Розміри граничного обсягу доходу
Нагадаємо, що згідно з п. 291.4 ПКУ для платників єдиного податку встановлено, зокрема, граничні обсяги доходу для кожної групи платників єдиного податку:
— перша група — 167 розмірів МЗП, встановленої законом на 1 січня звітного року за календарний рік;
— друга група — 834 розміри МЗП, встановленої законом на 1 січня звітного року за календарний рік;
— третя група — 1 167 розмірів МЗП, встановленої законом на 1 січня звітного року за календарний рік.
Отже, у 2023 році розмір доходу для фізосіб — платників єдиного податку не повинен перевищувати такі суми для:
— першої групи платників єдиного податку — 1 118 900 грн;
— другої групи платників єдиного податку — 5 587 800 грн;
— третьої групи платників єдиного податку — 7 818 900 грн.
Якщо у будь-якому кварталі календарного року платники єдиного податку перевищили обсяг доходу, визначений для таких платників у п. 291.4 ПКУ, вони зобов’язані застосувати до суми перевищення ставку єдиного податку в розмірі 15% і наступного календарного кварталу за заявою перейти до іншої групи платників єдиного податку або на сплату інших податків і зборів згідно з п. 293.8 ПКУ. Це стосується навіть останнього, четвертого кварталу — перевищення ліміту наприкінці року означає, що наступного року треба щось змінювати.
Ставки ЄП залежно від групи
Фіксовані ставки єдиного податку встановлюються сільськими, селищними, міськими радами або радами об’єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, для фізосіб-підприємців (далі — ФОПи), які здійснюють господарську діяльність, залежно від виду господарської діяльності, з розрахунку на календарний місяць:
1) для першої групи платників єдиного податку — не більше ніж 10 відсотків розміру прожиткового мінімуму;
2) для другої групи платників єдиного податку — не більше ніж 20 відсотків розміру мінімальної заробітної плати.
Отже, максимальний місячний розмір ЄП у 2023 році для ФОПів — платників ЄП першої групи становить 268,40 грн, для платників ЄП другої групи — 1 340,00 грн.
Наразі І та ІІ групи платників ЄП можуть не сплачувати внесків з ЄП. Але як буде після 1 липня, — покаже час. Якщо законопроєкт №8401 приймуть, то пільги вже не буде.
Що ще пропонує законопроєкт №8401
Запропоновано встановити, що окремі норми ПКУ, законів про ЄСВ та про РРО діють до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, але не пізніше ніж 1 липня 2023 року, зокрема:
— можливість для ФОПів та юросіб бути платниками ЄП ІІІ групи із застосуванням ставки ЄП у розмірі 2% від суми доходу;
— можливість для ФОПів — платників ЄП І та ІІ груп не сплачувати єдиного податку;
— зупинення проведення документальних перевірок;
— зупинення перебігу строків (строків подання податкової звітності, строків проведення перевірок, строків отримання податкової інформації контролюючими органами, строків проведення процедури адміністративного оскарження тощо), визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи;
— незастосування штрафних санкцій за порушення податкового законодавства;
— незастосування штрафних санкцій за порушення правильності нарахування, обчислення та сплати ЄСВ;
— незастосування штрафних санкцій за порушення порядку використання РРО/ПРРО.
Відповідно до п. 293.3 ПКУ відсоткова ставка єдиного податку для платників третьої групи встановлюється у розмірі:
1) 3 відсотки доходу — у разі сплати податку на додану вартість згідно з ПКУ;
2) 5 відсотків доходу — у разі включення податку на додану вартість до складу єдиного податку.
При цьому згідно з п. 293.4 ПКУ ставка єдиного податку встановлюється для платників єдиного податку першої — третьої груп (ФОПів) у розмірі 15 відсотків:
1) до суми перевищення обсягу доходу, визначеного у пп. 1, 2 і 3 п. 291.4 ПКУ;
2) до доходу, отриманого від провадження діяльності, не зазначеної у реєстрі платників єдиного податку, віднесеного до першої або другої групи;
3) до доходу, отриманого у разі застосування іншого способу розрахунків, аніж зазначений у главі 1 розділу XIV ПКУ;
4) до доходу, отриманого від здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування;
5) до доходу, отриманого платниками першої або другої групи від провадження діяльності, яка не передбачена у пп. 1 або 2 п. 291.4 ПКУ відповідно.
А от спецгрупа (тобто та частина ФОПів, які перебувають у третій групі зі ставкою ЄП 2%) ставку 15% не застосовує.
Консультують податківці
Чи застосовується ставка у розмірі 15 відс. до суми перевищення доходу, отриманого ФОПами — платниками ЄП першої або другої груп, які на період воєнного стану перебували на спрощеній системі з особливостями оподаткування, після автоматичного повернення на систему оподаткування, що застосовувалася до початку воєнного стану?
...Дохід, отриманий фізичною особою — підприємцем — платником єдиного податку третьої групи під час використання таким платником особливостей оподаткування, встановлених п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, оподатковується виключно за ставкою єдиного податку у розмірі 2 відс. доходу, визначеного відповідно до ст. 292 ПКУ. Тобто ставка у розмірі 15 відс., яка визначена п. 293.8 ст. 293 ПКУ, до вказаного доходу не застосовується.
Запитання дня ДПСУ від 18 травня 2022
Запитання — відповідь
Як ФОП — платник ЄП, який протягом календарного року змінює групу платника ЄП, визначає загальний обсяг доходу?
