• Посилання скопійовано

Довготривалий лікарняний на 15-річну дитину

Працівниця надала довгостроковий лікарняний для догляду за дитиною (за свідоцтвом про народження, дитині 15 років). Довідки чи інших документів, що дитина має інвалідність, немає. За поясненням працівниці, дитина захворіла на цукровий діабет, після лікування планують проходити МСЕК для встановлення дитині інвалідності. Чи можна приймати такий лікарняний для розрахунку без додаткових довідок?

На сьогодні Інструкцією про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженою наказом МОЗ від 13.11.2001 р. №455 (далі — Інструкція №455), передбачено два документи, які підтверджують догляд за хворою дитиною:

— листок тимчасової непрацездатності;

— довідка про догляд за хворою дитиною (ф. №138/0).

Якщо говорити про дітей понад 14 років, в разі лікування в амбулаторно-поліклінічних умовах, то:

— лікарняний листок можна отримати терміном до 3 днів. Як виняток, залежно від важкості перебігу захворювання та побутових умов цей термін може бути подовжено за рішенням ЛКК, а в разі її відсутності — головного лікаря, але не більше ніж 7 календарних днів (п. 3.2 Інструкції №455);

— якщо дитина продовжує хворіти, то особі, яка здійснює догляд за хворою дитиною, після закінчення максимального терміну (7 к. д.), зазначеного у листку непрацездатності, видається довідка за формою, встановленою МОЗ України (ф. №138/0).

Тобто бачимо, що видачі лікарняного листка для догляду за хворою дитиною віком понад 14 років (яка не має інвалідності), довше ніж на 7 календарних днів законодавством не передбачено.

Для догляду за хворим від 14 років, який перебуває на стаціонарному лікуванні, згідно з висновком ЛКК про необхідність індивідуального догляду, видається довідка довільної форми, засвідчена підписом головного лікаря та печаткою лікувально-профілактичного закладу (п. 3.16 Інструкції №455).

Тож підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності. А видана медична довідка (ф. №138/0) оплаті не підлягає та є підтвердженням причини відсутності працівника на роботі.

Оплата допомоги по тимчасовій непрацездатності для догляду за хворою дитиною здійснюється з першого дня непрацездатності (захворювання дитини) коштом ФСС.

Отже, якщо лікарняний, який принесла працівниця, для догляду за хворою дитиною виписано на 7 календарних днів, він береться до розрахунку та підлягає оплаті з першого дня за рахунок Фонду. У разі хвороби дитини понад 7 к. д. починаючи з 8 дня має бути довідка (ф. №138/0). І якщо у висновку цієї довідки написано, що дитина хвора на цукровий діабет, то така довідка є підставою для отримання особою, яка здійснює догляд за хворою дитиною, на роботі відпустки без збереження зарплати тривалістю, визначеною в медичному висновку (зазвичай видається до повного одужання дитини).

Так, згідно з п. 3 ч. 1 ст. 25 Закону від 15.11.1996 р. №504/96-ВР «Про відпустки», відпустка без збереження заробітної плати надається матері або іншим особам, зазначеним у ч. 3 ст. 18 та ч. 1 ст. 19 цього Закону, в разі якщо дитина потребує домашнього догляду, — тривалістю, визначеною в медичному висновку, зокрема в разі якщо дитина хвора на цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), — не більш ніж до досягнення дитиною 16-річного віку.

На період такої неоплачуваної відпустки за працівником зберігаються місце роботи, посада. Після закінчення строку дії медичного висновку, зазначеного в довідці, працівник повертається до виконання трудових обов’язків.

Автор: Щербина Світлана

До змісту номеру