• Посилання скопійовано

100 днів відпустки

Чи можна працівнику надати 100 календарних днів щорічної відпустки, не використаної за попередні роки? Чи є взагалі обмеження на використання щорічних відпусток, накопичених за попередні роки? Проаналізуймо норми законодавства та позицію Мінсоцполітики з листа від 08.07.2019 р. №793/0/204-19 (див. «ДК» №31/2019).

Не дуже рідкісне явище — працівник має більше 100 календарних днів щорічних відпусток, які він заробив, але не використав у попередніх роках і в поточному році. Роботодавець вирішив цю ситуацію виправити і спрямувати працівника у такі відпустки просто вже. Працівник не проти (адже відпустки оплачувані). А ось кадровик та бухгалтер сумніваються.

Чи має право роботодавець надати працівнику всі дні відпусток протягом одного календарного року? Яку максимальну кількість днів щорічної відпустки можна надавати працівникам протягом одного року? Які будуть наслідки для підприємства?

Що говорить закон

Загалом вітчизняне законодавство спрямоване на своєчасне використання відпусток. Мало того, ненадання протягом двох років поспіль щорічних відпусток повної тривалості суворо заборонено (відповідно до ч. 5 ст. 11 Закону про відпустки).

Якщо навіть сталося так, що відпустку поділили або перенесли, невикористану частину щорічної відпустки має бути надано працівнику, як правило, до кінця року, але не пізніше 12 місяців після закінчення робочого року, за який надається відпустка (ст. 12 Закону про відпустки).

Водночас норми чинного законодавства не містять терміну давності, після якого працівник втрачає право на щорічні відпустки. Тож якщо працівник з будь-яких причин не скористався своїм правом на щорічну відпустку, він має право використати їх. А у разі звільнення, якщо ці відпустки так і не будуть використані, йому має бути виплачено грошову компенсацію.

За бажанням працівника частина щорічної відпустки замінюється грошовою компенсацією. При цьому тривалість наданої працівникові щорічної та додаткових відпусток не повинна бути менше ніж 24 календарні дні (ця кількість днів стосується саме щорічної основної відпустки). Але особам віком до 18 років заміна всіх видів відпусток грошовою компенсацією не допускається.

За ненадання відпустки у строки, встановлені законом, передбачена така відповідальність:

— для посадових осіб підприємств, установ, організацій — дисциплінарна, матеріальна, адміністративна і навіть кримінальна;

— для юридичних осіб та ФОПів — фінансова.

Зокрема, за порушення законодавства про відпустки адмінвідповідальність посадових осіб становить 510,00 грн — 1700,00 грн за перше порушення і 1700,00 грн — 5100,00 грн за повторне порушення протягом року (ч. 1, 2 ст. 41 КУпАП).

А фінансова відповідальність, передбачена абз. 8 ч. 2 ст. 265 КЗпП, становить розмір мінімальної заробітної плати (у 2019 році — 4173 грн).

Висновки Мінсоцполітики

Частиною 3 ст. 10 Закону про відпустки встановлено обмеження щодо загальної тривалості щорічних основної та додаткових відпусток (не може перевищувати 59 календарних днів, а для працівників, зайнятих на підземних гірничих роботах, — 69 календарних днів), на які працівник має право у відповідний робочий рік, тобто за один робочий рік.

Але якщо працівнику після використання у відповідному робочому році щорічної відпустки за цей рік надається невикористана щорічна відпустка за минулий період, зазначене обмеження не застосовується.

Отже, враховуючи дані запиту, працівник не втрачає право на використання щорічних відпусток за попередні роки і може відгуляти 100 календарних днів щорічної відпустки, накопиченої та невідгуляної за попередні роки, у поточному 2019 році. Звісно, конкретні терміни надання такої відпустки слід узгодити із роботодавцем.

Галина КАЗНАЧЕЙ, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру