• Посилання скопійовано

Платежі через LiqPay — безготівкові: НБУ

Національний банк роз'яснив, чи можна вважати безготівковими розрахунки за товари/послуги, здійснені за допомогою платіжних карток в Iнтернеті через LiqPay. Проте, чи слід такі операції проводити через РРО, не зазначив.

Розрахунки через LiqPay — це безготівкові розрахунки

Відповідь НБУ на запитання, чи є розрахунки через LiqPay безготівковими, не стала для нас сюрпризом. Позаяк, безумовно, це — безготівкові розрахунки.

Що відповів Нацбанк

Про сервіс LiqPay

АТ «КБ «ПриватБанк» пропонує своїм клієнтам (суб'єктам господарювання) для спрощення ведення бізнесу використовувати LiqPay. Відповідно до Умов та Правил надання послуги LiqPay (далі — Умови та Правила), що розміщені на офіційній сторінці банку в мережі Iнтернет, зазначено, що LiqPay є платіжним сервісом, який надає можливість суб'єктам господарювання приймати на свій рахунок у банку оплати за товари/послуги, незалежно від шляху ініціювання такої оплати (готівка, платіжна картка, інше).

Останнім часом значно зросла кількість звернень до Національного банку від фізичних осіб — підприємців щодо здійснення розрахунків через LiqPay. Зокрема, щодо того, чи можна вважати безготівковими розрахунками розрахунки за товари/послуги, здійснені за допомогою платіжних карток у мережі Iнтернет через LiqPay.

Маємо зазначити, що відповідно до Iнструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, безготівкові розрахунки — перерахування певної суми коштів з рахунків платників на рахунки отримувачів коштів, а також перерахування банками за дорученням підприємств і фізичних осіб коштів, унесених ними готівкою до каси банку, на рахунки отримувачів коштів.

Платіжна картка — інструмент доступу до рахунку, за допомогою якого ініціюється переказ коштів (пункти 1.14 та 1.27 статті 1 Закону України «Про переказ коштів в Україні»).

Отже, розрахунки за товари/послуги, здійснені за допомогою платіжних карток, є безготівковими, у тому числі здійснені в мережі Iнтернет.

З огляду на викладене та враховуючи чисельні запити щодо здійснення розрахунків через LiqPay з боку фізичних осіб — підприємців, на нашу думку, АТ «КБ «ПриватБанк» доцільно на офіційній сторінці банку в мережі Iнтернет (головній сторінці) розмістити інформацію про те, що LiqPay є платіжним сервісом, як про це зазначено в Умовах та Правилах, та розрахунки за товари/послуги, здійснені за допомогою платіжних карток в мережі Iнтернет через платіжний сервіс LiqPay, є безготівковими розрахунками.

Директор Департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку Олексій ШАБАН

Нацбанк послався на Iнструкцію №22, яка визначає поняття безготівкових розрахунків.

Відповідно до п. 1.4 Iнструкції №22, безготівкові розрахунки — це перерахування певної суми коштів з рахунків платників на рахунки отримувачів коштів, а також перерахування банками за дорученням підприємств і фізосіб коштів, унесених ними готівкою до каси банку, на рахунки отримувачів коштів. Ці розрахунки банк проводить на підставі розрахункових документів на паперових носіях чи в електронному вигляді.

Від себе додамо, що готівкові розрахунки відбуваються лише тоді, якщо для розрахунку застосовується готівка — грошові знаки національної валюти України — банкноти і монети, у тому числі розмінні, обігові, пам'ятні монети, які є платіжними засобами (див. п. 3 Положення №148 та ст. 3 Закону про платіжні системи). При розрахунках через LiqPay готівка не застосовується.

Платіжна картка, з якої здійснюється платіж в системі LiqPay, — це лише інструмент доступу до рахунку, з якого ініціюється безготівковий переказ коштів. Механізм такого переказу ми розглядали у статті «Iнтернет-банкінг та РРО» («ДК» №48/2020) на рисунку 4.

З огляду на це Нацбанк доходить очевидного висновку, що розрахунки за допомогою LiqPay — безготівкові розрахунки. Але (і це досі дивує суб'єктів господарювання) деякі безготівкові операції потребують застосування РРО. Адже вони, виходячи із Закону про РРО, належать до розрахункових операцій.

Тобто те, що розрахунки через LiqPay є безготівковими, від застосування РРО, на жаль, не рятує.

Розрахунки через LiqPay — це безготівкова розрахункова операція

Поняття розрахункової операції (далі — РО) визначено ст. 2 Закону про РРО. Це «приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки — оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця».

До речі, при розрахунках через LiqPay банк покупця оформлює розрахунковий документ щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги). Оформлення такого документа банком-еквайром показано під номером 2 на рисунку 4 у статті «Iнтернет-банкінг та РРО» («ДК» №48/2020), а сама оплата банком покупця (банком-емітентом) — під номером 3.

У цьому разі LiqPay через платіжний віджет запитує у держателя картки її реквізити — номер, строк дії та CVV-код. Далі за цими реквізитами створюється розрахунковий документ, за яким банк покупця (банк-емітент) виконує безготівковий платіж з рахунку картки на рахунок торговця — отримувача платежу. Проте платежі через сервіс LiqPay — це безготівкові платежі, які є розрахунковими операціями та відповідно повинні реєструватися через РРО. Отже, крім розрахункового документа від банку, покупець має отримати розрахунковий документ (касовий чек) від продавця!

Висновки: як важливо правильно поставити запитання

Як бачимо з коментованого листа, підприємці запитували з надією на те, що якщо розрахунки через LiqPay визнаються безготівковими, то вони не повинні реєструватися через РРО. Але ні у запитах, ні у відповіді Нацбанку РРО жодним чином не згадується.

Нацбанк запитали: чи є LiqPay безготівковим розрахунком, — він відповів: так, є.

Щоб отримати відповідь на запитання, чи треба надходження коштів через LiqPay реєструвати через РРО, потрібно було поставити інше запитання. Наприклад: чи виникає розрахункова операція при отриманні оплат від покупців через LiqPay? Якщо так, то в який момент?

Сподіваємося, автори запитання врахують цей момент і надішлють новий запит до НБУ. А ми обов'язково прокоментуємо надану регулятором відповідь. Хоча і в цьому, на жаль, наші прогнози є невтішними — найвірогідніше, НБУ підтримає податківців і вимагатиме проводити такі операції через РРО. А чому — аргументи ми навели вище.

На сьогодні, згідно зі ст. 3 Закону про РРО, СГ, які здійснюють РО в безготівковій формі (із застосуванням ЕПЗ) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:

1) проводити РО на повну суму купівлі (надання послуги) через РРО (ПРРО) зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання РО;

2) надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, при отриманні товарів (послуг) розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції.

Нормативна база

  • Закон про платіжні системи — Закон України від 05.04.2001 р. №2346-III «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні».
  • Закон про РРО — Закон України від 06.07.95 р. №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
  • Iнструкція №22 — Iнструкція про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затверджена постановою Правління НБУ від 21.01.2004 р. №22.
  • Положення №148 — Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління НБУ від 29.12.2017 р. №148.

Юлія ЄГОРОВА, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру