• Посилання скопійовано

Що нового

Зміни до Гігієнічних вимог до швидкозаморожених харчових продуктів

!  Виробникам і продавцям

Мінагрополітики затвердило зміни до Гігієнічних вимог до швидкозаморожених харчових продуктів, призначених для споживання людиною.

Змінами передбачено, зокрема, встановлення методу вимірювання температури швидкозаморожених харчових продуктів для цілей державного контролю.

Установлений метод вимірювання температури швидкозаморожених харчових продуктів може бути застосований виключно у випадку, якщо за результатами перевірки компетентним органом температури швидкозаморожених харчових продуктів має місце обґрунтована підозра щодо її невідповідності рівню температури, зазначеному у розд. III цих Вимог.

Наказ від 21.10.2024 №4001
набирає чинності з дня його офіційного опублікування,
але вводиться в дію через 3 роки
з дня припинення або скасування воєнного стану


Зміни до Реєстру заяв про відстрочення ГЗ або податкового боргу

!  Усім платникам податків

Мінфін виклав у новій редакції:

— Порядок ведення Реєстру заяв про розстрочення, відстрочення грошових зобов’язань чи податкового боргу;

— форму Реєстру заяв про розстрочення, відстрочення грошових зобов’язань чи податкового боргу.

В оновленому Порядку визначено механізм формування, ведення, доступу, процедуру функціонування та оприлюднення Реєстру заяв, а також доповнено його обов’язковими загальними вимогами, встановленими Законом №1907-IX до усіх реєстрів, у тому числі Реєстру заяв, зокрема щодо держателя, технічного адміністратора, створювача публічного електронного реєстру тощо. Яким на сьогодні (оскільки йдеться про розстрочку або відстрочку сплати податків) є ДПСУ.

Зокрема, з метою функціонування Реєстру заяв ДПС забезпечує:

автоматизоване ведення Реєстру заяв;

здійснення контролю за повнотою внесення даних до Реєстру заяв;

виконання в повному обсязі функцій адміністрування Реєстру заяв (накопичення, аналіз даних, актуалізація даних, встановлення прав доступу тощо);

збереження цілісності даних Реєстру заяв;

захист від несанкціонованого доступу до Реєстру заяв;

оприлюднення Реєстру заяв та доступ до нього;

фіксацію внесення (доповнення) та зміни даних Реєстру заяв;

безстрокове збереження даних Реєстру заяв, у тому числі тих, що було змінено;

застосування інтерфейсів, адаптованих для осіб з інвалідністю, зокрема для осіб з порушеннями зору, слуху, опорно-рухового апарату, мовлення та інтелектуального розвитку, а також з різними комбінаціями порушень.

Наказ Мінфіну від 17.10.2024 №513
набирає чинності з дня його офіційного опублікування,
станом на 27.11.2024 не опублікований


Форму та умови банківської гарантії приведено у відповідність до законодавства

!  Фінансовим установам

Нацбанк постановою від 14.11.2024 №134 уніс зміни до форми та умов банківської гарантії.

Зокрема, визначено, що відповідальність за перевірку відповідності наданої банківської гарантії установленій формі, коректності її заповнення покладається на оператора електронного майданчика, який прийняв оригінал банківської гарантії та поінформував особу, яка має намір узяти участь в електронному аукціоні, про підтвердження отримання оригіналу банківської гарантії.

Постанова НБУ від 14.11.2024 №134
чинна з 19.11.2024


Змінено порядок видачі висновку щодо продовження граничних ЗЕД-строків

!  Субʼєктам ЗЕД

Уряд уніс зміни до Порядку видачі висновку щодо продовження граничних строків розрахунків за окремими операціями з експорту та імпорту товарів, установлених Національним банком.

Зокрема:

— передбачено можливість подання документів для отримання висновку уповноваженим представником резидента;

— уточнено вимоги до оформлення документів, що додаються до заяви на отримання висновку;

— визначено випадки, коли заява на одержання висновку не підлягає розгляду Мінекономіки із прийняттям відповідного рішення;

— передбачено можливість залишення заяви на одержання висновку без руху для усунення заявником виявлених недоліків;

— визначено порядок оформлення висновку відповідно до вимог законодавства про електронний документообіг та електронні довірчі послуги;

— передбачено таку підставу для відмови у видачі висновку, як застосування до суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів згідно із Законом України «Про санкції» тощо.

Постанова КМУ від 15.11.2024 №1310
чинна з 19.11.2024


Змінено перелік організаційно-правових форм нерезидентів з метою ТЦУ

!  Субʼєктам ЗЕД

Урядом унесено зміни до Постанови КМУ від 04.07.2017 №480 «Про затвердження переліку організаційно-правових форм нерезидентів, які не сплачують податок на прибуток (корпоративний податок), у тому числі податок з доходів, отриманих за межами держави реєстрації таких нерезидентів, та/або не є податковими резидентами держави, в якій вони зареєстровані як юридичні особи».

