Насамперед спинимося на заповненні звітності за І квартал 2022 р.
Звільнених 1 березня працівників та проведені їм виплати потрібно показати в додатках 1, 4ДФ та 5 об’єднаної звітності за І квартал разом із січнем та лютим, бо це квартальна звітність. Тож звітність за січень та лютий заповнюють у загальному порядку. А от за березень:
- у додатку 1 — у графах 16 та 17 зазначають суму нарахованої зарплати за один день (бо день звільнення є останнім робочим днем працівників) та суму компенсації за невикористану відпустку з кодом 1, у графі 20 — суму ЄСВ, нараховану на загальну суму. І нараховану суму ЄСВ показують обов’язково незалежно від факту сплати;
- у додатку 4ДФ — у графах 3 та 3а зазначають суму нарахованого та виплаченого доходу (бо проведено виплату через касу), в графі 4а — утриманий ПДФО, а у графі 5а — утриманий ВЗ за ознакою доходу 101. При цьому у графі 8 обов’язково показують дату звільнення кожного конкретного працівника. У графах 4 та 5 також зазначають суму ПДФО і ВЗ, незважаючи на те, що вони не перераховані до бюджету. Тому що ФОП після припинення діяльності і сплати податків як звичайна фізособа подати об’єднану звітність не зможе;
- додаток 5 заповнюють у звичайному порядку, як при звільненні працівника, із зазначенням дати звільнення та наказу про звільнення.
Подати заяву на призупинення діяльності ФОП може попри борг зі сплати податків до бюджету.
Згідно з пп. 4 п. 11.18 Порядку №1588, державна реєстрація (реєстрація) припинення підприємницької чи незалежної професійної діяльності фізособи або внесення до Реєстру самозайнятих осіб запису про припинення такої діяльності фізособою не припиняє її зобов’язань, що виникли під час провадження підприємницької чи незалежної професійної діяльності, та не змінює строків, порядків виконання таких зобов’язань та застосування штрафних санкцій і нарахування пені за їх невиконання.
Після державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізособа й надалі обліковується в контролюючих органах як фізособа — платник податків, яка отримувала доходи від здійснення підприємницької діяльності (абз. 1 пп. 6 п. 11.18 Порядку №1588).
Також ч. 4 ст. 6 Закону про ЄСВ передбачено, що у разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізособи-підприємця така фізособа має права, виконує обов’язки та несе відповідальність, що передбачені для платника єдиного внеску, в частині діяльності, яку вона здійснювала як фізособа-підприємець. При цьому в ч. 16 ст. 25 Закону про ЄСВ зазначено, що строк давності стосовно нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.
Тобто ФОП змушений буде погасити всі борги з податків у встановлені ст. 102 ПКУ строки позовної давності (1095 днів), крім ЄСВ, на який цей строк не поширюється, тож ЄСВ доведеться погасити в будь-якому разі, навіть якщо мине податковий строк давності 1095 днів.
Крім того, п. 4 розділу І Порядку №4 передбачено, що платник подає об’єднану звітність за період, у якому проводилася процедура припинення, до завершення таких процедур (державної реєстрації припинення юрособи та/або державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізособи-підприємця).
Тобто об’єднану звітність потрібно подати за період від початку другого кварталу до дати припинення. Наприклад, якщо ФОП подає держреєстратору заяву на припинення ФОПа 15.04.2022 р., то об’єднану звітність слід подати за період з 01.04.2022 р. до цієї дати — до 14.04.2022 р. включно.
Але подавати таку звітність потрібно тільки в тому разі, якщо у квітні 2022 р. було якесь нарахування, виплата доходу на користь фізосіб чи сплата податків. Тобто, наприклад, якщо ФОП сплатить податки із зарплати звільнених працівників перед ліквідацією (у квітні), тоді сплату таких податків покажуть у додатку 4ДФ за квітень 2022 р., у графах 4 і 5. Якщо у квітні 2022 р. не буде ані нарахувань доходів на користь фізосіб, ані сплати податків із таких доходів, об’єднану звітність за частину другого кварталу 2022 р. не подають.
Отже, за умови несплати податків у квітні, потрібно подати об’єднану звітність тільки за перший квартал, в якому були нарахування і виплати доходу працівникам, до моменту припинення ФОПа. Крім того, у ФОПа залишаться зобов’язання зі сплати боргу з податків та зборів до бюджету.
Нормативна база
- ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. №2755-VI.
- Закон про ЄСВ — Закон України від 08.07.2010 р. №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».
- Порядок №4 — Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків — фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 р. №4.
- Порядок №1588 — Порядок обліку платників податків і зборів, затверджений наказом Мінфіну України від 09.12.2011 р. №1588.