Законодавство не встановлює жодних обмежень щодо скерування працівників у відрядження, головне — щоб цей працівник перебував у трудових відносинах із роботодавцем.
Звертаємо увагу: якщо директор поїде у закордонне відрядження на службовому автомобілі за кермом, то доречно наказом закріпити за ним цей автомобіль.
Крім того, потрібно видати наказ на відрядження. Директор скеровує у відрядження себе сам, бо директор — це такий самий працівник підприємства, тож підписати наказ про своє відрядження керівник має самостійно.
Затримка директора у відрядженні через невчасно підготовлений товар є вимушеною затримкою з не залежних від працівника причин за наявності підтвердних документів в оригіналі. Після повернення директора з відрядження до місця постійної роботи він має написати доповідну записку чи звіт про відрядження тощо, де пояснить причини затримки у відрядженні, та на її підставі видати наказ на продовження відрядження.
Час вимушеної затримки у відрядженні оплачується в загальному порядку: добові і середній заробіток, компенсуються також понесені витрати (якщо вони були) без оподаткування ПДФО (пп. 170.9.1 та 165.1.11 ПКУ).
Відповідно до ст. 121 КЗпП, працівникам, які скеровуються у відрядження, виплачують:
— добові за час перебування у відрядженні;
— вартість проїзду до місця призначення і назад;
— витрати з найму житлового приміщення.
Працівникам, спрямованим у службове відрядження, працю за виконану роботу оплачують відповідно до умов, визначених трудовим або колективним договором, і розмір такої оплати праці не може бути нижчим від середнього заробітку.
Отже, якщо директор, перебуваючи у відрядженні, у вихідні дні відпочиває, тобто не виконує трудових обов’язків, то оплата за цей час йому не проводиться, компенсація за роботу в ці дні не виплачується. Проте за ці дні виплачуються добові. Проводити оплату директору за виконання обов’язків водія не потрібно, бо не оформлюється тимчасове виконання обов’язків водія. У зазначеному випадку директор їде у відрядження на службовому авто, яким керує сам.
У відрядженні директор може підписувати електронним підписом банківські документи та звітність у звичайному порядку, адже він перебуває на роботі (а не у відпустці, на лікарняному тощо) і за наявності Інтернету може підписувати цифрові документи.