Зміни спричинив Закон №3813-IX, який доповнив ПКУ новим підпунктом 39.2.1.21. За ним до переліку організаційно-правових форм, що затверджується КМУ, належать організаційно-правові форми нерезидентів, які не сплачують податок на прибуток (корпоративний податок), у тому числі з доходів, отриманих за межами держави (території) реєстрації таких нерезидентів, та/або не є податковими резидентами держави (території), у якій вони зареєстровані як юридичні особи.

Тому виникла необхідність у внесені змін до Постанови №480, а саме: змінено її назву, вступну частину та назву переліку на «Перелік організаційно-правових форм».

Постанова КМУ від 15.11.2024 №1307
набирає чинності з 01.01.2025


Нові гігієнічні вимоги до виробництва та обігу харчових продуктів

!  Виробникам і продавцям харчових продуктів

Мінагрополітики затверджено Гігієнічні вимоги до виробництва та обігу харчових продуктів тваринного походження, які постачаються в невеликих обсягах кінцевим споживачам або локальним закладам роздрібної торгівлі.

Вимоги стосуються виробництва та обігу яєць, рибних продуктів, живих двостулкових молюсків, м’яса птиці та зайцеподібних, а також туш та м’яса диких тварин.

Наказом удосконалено механізми держрегулювання у сфері відносин, пов’язаних з виробництвом та обігом харчових продуктів тваринного походження, що постачаються в невеликих обсягах.

Наказ Мінагрополітики від 17.09.2024 №3498
чинний з 08.11.2024


Зміни у видачі ліцензій на здійснення валютних операцій

!  Фінустановам

Нацбанк змінив Положення про порядок видачі ліцензій на здійснення валютних операцій.

За змінами небанківська установа не має права здійснювати валютні операції в разі:

— анулювання ліцензії на вид діяльності з надання фінансових послуг у національній валюті;

— виключення окремого виду фінансових послуг з ліцензії на вид діяльності з надання фінансових послуг відповідної послуги в національній валюті;

— припинення авторизації діяльності з надання всіх фінансових платіжних послуг або припинення авторизації діяльності з надання окремого виду фінансової платіжної послуги (щодо фінансової платіжної послуги з переказу коштів без відкриття рахунку);

— застосування до небанківської установи заходу впливу щодо відповідної послуги або операції в національній валюті у вигляді:

обмеження чи зупинення окремих видів фінансових послуг чи операцій, визначених у відповідному рішенні Нацбанку, що надаються або здійснюються небанківською установою, або обмеження кола осіб, яким можуть надаватися такі послуги чи операції, до закінчення зазначеного у відповідному рішенні Нацбанку строку / до моменту дострокової відміни обмеження або зупинення послуг чи операцій, або обмеження кола осіб, яким можуть надаватися такі послуги чи операції;

припинення окремих видів фінансових послуг чи операцій, визначених у відповідному рішенні Нацбанку;

тимчасової, до усунення порушення, заборони надання однієї або більше платіжних послуг / зупинення дії ліцензії до набрання чинності рішенням Нацбанку про скасування тимчасової заборони надання однієї або більше платіжних послуг / про поновлення дії ліцензії.

Постанова НБУ від 14.11.2024 №133
чинна з 19.11.2024


Нацбанк уточнив низку валютних обмежень

!  Суб’єктам ЗЕД

За змінами НБУ до своєї постанови від 24.02.2022 №18 тепер українські підприємства отримають можливість розраховуватися за імпорт товарів без обмеження терміну їхньої поставки в Україну за умови, якщо кошти переказуються на користь:

— іноземного експортно-кредитного агентства (ЕКА) / іноземної держави через уповноважену нею особу / іноземної особи, до складу учасників якої входить іноземна держава чи іноземний банк (за умови що іноземна держава є учасником цього банку);

— інших нерезидентів, за умови участі в імпортних операціях (шляхом кредитування, страхування, гарантування, поручительства) іноземного ЕКА / іноземної держави через уповноважену нею особу / іноземної особи, до складу учасників якої входить іноземна держава чи іноземний банк (за умови що іноземна держава є учасником цього банку).

Щомісячний ліміт для таких переказів установлено на рівні 10% від суми простроченої заборгованості за договором щодо імпорту товарів (станом на 01 листопада 2024 року). Такі зміни стимулюватимуть іноземні держави, державні банки та ЕКА зберегти й зміцнити наявні комерційні зв’язки іноземних експортерів з українським ринком.

Для мінімізації ризиків обходження діючих валютних обмежень Національний банк також з 20 листопада 2024 року встановлює заборону на використання валютних кредитів для придбання цінних паперів, номінованих в іноземній валюті.

Також українським компаніям надано право скористатися можливістю часткової репатріації дивідендів за корпоративними правами чи акціями лише за одночасного дотримання таких умов:

— період діяльності емітента з дати державної реєстрації до дати здійснення відповідної операції становить не менше 12 місяців;

— з моменту набуття іноземним інвестором/нерезидентом права власності на корпоративні права/акції емітента, що здійснює виплату дивідендів, до дати здійснення відповідної операції минуло не менше шести місяців.

Постанова НБУ від 19.11.2024 №136
чинна з 20.11.2024


Правила погодження рішень про примусове відчуження або вилучення майна

!  Усім

Міноборони затвердило Порядок погодження рішень військового командування про примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного стану.

Порядок установив механізм погодження визначеним Міноборони органом військового управління рішень військового командування про примусове відчуження та вилучення майна в умовах правового режиму воєнного стану, організації обліку та звітності щодо такого майна, а також оформлення висновків про здійснення виплат для наступної повної компенсації за майно.

Органом військового управління, який погоджує рішення військового командування про примусове відчуження або вилучення майна у зв’язку із запровадженням та виконанням заходів правового режиму воєнного стану, визначено Головне управління земель оборони та фондів.

Наказ Міноборони від 14.10.2024 №685
чинний з 20.11.2024


Оновлено порядок відкриття та закриття рахунків користувачів

!  Усім

Зокрема, Національний банк:

1) надав право:

— небанківським надавачам платіжних послуг відкривати платіжні рахунки іншим небанківським надавачам платіжних послуг виключно для цілей виконання платіжних операцій за рахунок власних коштів;

— користувачам (представникам користувачів) — під час підписання електронних документів використовувати кваліфікований електронний підпис, цифровий власноручний підпис, удосконалений електронний підпис з кваліфікованим сертифікатом, а також інший електронний підпис, якщо його використання попередньо визначено договором між користувачем та надавачем платіжних послуг;

2) вилучив норму, яка передбачає використання зразка власноручного підпису власника рахунку — фізичної особи, фізичної особи — підприємця, фізичної особи, яка провадить незалежну професійну діяльність / довіреної особи / іншої уповноваженої особи, зазначеного в договорі / довіреності / іншому документі під час здійснення операцій за рахунками цих осіб. Це дає змогу фізичним особам, які у зв’язку з хворобою або з інших причин не можуть підписатися власноручно на документах, уникнути можливих проблем під час користування рахунком;

3) зафіксував належність поточних рахунків зі спеціальним режимом їх використання, що відкриваються у випадках, передбачених законами України або актами Кабінету Міністрів України, до поточних рахунків;

4) уточнив норму щодо осіб, які мають право розпоряджатися рахунком та підписувати платіжні інструкції.

Постанова НБУ 19.11.2024 №135
чинна з 21.11.2024


Статистична звітність-2025 — альбом форм та календар подання

!  Юрособам

На сайті Держстату у розділі «Для респондентів» оприлюднено на 2025 рік:

— альбом форм державних статистичних спостережень на 2025 рік. У ньому представлено бланки форм державних статистичних спостережень на 2025 рік за розділами по галузях економіки;

— календар подання форм державних статистичних спостережень та фінансової звітності на 2025 рік. У ньому помісячно зазначено граничні терміни подання форм державних статистичних спостережень та фінансової звітності у 2025 році.


З 21 листопада діє оновлений Порядок блокування реєстрації ПН та РК

!  Платникам ПДВ

Кабмін уніс зміни до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Зроблено це з метою забезпечення реалізації положень Закону №3706-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей експорту окремих видів товарів у період дії воєнного стану» у частині проведення автоматизованого моніторингу відповідності критеріям оцінки ступеня ризиків податкових накладних/розрахунків коригування, у яких відображено операції з вивезення за межі митної території України в митному режимі експорту товарів, до яких застосовано режим експортного забезпечення.

Зокрема, Порядок №1165 доповнено новими нормами, що визначають ознаки безумовної реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування, у яких відображено операції з вивезення за межі митної території України в митному режимі експорту товарів, до яких застосовано режим експортного забезпечення, та уточнено механізм проведення автоматизованого моніторингу для таких операцій.

Постанова КМУ від 18.10.2024 №1187
чинна з 21.11.2024


Зміни щодо здійснення заходів офіційного контролю

!  Субʼєктам ЗЕД

Кабмін уніс зміни до низки власних постанов щодо здійснення заходів контролю у сфері ЗЕД, зокрема:

передбачено уточнення переліку товарів, які в разі ввезення на митну територію України (у тому числі з метою транзиту) підлягають заходам офіційного контролю, та викладення у новій редакції переліку документів і відомостей, що підлягають перевірці під час попереднього документального контролю;

змінено перелік об’єктів регулювання для цілей контролю за переміщенням територією України, об’єктів регулювання для цілей імпорту, експорту та реекспорту, а також об’єктів регулювання будь-якого походження, що підлягають державному контролю на основі ризик-орієнтованого підходу, та критеріїв вибірковості контролю;

доповнено положенням, відповідно до якого для здійснення попереднього документального контролю декларант або уповноважена ним особа вносить до вебпорталу «Єдине вікно» документи, подання яких в електронному вигляді передбачено переліком документів і відомостей, що підлягають перевірці під час попереднього документального контролю.

Постанова КМУ від 15.11.2024 №1301
набирає чинності з 20.12.2024

Автор: Русанова Ганна

До змісту номеру