Докладно про продаж сертифікатів ми розповіли у статті «Торгівля подарунковими сертифікатами» у «ДК» №20/2018 і в статті «Подарункові сертифікати: облік та оподаткування» у «ДК» №01-02/2019.
У бухобліку за своєю суттю операція з передачі сертифіката покупцю полягає в оформленні передоплати за певний товар/послугу, а не у продажу власне сертифіката. І при отриманні авансу доходу не виникає (п. 6 П(С)БО 15).
Проведення при роздрібному продажу сертифікатів:
— Д-т 333 К-т 69 — оплата карткою;
— Д-т 308 К-т 69 — оплата готівкою.
Утім, на думку автора, рахунок 69 бажано використовувати, коли немає персоніфікації покупця і сертифікати продаються вроздріб через РРО.
У разі персоніфікованого продажу сертифікатів проведення можуть бути такі:
— Д-т 311 К-т 361/681 — оплата на поточний рахунок із подальшим закриттям субрахунку 361/681 під час реалізації товарів/послуг у рахунок оплаченого сертифіката.
А от з метою оподаткування ПДВ ситуація трохи інша. Податківці вважають подарунковий сертифікат саме товаром, а отже, його продаж — операцією з постачання товару.
Проте під час перебування підприємством на ЄП за ставкою 2% реєстрація платника ПДВ призупинялася. Позаяк податкові сертифікати було продано (перша подія) саме у період призупинення реєстрації ПДВ, то при поверненні на загальну систему з ПДВ донараховувати ПДВ не потрібно. Проте у договорах із покупцями сертифікатів треба було зазначити, що продаж сертифікатів відбувся без ПДВ.
Погашення сертифіката (оплата ним за товари) розглядається як друга подія. Тому ПЗ з ПДВ на час відвантаження товарів, оплачених сертифікатами, не виникає.
І, відповідно, у наведеній ситуації така передоплата списується:
— Д-т 69 К-т 702 на всю суму 300000 грн.
Якщо якісь із цих сертифікатів не будуть використані, то на дату закінчення строку їх використання робимо проведення:
— Д-т 69 К-т 719.