На сьогодні Інструкцією про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженою наказом МОЗ від 13.11.2001 р. №455 (далі — Інструкція №455), передбачено два документи, які підтверджують догляд за хворою дитиною:
— листок тимчасової непрацездатності;
— довідка про догляд за хворою дитиною (ф. №138/0).
Якщо говорити про дітей понад 14 років, в разі лікування в амбулаторно-поліклінічних умовах, то:
— лікарняний листок можна отримати терміном до 3 днів. Як виняток, залежно від важкості перебігу захворювання та побутових умов цей термін може бути подовжено за рішенням ЛКК, а в разі її відсутності — головного лікаря, але не більше ніж 7 календарних днів (п. 3.2 Інструкції №455);
— якщо дитина продовжує хворіти, то особі, яка здійснює догляд за хворою дитиною, після закінчення максимального терміну (7 к. д.), зазначеного у листку непрацездатності, видається довідка за формою, встановленою МОЗ України (ф. №138/0).
Тобто бачимо, що видачі лікарняного листка для догляду за хворою дитиною віком понад 14 років (яка не має інвалідності), довше ніж на 7 календарних днів законодавством не передбачено.
Для догляду за хворим від 14 років, який перебуває на стаціонарному лікуванні, згідно з висновком ЛКК про необхідність індивідуального догляду, видається довідка довільної форми, засвідчена підписом головного лікаря та печаткою лікувально-профілактичного закладу (п. 3.16 Інструкції №455).
Тож підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності. А видана медична довідка (ф. №138/0) оплаті не підлягає та є підтвердженням причини відсутності працівника на роботі.
Оплата допомоги по тимчасовій непрацездатності для догляду за хворою дитиною здійснюється з першого дня непрацездатності (захворювання дитини) коштом ФСС.
Отже, якщо лікарняний, який принесла працівниця, для догляду за хворою дитиною виписано на 7 календарних днів, він береться до розрахунку та підлягає оплаті з першого дня за рахунок Фонду. У разі хвороби дитини понад 7 к. д. починаючи з 8 дня має бути довідка (ф. №138/0). І якщо у висновку цієї довідки написано, що дитина хвора на цукровий діабет, то така довідка є підставою для отримання особою, яка здійснює догляд за хворою дитиною, на роботі відпустки без збереження зарплати тривалістю, визначеною в медичному висновку (зазвичай видається до повного одужання дитини).
Так, згідно з п. 3 ч. 1 ст. 25 Закону від 15.11.1996 р. №504/96-ВР «Про відпустки», відпустка без збереження заробітної плати надається матері або іншим особам, зазначеним у ч. 3 ст. 18 та ч. 1 ст. 19 цього Закону, в разі якщо дитина потребує домашнього догляду, — тривалістю, визначеною в медичному висновку, зокрема в разі якщо дитина хвора на цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), — не більш ніж до досягнення дитиною 16-річного віку.
На період такої неоплачуваної відпустки за працівником зберігаються місце роботи, посада. Після закінчення строку дії медичного висновку, зазначеного в довідці, працівник повертається до виконання трудових обов’язків.