Закон №1601 вніс зміни до низки законів, і насамперед до Закону №4391, стосовно удосконалення правового регулювання страхування сільгосппродукції з держпідтримкою. Розгляньмо, що змінилося.
Зміни до Закону №4391
Викладено у новій редакції статтю 1 Закону, яка встановлює основні поняття страхування сільгосппродукції. Нагадаємо, які ж правила на сьогодні є актуальними.
Держпідтримка страхування сільгосппродукції полягає у відшкодуванні частини вартості страхового платежу, нарахованого за договором страхування сільгосппродукції.
Договір страхування сільгосппродукції з держпідтримкою передбачає виплату страхового відшкодування у разі настання страхового випадку.
Страхують на випадок загибелі (втрати, пошкодження) посівів, посадок, загибелі (недобору, недоотримання) урожаю, загибелі (втрати, вимушеного забою тощо) сільгосптварин, недоотримання (втрати) сілгосптоваровиробником очікуваного прибутку від реалізації сільгосппродукції.
Суб'єктами страхування будуть не тільки страховики і страхувальники, а й Мінагрополітики та НБУ.
Страхувальниками можуть бути сільгосптоваровиробники.
Установлено цілу низку вимог до страховиків. Наприклад, страховики мають отримати ліцензію на здійснення страхування сільгосппродукції. Iнформацію про кожен договір, про кожну виплату страхового відшкодування вони мають подавати Мінагрополітики.
При цьому Законом №1601 всі ці поняття були істотні уточнення. Оновлено багато, тому далі ми їх просто перелічимо, із зазначенням конкретних норм Закону №4391, до яких можуть звернутися зацікавлені читачі.
Iз Закону №4391 вилучено статтю 5, яка визначала предмет договору страхування. Тепер такий предмет визначатиметься новою ст. 20-1.
Уточнено поняття страхового випадку в ст. 6 Закону №4391.
У новій редакції викладено:
— ст. 7 «Страхування посівів та врожаю сільськогосподарських культур і багаторічних насаджень»;
— ст. 8 «Страхування сільськогосподарських тварин».
Уточнено визначення страхової суми, страхового платежу та порядку його сплати, визначення збитку в разі настання страхового випадку.
У разі настання страхового випадку повідомлення про випадок та оформлення страхового акта здійснюються згідно з договором страхування. Раніше згідно із Законом строк повідомлення становив 72 години з дня настання, Законом навіть визначалося, яку інформацію потрібно писати у повідомленні.
Iз Закону вилучено статтю 14, яка визначала особливості виплати страхового відшкодування.
Вилучено також розділ IV (ст. 15 — 20), який визначав вимоги до страховиків та їхніх об'єднань.
Розділ V тепер називається «Стандартизований страховий продукт, страховий продукт, договір страхування».
Змінено порядок укладення договору страхування.
Тепер укладатимуться договори страхування відповідно до стандартизованого страхового продукту.
Стандартизований страховий продукт — визначені законодавством порядок та умови страхування, у тому числі форми документів та істотні умови договору страхування, що не можуть змінюватися і є обов'язковими для виконання сторонами такого договору. Загальні вимоги до таких продуктів наведені в оновленій ст. 21 Закону №4391. Розробити та затвердити такі продукти має Мінагрополітики за погодженням із НБУ.
Уточнено умови страхування, які має містити договір страхування (див. оновлену ст. 22 Закону №4391).
Вилучено ст. 23 Закону №4391, яка встановлювала термін дії договору страхування.
Згідно з оновленою ст. 24 Закону №4391, договір страхування не може бути розірваний достроково, крім його розірвання за рішенням суду.
Сутність держпідтримки страхування сільгосппродукції полягає в наданні з держбюджету сільгосптоваровиробникам коштів у вигляді відшкодування 60% вартості страхового платежу (див. оновлену ст. 25 Закону №4391).
Перелік сільгосппродукції, яка підлягатиме страхуванню на умовах Закону №4391, а також перелік сільськогосподарських страхових ризиків, щодо яких здійснюється страхування, на кожен бюджетний рік затверджуватиме Мінагрополітики.
I Мінагрополітики розподілятиме кошти, передбачені у держбюджеті на відповідний рік, між сільгосптоваровиробниками пропорційно до розміру страхових платежів, сплачених страховиками.
Зміни до інших законів
Закони про КСП, про ФГ, про сільгоспкооперацію
КСП, ФГ, сільгоспкооперативи, сільгосптоваровиробники, члени таких кооперативів мають право на отримання держпідтримки в порядку, встановленому Законом №4391.
Закон про страхування
Цей Закон регулюватиме відносини, пов'язані зі страхуванням сільгосппродукції з держпідтримкою, з урахуванням особливостей, встановлених Законом №4391.
Страхувальниками можуть бути, в тому числі, ФОПи, а не тільки юридичні та дієздатні фізичні особи.
Внесено інші зміни стосовно вимог до страховиків.
Закон №1877
Цей Закон не регулює питання держпідтримки страхування сільгосппродукції.
Коли зміни наберуть чинності?
Згідно з ч. 1 розд. II Закону №1601 цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування. Закон був опублікований в «Голосі України» 23.07.2021 р., отже, він набрав чинності з 24.07.2021 р.
Поряд з цим згідно з ч. 2, 3 розд. II Закону №1601 КМУ та НБУ протягом трьох місяців з дня набрання чинності Законом мають забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації Закону.
Тобто зміни, внесені Законом №1601 до Закону №4391 та інших законів, повною мірою запрацюють не раніше, ніж будуть розроблені підзаконні нормативні акти.
Крім того, для повного впровадження в життя внесених змін кошти на відшкодування страхових платежів мають бути закладені у держбюджеті. Тому, напевно, з внесених змін сільгосптоваровиробники зможуть радіти не раніше, ніж будуть внесені зміни до Держбюджету-2021, або вже з наступного бюджетного року.
Нормативна база
- Закон №1601 — Закон України від 01.07.2021 р. №1601-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення правового регулювання страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою».
- Закон №1877 — Закон України від 24.06.2004 р. №1877-IV «Про державну підтримку сільського господарства України».
- Закон №4391 — Закон України від 09.02.2012 р. №4391-VI «Про особливості страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою».
- Закон про КСП — Закон України від 14.02.1992 р. №2114-XII «Про колективне сільськогосподарське підприємство».
- Закон про страхування — Закон України від 07.03.1996 р. №85/96-ВР «Про страхування».
- Закон про сільгоспкооперацію — Закон України від 21.07.2020 р. №819-IX «Про сільськогосподарську кооперацію».
- Закон про ФГ — Закон України від 19.06.2003 р. №973-IV «Про фермерське господарство».
Олександр ЗОЛОТУХІН, «Дебет-Кредит»