• Посилання скопійовано

Подарунки працівникам та їхнім дітям

Наближаються різдвяні і новорічні свята, які навіть у важкі роки не обходилися без подарунків. Цього року ніяк не зайвим буде згадати, як при цьому зекономити на податках.

Спочатку потрібен наказ

Будь-яке рішення про придбання та безоплатну роздачу активів приймає керівник. А отже, має бути оформлений наказ або розпорядження. Типової форми такого наказу немає, тож складають його у довільній формі.

Проте зміст такого наказу зрозумілий.

Наприклад, якщо йдеться про роздачу новорічних подарунків дітям, у ньому слід зазначити:

1) розпорядження відділу кадрів (або іншій уповноваженій особі) скласти перелік працівників, що мають дітей. Такий перелік формують на підставі копій свідоцтв про народження дітей. Обмежень у віці або кількості дітей немає. А під дитиною чинне законодавство розуміє фізособу до 18 років;

2) після того як буде відома кількість дітей, треба буде або придбати вже готові новорічні подарунки (тобто набори солодощів, які продають до свят абсолютно всі вітчизняні виробники, хоча можна скористатися і закордонними аналогами), або придбати те, з чого подарункові набори будуть створені самостійно. Тобто що дарувати, — вирішує керівник. Але на цьому етапі, як правило, встановлюється дуже важливий показник — вартість кожного подарунка. Він вплине на оподаткування, про що далі;

3) встановлюються особи, які відповідають за закупівлю (формування) подарунків та їх роздачу працівникам. А також строки, протягом яких цей наказ треба виконати.

Звісно, якщо подарунки планується дарувати самим працівникам, то в наказі зазначається, кому саме (свідоцтва про народження дітей або інші кадрові документи не потрібні). Решта етапів будуть аналогічні.

Наказ доводять до відома осіб, які мають його виконати. I починається другий етап.

Складаємо відомості на працівників, що мають дітей

На підготовчому етапі для визначення потрібної кількості подарунків достатньо скласти перелік працівників, які мають дітей. А ось видачу подарунків треба буде оформити відомістю. Ці документи містять дуже схожу інформацію, тому часто оформлюють лише відомість.

Знову ж таки, типової форми таких відомостей немає. Тобто застосовують довільну форму. Але ці відомості вже є первинним документом, а тому повинні містити всі обов'язкові реквізити, зазначені у ст. 9 Закону про бухоблік.

Тобто в остаточно оформленому вигляді у відомості на роздачу подарунків має бути зазначено:

— назву роботодавця, який склав відомість;

— дату її складання (як правило, це дата видачі подарунків);

— П. I. Б. працівників та кількість подарунків, які вони отримали;

— підписи працівників, які отримали подарунки;

— посади, П. I. Б. та підписи тих осіб, які склали відомість.

Рахуємо вартість подарунків

Як було зазначено вище, стосовно того, що подарувати, у роботодавця розв'язані руки. Проте з цим варто визначитися ще на стадії складання наказу керівника. Але цілком можливо, що керівник на цій стадії ще не знає, скільки тепер коштують подарунки, проте знає, що б він хотів подарувати. I тоді вартість подарунка доведеться узгоджувати пізніше, після аналізу ринку і вибору з багатьох варіантів. Останній з яких доведеться узгодити з керівником. Не в останню чергу при цьому звертається увага на неоподатковувану вартість подарунків у 2020 році — про що далі.

Після того як вибір зроблено, відома й вартість, у наказі дають розпорядження придбати. Отже, узгоджену за відомостями кількість і погоджену з керівником вартість оплачують продавцю.

Придбання подарунків

Придбання подарунків оформлюють відповідними первинними документами. Так, якщо подарунки оплачують:

— безготівково з рахунку підприємства, — факт оплати підтверджується випискою банку з цього рахунку;

— за готівку довіреною особою, — така особа подає авансовий звіт (або для звітування за отриманими коштами, або для отримання відшкодування власних витрат). До авансового звіту додають документи про відповідні витрати (касовий чек, квитанцію тощо). Оприбутковують подарунки на підставі накладної, касового або товарного чека, квитанції тощо.

