• Посилання скопійовано

Звільнення від сплати податку на нерухомість та зміни у пільгах з екоподатку: аналіз Закону №2142

За період з 1 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року не нараховується та не сплачується податок за об’єкти нерухомості, які перебувають у власності юросіб, що розташовані на територіях бойових дій.

З 5 квітня набрав чинності Закон №2142, з текстом якого можна ознайомитись у рубриці «Документи для роботи» цього номера «ДК». Ним уточнено деякі вже запроваджені через війну податкові пільги та додано нові. В іншій статті цього номера ми проаналізували зміни щодо спецгрупи ЄП. А в цій статті спинимося на змінах щодо екологічного податку, податку на нерухомість та нових правилах встановлення місцевих податків. Ще плануємо окремо розповісти про зміни в правилах ввезення товарів та автомобілів й спинитися на інших змінах до норм ПКУ.

Зміни у пільгах з екологічного податку

Народні депутати вирішили звільнити від екологічного податку не всі об’єкти оподаткування на території бойових дій, як це було передбачено Законом №2120, а лише деякі з них (причому заднім числом!).

Адже завдяки Закону №2142 норму пп. 69.16 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ переписали повністю.

З 1 січня 2022 року до 31 грудня року, в якому припинено чи скасовано воєнний стан, не нараховується та не сплачується екологічний податок платниками цього податку, зареєстрованими (взятими на облік) за місцем розміщення стаціонарних джерел забруднення, за утворення радіоактивних відходів та тимчасове зберігання радіоактивних відходів на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації.

І КМУ уповноважено затвердити перелік таких територій, але наразі його немає. А отже, ще ніхто попередньою редакцією пільги не скористався, і правити декларацію немає потреби.

Пільги з податку на нерухомість

За пп. 69.22 підрозділу 10 розд. ХХ ПКУ тимчасово положення статті 266 ПКУ застосовуються з урахуванням таких особливостей:

  • (тільки для фізосіб) за 2021 та 2022 податкові (звітні) роки не нараховується та не сплачується податок на нерухомість за об’єкти житлової нерухомості, у тому числі їхні частки, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, та за об’єкти житлової нерухомості, що стали непридатними для проживання у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України;
  • (для юросіб за житлові об’єкти) за період з 1 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року не нараховується та не сплачується податок на нерухоме майно за об’єкти житлової нерухомості, у тому числі їхні частки, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, та за об’єкти житлової нерухомості, що стали непридатними для проживання у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України;
  • (для юросіб за нежитлові об’єкти) тимчасово, на період з 1 березня 2022 року до 31 грудня року, в якому припинено або скасовано воєнний стан, введений Указом №64/2022, не нараховується та не сплачується податок на нерухоме майно за об’єкти нежитлової нерухомості, у тому числі їхні частки, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації.

Як відкоригувати дані декларації у разі застосування пільги щодо нерухомості

Норма щодо коригування також міститься у пп. 69.22 ПКУ.

Платники податку — юрособи протягом шести календарних місяців після місяця, в якому припинено чи скасовано воєнний стан, мають право подати уточнюючу податкову декларацію. У ній відображають зміни розміру податкового зобов’язання з податку на нерухоме майно за відповідний податковий період.

Для платників податку — фізосіб ДПС самостійно обчислює податкове зобов’язання за період з 1 січня до 1 березня 2022 року.

Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, і територій, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, має визначити, як ми вже уточнили вище, КМУ.

Цією самою нормою встановлено, що КМУ має затвердити Порядок визнання об’єктів житлової нерухомості такими, що непридатні для проживання у зв’язку з військовою агресією РФ.

Тож щойно КМУ затвердить необхідні переліки, юрособи вже зможуть не сплачувати податку на нерухомість за об’єкти, розташовані на територіях бойових дій. І потреби коригувати подані декларації на 2022 рік до кінця війни не буде.

Правила встановлення розмірів місцевих податків змінено

За новим пп. 12.3.8 ПКУ на період дії воєнного чи надзвичайного стану сільські, селищні, міські ради та ради об’єднаних територіальних громад, створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, мають право приймати рішення про встановлення місцевих податків та/або зборів та податкових пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів без застосування процедур, передбачених Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

У разі запровадження воєнного чи надзвичайного стану в окремих місцевостях України положення цього підпункту поширюється виключно на представницькі органи територіальних громад відповідних адміністративно-територіальних одиниць, на території яких введено воєнний чи надзвичайний стан.

Що це означає на практиці? Що місцевим радам не потрібно буде проходити довгу процедуру затвердження правил сплати місцевих податків. Вони зможуть запроваджувати їх або встановлювати пільги щодо них швидко і посеред року. Звісно, у межах максимального розміру, встановленого ПКУ.

Саме ці норми закону щодо спрощення процедури встановлення місцевих податків та зборів, а також пільг з їх сплати в умовах воєнного стану були ініційовані ДРС. Про це служба зазначала в себе на сайті.

Тепер громади мають можливість встановлювати місцеві податки та збори за спрощеним порядком.

Нормативна база

  • ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. №2755-VI.
  • Закон №2120 — Закон України від 15.03.2022 р. №2120-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану».
  • Закон №2142 — Закон України від 24.03.2022 р. №2142-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану».
  • Указ №64/2022 — Указ Президента України від 24.02.2022 р. №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затверджений Законом України від 24.02.2022 р. №2102-IX.

Автор: Русанова Ганна

До змісту номеру