (і то на етапі визнання витрат у бухгалтерському обліку).

Таблиця

Бухгалтерський облік виплати благодійної допомоги


з/п
Зміст господарської операції Бухгалтерський облік Сума, грн Коригування фінрезультату до оподаткування
Д-т К-т Збільшення Зменшення
1. Нараховано нецільову благодійну допомогу 949  663  14 200,00
2. Утримано з оподатковуваної частини допомоги та сплачено до бюджету:
ПДФО (14 200 - 4 200 - 4 240) х 18%
ВЗ (14 200 - 4 200 - 4 240) х 1,5%
663
663
641
642
1 036,80
86,40
3. Сплачено до бюджету ВЗ та ПДФО  641, 642  311 1 123,20
4. Перераховано на зарплатні картки допомогу 663 311  13 076,80 

Бухгалтерський облік

У бухгалтерському обліку виплати благодійної допомоги призводять до зменшення активів, а отже, відповідно до п. 5 НП(С)БО 16 відображаються у складі витрат.

Згідно з п. 7 НП(С)БО 16 витрати у вигляді перерахованої благодійної допомоги визнаються витратами періоду, в якому вони були понесені. А відповідно до п. 29 цього самого НП(С)БО такі витрати відображатимуться у бухгалтерському обліку за дебетом субрахунку 949 «Інші операційні витрати».

Приклад 1 22.11.2024 ТОВ «В» за заявою працівника надало йому нецільову благодійну допомогу в розмірі 4 200 грн. Це перша така допомога, надана цьому працівникові у поточному календарному році. Основна зарплата за листопад 2024 року — 10 000,00 грн.

Отже, ТОВ «В» як податковий агент має визначити базу оподаткування. І це буде лише 10 000,00 грн, адже благодійна допомога не перевищує неоподатковуваного розміру.

Сума утриманого ПДФО: 10 000,00 х 18% = 1 800,00 грн.

Сума утриманого ВЗ: 10 000,00 х 1,5% = 150,00 грн.

Зверніть увагу! Поки що ми застосовуємо ставку ВЗ 1,5%, бо Закон №4015, який передбачає збільшення такої ставки до рівня 5%, ще не набрав чинності на дату написання цієї статті!

Сума нарахованого ЄСВ: 10 000,00 х 22% = 2 200,00 грн. ЄСВ на суму благодійної допомоги не нараховується, бо це одноразова допомога.

У формі №4ДФ всю суму наданої благодійної допомоги (4 200 грн) буде відображено за ознакою доходу «169».

Приклад 2 23.11.2024 ТОВ «В» за заявою іншого працівника надало першу цього року нецільову благодійну допомогу в розмірі 10 000 грн. Основна зарплата за грудень 2018 року — 10 000,00 грн.

Отже, ТОВ «В» як податковий агент має визначити базу оподаткування для ПДФО 15 760 = (10 000 - 4240) + 10 000 грн.

Сума утриманого ПДФО: 15760 х 18% = 2 836,80 грн.

Сума утриманого ВЗ: 15 760 х 1,5% = 236,40 грн.

Сума нарахованого ЄСВ: 10 000,00 х 22% = 2 200,00 грн. ЄСВ на суму благодійної одноразової допомоги у такому разі не нараховується.

У формі №4ДФ всю суму наданої благодійної допомоги у розмірі 10 000 грн буде відображено під ознакою доходу «169». У таблиці щодо бухгалтерських проведень відобразимо операції щодо надання благодійної допомоги за даними прикладів 1 і 2.

Автор: Брік Світлана

До змісту номеру