Роздача подарунків

Після придбання новорічних подарунків відбувається їх роздача за затвердженим переліком на підставі відомості.

На підставі оформленої відомості з підписами працівників, які отримали подарунки, як правило, складають ще й акт на списання подарунків.

А ось тепер про оподаткування!

Почнімо з найцікавішого — ПДФО, ВЗ та ЄСВ.

Статтею 165 ПКУ встановлено перелік доходів, які не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, зокрема вартість дарунків (а також призів переможцям та призерам спортивних змагань) — у частині, що не перевищує 25% однієї МЗП (з розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, за винятком грошових виплат у будь-якій сумі (пп. 165.1.39 ПКУ). У 2020 р. — це 1180,75 грн.

А якщо почекати до січня 2021 року, то, якщо розмір мінімальної зарплати зросте і становитиме 6000 грн, вартість неоподатковуваних подарунків буде вже 1500 грн. Проте вирішувати, істотно це для вас чи ні, кожен роботодавець має самостійно.

Якщо вартість подарунків перевищує зазначений розмір, то суму перевищення оподатковують ПДФО як додаткове благо з урахуванням положень п. 164.5 ПКУ.

Зверніть увагу!

Позаяк подарунок надається у негрошовій формі, то відповідно до п. 164.5 ПКУ базою оподаткування ПДФО є вартість такого подарунка, розрахована за звичайними цінами, правила визначення яких встановлені ПКУ, помножена на коефіцієнт, який обчислюють за такою формулою:

К = 100 : (100 - Сп),

де: К — коефіцієнт;

Сп — ставка податку, встановлена для таких доходів на момент їх нарахування.

Позаяк до таких подарунків застосовують ставку ПДФО 18%, то у 2020 р. «натуральний» коефіцієнт становитиме 1,2195.

Сума перевищення понад 1180,75 грн підлягає оподаткуванню і військовим збором (1,5%). Проте з метою утримання військового збору вартість подарунка збільшувати на «натуральний» коефіцієнт не потрібно.

Згідно з Довідником ознак доходів, наведеним у додатку до Порядку №4, вартість подарунків, якщо вона не вища за 25% однієї мінімальної заробітної плати (з розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, за винятком грошових виплат у будь-якій сумі, відображають у ф. №1ДФ з ознакою доходу «160».

Якщо вартість подарунків перевищує зазначений розмір, то суму перевищення відображають у формі №1ДФ з ознакою доходу «126». I саме такий оподатковуваний дохід треба показати в графах 3 і 3а у вартості, збільшеній на «натуральний» коефіцієнт.

Незалежно від того, оподатковується такий подарунок ВЗ чи ні, його треба відобразити й у другому розділі ф. №1ДФ. У рядку «Військовий збір» показують загальну суму нарахованого доходу, загальну суму виплаченого доходу (тобто вартість подарунка без урахування «натурального» коефіцієнта), загальну суму нарахованого ВЗ та загальну суму перерахованого до бюджету ВЗ — за наявності.

ЄСВ не нараховують на вартість розданих подарунків, бо такі подарунки надають працівникам для їхніх дітей до новорічних свят. Це встановлено п. 8 розд. II Переліку №1170. Позаяк ЄСВ не нараховують на вартість розданих подарунків, то й у звіті з ЄСВ їх не відображають.

Бухоблік і податок на прибуток

У бухгалтерському обліку придбані подарунки слід відображати на рахунку 28 «Товари» або субрахунку 209 «Iнші матеріали». При роздачі подарунків їхня вартість та нараховані податкові зобов'язання з ПДВ показують на субрахунку 949 «Iнші витрати операційної діяльності».

