• Посилання скопійовано

Чи потрібна суміснику копія лікарняного?

Як працівнику-суміснику отримати оплату е-лікарняних? Чи потрібно надавати копію листка непрацездатності, засвідчену підписом і печаткою з основного місця роботи? Що робити ФОПу, який претендує на оплату лікарняних? Ці питання розглянув Фонд соцстраху у листі від 12.10.2021 р. №03/О-878з-1047 (див. «ДК» №43/2021).

У ст. 31 Закону №1105 зазначається, що у разі роботи за сумісництвом, за трудовим договором (контрактом) одночасно зі здійсненням підприємницької чи іншої діяльності підставою для призначення допомоги є копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою (за наявності) за основним місцем роботи.

Для застрахованих осіб, які одночасно здійснюють підприємницьку та іншу діяльність і не працюють на умовах трудового договору (контракту), копію листка непрацездатності засвідчує установа охорони здоров'я, яка його видає.

Але як тепер бути з цією нормою з 01.10.2021 р., коли Україна перейшла на електронні листки непрацездатності?

Що робити з лікарняними суміснику?

У Порядку №1234 немає ані слова про працівників-сумісників. Проте інформація про наявність е-лікарняних надаватиметься за допомогою порталу ПФУ роботодавцям як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом.

Фахівці ФСС у коментованому листі зазначили: дати відкриття та закриття листка непрацездатності відповідають датам початку строку дії та закінчення строку дії медичного висновку, на підставі якого сформовано цей листок непрацездатності. Листок непрацездатності вважається виданим через сім днів після дати закриття листка непрацездатності.

У разі формування електронного лікарняного працівник не повинен подавати за сумісництвом копію листка непрацездатності, засвідчену підписом керівника і печаткою підприємства з основного місця роботи . Позаяк інформація про е-лікарняні відображається на порталі ПФУ, такий е-лікарняний (по суті, витяг із реєстру) буде підставою для оплати і за основним місцем роботи, і за сумісництвом!

То що ж, працівник-сумісник більше нічого не надає?

Винятки залишаються.

По-перше, до лютого 2022 року паперові лікарняні ще подекуди надаватимуться. А позаяк застрахована особа може вимагати лікарняні та декретні протягом 12 місяців з дати страхового випадку, то протягом наступного року ми ще матимемо випадки оплати саме паперових лікарняних. I ось для цього копія, зроблена за основним місцем роботи, потрібна обов'язково!

Також, якщо за місцем роботи за сумісництвом не вдається побачити е-лікарняний (зрозуміло, що це технічна помилка), працівник повинен звернутися до ПФУ за витягом з електронного реєстру листків непрацездатності у паперовій формі. I надати цей витяг за сумісництвом для оплати.

Пам'ятайте!

За чинним законодавством працівник, який працює за сумісництвом, має надати довідку про середню заробітну плату з основного місця роботи (п. 30 Порядку №1266). Позаяк сумарна заробітна плата, з якої розраховуються виплати, за місяцями розрахункового періоду за основним місцем роботи та за місцем (місцями) роботи за сумісництвом не може перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування єдиного внеску.

Фахівці ФСС та ПФУ подекуди обіцяють, що і розрахунок лікарняних та декретних скоро можна буде робити на порталі ПФУ. I тоді контроль за максимальною величиною доходу працівника здійснюватиметься автоматично, на підставі даних реєстру. Проте наразі такої можливості немає, тож потреба у довідці ще не минула.

Що робити ФОПам?

ФОП наразі має право отримувати лікарняні та декретні не лише від ФСС, а й за поточними місцями роботи (зокрема, і там, де він працює за цивільно-правовим договором).

На думку ФСС, ФОПу теж немає потреби отримувати копії листків непрацездатності, бо вся інформація про е-лікарняні відображається на порталі ПФУ. Це так, але доступу лише одному ФОПу для оплати е-лікарняного замало.

Це означає, що інформація про е-лікарняні має бути доступна не лише роботодавцям, а й замовникам за цивільно-правовими договорами таких ФОПів. Якщо ж ні, то ФОПу теж доведеться брати паперовий витяг із реєстру у ПФУ.

Висновки редакції

Укотре переконуємося, що робота з е-лікарняними законотворцями провадиться в авральному режимі і помилки виправляються «на ходу», незважаючи на обіцянки ще з 2020 року перейти на е-лікарняні. Це зрозуміло навіть з того, що в Законі №1105 досі залишається згадка про «копію, засвідчену підписом й печаткою». Так само й у п. 30 Порядку №1266 згадується про оплату лікарняного суміснику за наявності копії листка непрацездатності, засвідченої підписом та печаткою.

I хіба можуть мати роз'яснення фахівців ФСС вищу юридичну силу, аніж Закон? Так, ми не можемо позбавити сумісника права на оплату часу тимчасової непрацездатності, але й норму ст. 31 Закону №1105 теж виконати не можемо, бо електронний листок непрацездатності навіть роздрукувати неможливо з порталу ПФУ, хіба що через функцію «принтскрин».

Тож доведеться орієнтуватися за ситуацією та діяти так, як пишуть у ФСС. Сподіваючись, що фахівці ФСС пам'ятатимуть про цей лист і не вимагатимуть під час перевірок правомірності виплати лікарняних за кошт ФСС за сумісництвом копій лікарняних, засвідчених підписами й печатками з основного місця роботи.

Нормативна база

  • Закон №1105 — Закон України від 23.09.1999 р. №1105-XIV «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
  • Порядок №1234 — Порядок видачі (формування) листків непрацездатності в Електронному реєстрі листків непрацездатності, затверджений наказом МОЗ від 17.06.2021 р. №1234.
  • Порядок №1266 — Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затверджений постановою КМУ від 26.09.2001 р. №1266.

Галина КАЗНАЧЕЙ, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру