• Посилання скопійовано

Зміни до Інструкції щодо Плану рахунків

Мінфін уніс зміни до Інструкції щодо застосування Плану рахунків бухобліку. Зміни стосуються необоротних активів, утримуваних для продажу, та закриття рахунків клієнтів фінустанов.

Мінфін видав наказ №550 від 04.11.2024, яким уніс зміни до Інструкції №291 (див. «ДК» №49/2024).

Нагадаємо, що ця Інструкція розповідає, як застосовується чинний План рахунків бухгалтерського обліку для небюджетників. Інструкцію привели у відповідність до чинного законодавства.

Цей наказ набере чинності з дня його офіційного опублікування. Станом на 27.11.2024 він ще не опублікований.

Зміни щодо необоротних активів, утримуваних для продажу

Як говорить абзац сімнадцятий опису рахунку 28, на субрахунку 286 «Необоротні активи та групи вибуття, утримувані для продажу» ведуть облік наявності та руху необоротних активів та груп вибуття, які визнаються утримуваними для продажу відповідно до НП(С)БО 27 «Необоротні активи, утримувані для продажу, та припинена діяльність».

Тепер, крім продажу, в цьому описі згадуватиметься і розподіл необоротних активів та груп вибуття.

Відповідно розширено й опис субрахунку 680 «Розрахунки, пов’язані з необоротними активами та групами вибуття, утримуваними для продажу». За ним тепер ведуть облік визнаних відповідно до НП(С)БО 27 «Необоротні активи, утримувані для продажу, та припинена діяльність» зобов’язань, прямо пов’язаних з необоротними активами та групами вибуття, утримуваними для продажу або розподілу.

Необоротний актив або група вибуття визнаються як утримувані для розподілу між власниками, якщо підприємство зобов’язується розподілити актив або групу вибуття між власниками. Для цього активи мають бути готовими до розподілу в їх теперішньому стані, а здійснення їх розподілу — високоймовірним. Тобто визначено заходи, необхідні для завершення розподілу протягом одного року з дати визнання необоротних активів, утримуваних для розподілу (п. 4 розд. ІІ НП(С)БО 27).

Тепер щодо того, які суми відображати за субрахунком 286 у разі розподілу. Підприємство оцінює необоротний актив або групу вибуття як утримувані для розподілу між власниками за меншою з двох оцінок: балансовою вартістю або справедливою вартістю за мінусом витрат, пов’язаних із розподілом (п. 9 розд. ІІ НП(С)БО 27).

Не забувайте: витрати, пов’язані з розподілом необоротних активів, — це додаткові витрати, які виникають у зв’язку з розподілом активів між власниками, за винятком фінансових витрат і витрат з податку на прибуток.

Зміни щодо закриття рахунків клієнтів фінустанов

Рахунок 67 «Розрахунки з учасниками та кошти клієнтів» доповнили новим субрахунком 676 «Кошти клієнтів за недіючими рахунками».

На субрахунку 676 «Кошти клієнтів за недіючими рахунками» треба буде вести облік кредиторської заборгованості надавачів фінансових послуг (крім банків) перед клієнтами у разі закриття платіжних рахунків клієнтам відповідно до законодавства.

За кредитом субрахунку 676 відображатимуть збільшення заборгованості надавачів фінансових послуг (крім банків) за коштами при закритті рахунків клієнтів відповідно до законодавства. За дебетом субрахунку 676 — суми повернення коштів клієнтам.

Отже, кому буде потрібен цей субрахунок?

Його застосовуватимуть виключно небанківські фінустанови для окремого обліку коштів, які вони «заморозили» у разі закриття рахунків клієнтів. Наприклад, у разі встановлення факту відмивання доходів, отриманих злочинним шляхом, або фінансування тероризму. Водночас, якщо підозри у таких злочинах будуть з клієнта зняті, то кошти йому повернуть.

Автор: Бикова Ганна

До змісту номеру