Фізособа-«єдинник» у разі зміни групи протягом календарного року з метою перебування в обраній нею групі у поточному році визначає щокварталу загальний обсяг доходу наростаючим підсумком з початку календарного року (обчислює сумарний дохід, отриманий під час перебування протягом року у різних групах).
У разі перевищення загального обсягу доходу за результатами півріччя, три квартали, рік фізособа, яка перебувала протягом календарного року у різних групах (при цьому окремо щодо кожної групи платника єдиного податку дохід не перевищено), до суми перевищення застосовує ставку ЄП у розмірі 15%.
Як визначається дохід за попередній календарний рік у разі прийняття ФОПом рішення про застосування спрощеної системи оподаткування з 1 січня наступного року?
У разі прийняття ФОПом рішення про перехід на спрощену систему з 1 січня наступного року заява до ДПС подається не пізніше ніж за 15 к. д. до початку нового року разом із розрахунком доходу за попередній календарний рік, що передує року переходу на спрощену систему.
Отже, дохід за попередній календарний рік, що передує року переходу на спрощену систему, визначається на момент подання заяви з урахуванням запланованої суми отримання доходу за період, що залишився до кінця року після подання заяви.
Як розраховуватиметься граничний обсяг доходу для ФОПів — платників ЄП третьої групи для подальшого перебування на ЄП після скасування воєнного стану?
Платники третьої групи, що сплачували єдиний податок до 31.03.2022 за ставкою 5% та які перейшли на сплату єдиного податку з 1 квітня 2022 року за ставкою 2 відс., з першого дня місяця, наступного за місяцем припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану повертаються на сплату єдиного податку за ставкою 5% із дотриманням обмеження в обсязі доходу, одержаного протягом календарного року, що повинен не перевищувати 1 167 розмірів МЗП, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (не більше ніж 7 818 900 грн).
Але дохід, отриманий у період застосування особливостей оподаткування, встановлених п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, не впливає на застосування спрощеної системи оподаткування надалі з урахуванням усіх обмежень, установлених для фізосіб-«єдинників» ІІІ групи.
Тож у разі перебування на спецгрупі ЄП з 1 січня 2023 року та переходу на звичайну ІІІ групу після скасування цієї групи з 1 липня потрібно дотримуватися загальних вимог щодо перебування у ній та отримання за період переходу на неї доходу в розмірі 1 167 МЗП.
Чи має право протягом поточного року фізособа-«єдинник» після самостійного повернення у групу платника ЄП (на ставку ЄП), у якій вона перебувала до спецгрупи, знову перейти до спецгрупи?
Фізособа-«єдинник» протягом поточного року після самостійного повернення до групи платника єдиного податку (на ставку єдиного податку), у якій вона перебувала до обрання ставки 2 відс. доходу, має право знову перейти на сплату єдиного податку за ставкою 2 відсотки. Але, звісно, така можливість поки що працює лише до липня, якщо приймуть відповідний закон про її скасування.
З якого періоду ФОП — платник ЄП може перейти до другої або третьої групи у разі перевищення протягом календарного року обсягу доходу, що його передбачає відповідна група?
У разі перевищення платником єдиного податку першої або другої групи обсягу доходу, визначеного у п. 291.4 ПКУ, ФОП повинен перейти на застосування іншої ставки податку (змінити групу єдиного податку) або відмовитися від застосування спрощеної системи оподаткування.
Надалі ФОП може повернутись або перейти на сплату єдиного податку як платник першої чи другої групи з початку календарного року, наступного за роком, в якому він виконав вимоги, визначені п. 291.4 ПКУ щодо обраної групи єдиного податку, у тому числі і щодо обсягу доходу.
Консультують податківці
Чи вважається порушенням умов перебування на другій групі платника ЄП фізособою-підприємцем, яка надала послуги платнику ЄП, що здійснив оплату після переходу на загальну систему оподаткування?
Якщо фізичною особою — підприємцем — платником єдиного податку другої групи здійснюється господарська діяльність з надання послуг платникам єдиного податку, то незалежно від дати надходження коштів за надані послуги порушень умов перебування на другій групі у платника єдиного податку не виникає.
ЗІР, підкатегорія 107.03
Як відмовитися від застосування ЄП у разі перевищення суми доходу протягом року?
Платники ЄП можуть самостійно відмовитися від спрощеної системи у зв’язку з переходом на загальну систему з першого числа місяця, наступного за звітним кварталом, у якому подано заяву щодо відмови від спрощеної системи у зв’язку з переходом на сплату інших податків і зборів (пп. 298.2.2 ПКУ).
Нормами пп. 298.2.3 ПКУ визначено, що платники єдиного податку зобов’язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених ПКУ, у таких випадках та в строки:
1) у разі перевищення протягом календарного року встановленого обсягу доходу платниками єдиного податку першої і другої груп та нездійснення такими платниками переходу на застосування іншої ставки — з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому відбулося таке перевищення;
2) у разі перевищення протягом календарного року обсягу доходу, встановленого пп. 3 п. 291.4 ПКУ, платниками єдиного податку першої і другої груп, які використали право на застосування інших ставок, установлених для третьої групи, — з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому відбулося таке перевищення;
3) у разі перевищення протягом календарного року встановленого обсягу доходу платниками єдиного податку третьої групи — з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому відбулося таке перевищення.