Зверніть увагу: згідно з пп. 134.1.1 ПКУ об'єктом оподаткування податком на прибуток є фінрезультат до оподаткування, визначений за правилами бухгалтерського обліку. I спеціальних податкових різниць щодо подарунків, наданих фізособам, ПКУ не передбачено.

Щодо ПДВ

Будьте уважні, адже тут є різні варіанти.

Продаж роботодавцям «класичних» новорічних дитячих подарунків (тобто відносно недорогих наборів солодощів та іграшок) ПДВ не оподатковують. Отже, в разі їх придбання податкового кредиту роботодавець не матиме.

Оподаткування ПДВ новорічних дитячих подарунків регулює спеціальний Закон №2117, який діє лише в ці святково-казкові дні — щороку в період з 15 листопада поточного року до 15 січня наступного року. Відповідно до ст. 2 цього Закону, операції з продажу виробничими та торговими підприємствами дитячих святкових подарунків звільняються від оподаткування ПДВ. Тож на роботодавця — платника ПДВ продавець святкових дитячих подарунків складе та зареєструє в ЄРПН ПН на звільнену операцію.

Зверніть увагу!

Під дитячими святковими подарунками в Законі №2117 розуміють набори товарів, які містять лише кондитерські вироби та іграшки вітчизняного виробництва і фрукти, загальною вартістю не більше 8% прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня звітного податкового року. Тож пільга з ПДВ у 2020 році передбачена для тих новорічних подарунків, вартість яких не перевищує: 2102 грн х 8% = 168,16 грн.

Якщо роботодавець вирішить придбати щось дорожче або сформувати новорічні подарунки самостійно чи подарунки будуть не дитячі, тобто для працівників, а не для їхніх дітей, то така операція оподатковуватиметься ПДВ на загальних підставах і тоді ПК буде. Головне, щоб продавець зареєстрував на роботодавця податкову накладну.

Надання подарунків працівникам, зокрема й новорічних для їхніх дітей, є операцією постачання товарів і оподатковується ПДВ на загальних підставах (п. 185.1 ПКУ). Позаяк постачанням товарів є будь-яка передача права на розпорядження товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару (пп. 14.1.191 ПКУ).

База оподаткування ПДВ залежить від того, у який спосіб було отримано подарунки — придбання чи виробництво. У разі передачі подарунків, придбаних на стороні, базою оподаткування є вартість їх придбання. Для власно виробленої продукції цією базою є звичайна ціна такої продукції.

При цьому нараховувати ПДВ слід лише один раз (як постачання). Застосовувати одночасно ще й норми п. 198.5 ПКУ (визнавати «умовне» ПЗ) у цій ситуації буде не потрібно.

Щодо складення ПН при роздачі подарунків

Позаяк у цьому випадку договірна ціна дорівнює нулю, тобто база оподаткування перевищує договірну ціну, підприємству слід оформити дві ПН:

— першу — на договірну (тобто нульову) вартість. При цьому діє правило, що ПЗ з ПДВ виникають на дату оформлення відомості, яка підтверджує факт передачі подарунків фізособам. Отже, ця ПН має бути виписана датою такої відомості;

— другу (на себе) — на мінімальну базу (тобто на вартість придбання подарунка / звичайної ціни готової продукції, якщо подарунки є власною продукцією) з типом причини «15». Така ПН може бути зведеною (тобто складатися раз на місяць). Тому датою складання цієї ПН може бути останнє число місяця, в якому роздано подарунки.

Нормативна база

  • Закон про бухоблік — Закон України від 16.07.99 р. №996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».
  • Закон №2117 — Закон України від 30.11.2000 р. №2117-III «Про звільнення від оподаткування грошових коштів, які спрямовуються на проведення новорічно-різдвяних свят для дітей та на придбання дитячих святкових подарунків».
  • Перелік №1170 — Перелік видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затверджений постановою КМУ від 22.12.2010 р. №1170.

Ганна БИКОВА, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру